Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA Manager 06 - poradnik do gry

FIFA Manager 06 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Transfery | Początki | FIFA Manager 06 poradnik FIFA Manager 06

Ostatnia aktualizacja: 17 października 2019

Jak kupować dobrych piłkarzy?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli jesteśmy znanym klubem, mamy przychylność prasy i sukcesy na koncie to nie powinno być problemem sprowadzenie piłkarzy co najmniej solidnych. Skąd mamy wiedzieć, że ten czy tamten zawodnik jest tym, którego szukamy?

Każdy kopacz określony jest szeregiem liczb oznaczających poziom umiejętności piłkarskich - Transfery | Początki | FIFA Manager 06 - FIFA Manager 06 - poradnik do gry

Każdy kopacz określony jest szeregiem liczb oznaczających poziom umiejętności piłkarskich. Dodatkowo te lepsze statystyki zakolorowano, aby uwidocznić różnice i ułatwić analizę, który z dwójki interesujących nas graczy jest po prostu lepszy. Niebieski oznacza mniej więcej tyle, że dana cecha wyróżnia się na tle przeciętności. Pomarańczowy zaś zarezerwowany jest dla umiejętności na względnie wysokim poziomie. Kolor czerwony to już klasa światowa.

Ponadto po prawej mamy dostęp do wszelkich informacji o piłkarzu, jego narodowości, wzroście, wadze, kontrakcie etc. Jednak to co nas interesuje to styl gry, a ten opisany jest na samej górze w postaci sześciokąta. Na każdym wierzchołku opisano po jednej specjalizacji piłkarskiej:

  • ATT - zdolności ofensywne;
  • S.P. - zdolności do wykonywania stałych fragmentów gry;
  • PHY - umiejętności wykorzystywania przewagi fizycznej;
  • PAS - kreatywność, rozgrywanie akcji;
  • MEN - cechy przywódcze;
  • DEF - zdolności defensywne.

W sześciokąt wpisany jest jeszcze jeden, zaznaczony na czerwono. Tym razem jego boki układają się nieregularnie. Im bliżej środka jest dany bok, tym gorzej z daną cechą, opisaną na najbliższym wierzchołku. Opisują na przykładzie Luisa Boa Morte z Fulham: piłkarz ten gra typową ofensywną piłkę, ma pewne zdolności przywódcze, umie skutecznie strzelać karne, ale gorzej jest z jego grą w obronie. I tak też proszę dobierać swoich piłkarzy. Gdy widzimy, że prawy obrońca ma problem z rozgrywaniem piłki, dołóżmy do niego środkowego, który tą umiejętność ma dobrze rozwiniętą.

Kwestia nr 2 - skąd brać piłkarzy? Oczywiście z różnych źródeł, jak np. scouting (o nim później) lub lista transferowa. Skupmy się na tej drugiej możliwości. Wywołujemy ją poprzez opcję "Transfer Listed" w menu Transfer Market. Listę tą można dowolnie posegregować wedle kontraktu, ceny, nazwiska i czego jeszcze tylko zapragniemy. Zwróć uwagę na to, że niektórzy zawodnicy nie będą chcieli przejść do twojego klubu (Unavailable). Klikając prawym przyciskiem na nazwisko piłkarza otrzymujemy listę dostępnych możliwości. Oprócz standardowych opcji możemy również wysłać naszego agenta, który zabezpieczy transfer przed innymi, chętnymi drużynami. Jeżeli nie chcemy jakiegoś super znanego piłkarza, to warto skorzystać z testów (Trial) i sprawdzić, czy nasi trenerzy widzą coś w potencjalnym nabytku.

Złożenie oferty nie stanowi większego problemu. W takiej sytuacji, dopiero po kilku dniach otrzymujemy odpowiedź, czy nasza oferta jest interesująca czy nie. Nieco trudności sprawia negocjacja indywidualnego kontraktu z piłkarzem. Jeżeli nie stać nas na proponowane wynagrodzenie, to zmniejszcie płacę podstawową, a dodajcie bonusy, aby zachęcić piłkarza do podpisu i jednocześnie lepszej gry na boisku. Alternatywnym sposobem zdobycia gracza, jest oferta wypożyczenia. W zamian zdecydujmy się płacić grajkowi gażę (np. 20-40 % rekompensaty), aby przekonać jego macierzysty klub. Po roku, jeżeli będziemy zadowoleni z jego formy, możemy pokusić się o ostateczne kupno. Pomysł ten sprawdza się szczególnie u zawodników młodych w niższych ligach. Jest to dla nich jedyna szansa na ogranie się i zdobycie doświadczenia.