Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin

gameplay.pl Animacje w Ghost Recon Future Soldier naprawdę dają radę

20.02.2012 20:00
1
Kazioo
86
Senator

Odwieczny problem animacji w grach:
dobry gameplay, wygodna kontrola postaci, "responsywność", imersja > KONTRA < realistyczna, naturalnie płynna animacja

Tego nie da się pogodzić - jedynym wyjściem jest kompromis. Nie zawsze słaba animacja jest wynikiem ograniczonego czasu/budżetu w tej dziedzinie. Często wpływ ma tutaj po prostu nierozwiązywalny KONFLIKT. Postacią steruje gracz, który oczekuje dobrej gry i jak najlepszych możliwości kontroli postaci - to nie jest prawdziwy świat, więc dążenie do realistycznych animacji może mieć bardzo negatywne skutki na rozgrywkę.

Tutaj wkracza filozofia projektanta gry i jego gust - przez to np. w Half-Life 2 Gordon nie ma nóg i gdy przyciska klawisz, jego ręka nie sięga do przycisku. Testy robiono, wszystko zaimplementowano (nawet w pierwszej becie HL1 były niektóre elementy tego typu) a potem to usunięto, bo w odczuciu projektanta nowe wady przyćmiły zalety (np. blokowanie kamery podczas przyciśnięcia przycisku itd. itp. to są drobne niuanse, ale projektując grę stają się istotnymi kwestiami).

W projektowaniu całego poruszania się postaci pojawia się pełno niuansów, w których trzeba poświecić jedno kosztem drugiego.

BTW, animacje z motion capture gryzą się dosyć mocno z dynamicznymi animacjami proceduralnymi znanymi z FIFY 12 czy GTA IV. Mocap używa się przez to raczej do cutscenek, bo ciężko jest z elastycznością takich nagrań. Mocap tworzy spore ilości danych o pozycji każdej kości w danej klatce. Podejrzewam, że bardziej te nagrania z mocapu do gameplaya używają na zasadzie referencji.

Swoją drogą drastyczny brak jakiejkolwiek elastyczności technologii z L.A Noire właściwie był przyczyną jej porażki i prawie bezużyteczności w branży.

20.02.2012 20:14
Barthez x
2
odpowiedz
Barthez x
166
vel barth89

Kazioo --> próbą rozwiązania takiego "konfliktu" są zastosowane w grze (mówię tu o GR:FS) mechanizmy, jak np. przyklejanie się do ścian ze sporej odległości (chodzi mi konkretnie o moment, w którym postać żołnierza przyciągana jest do osłony).

A L.A. Noire? Nie uważam, żeby ta gra odniosła porażkę (pomijając fakt bankructwa jej producenta), ale może chodziło Ci o jej nierówność? A konkretnie rewelacyjną mimikę twarzy z wyglądem reszty postaci?

20.02.2012 21:23
Ogame_fan
3
odpowiedz
Ogame_fan
110
SpiderBoy

Chyba ktoś tutaj nie grał w Uncharted 3 ; > Moim zdaniem AC przy U3 jest przestarzały o parę lat świetlnych :P

20.02.2012 22:21
Barthez x
4
odpowiedz
Barthez x
166
vel barth89

Ogame_fan --> fakt, nie pomyślałem o tym - może właśnie dlatego, że nie grałem ;)

gameplay.pl Animacje w Ghost Recon Future Soldier naprawdę dają radę