Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Sinking City - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Sinking City - poradnik do gry

The Sinking City - poradnik do gry

"Nie jest umarłym ten, który może spoczywać wiekami." Poradnik do The Sinking City stanowi kompendium wiedzy na temat tej klimatycznej gry przygodowej. Z naszej publikacji dowiecie się, jak rozwiązać wszystkie sprawy główne i poboczne, gdzie odnaleźć materiały dowodowe oraz jak szybko podróżować po mieście.

Nieoficjalny poradnik do The Sinking City oferuje komplet informacji potrzebnych do zrozumienia najważniejszych założeń gry oraz do pomyślnego ukończenia jej. Najważniejszą część poradnika stanowi oczywiście rozbudowany opis przejścia. Uwzględnione zostały w nim główne sprawy, których rozwiązywanie powiązane jest wymagane do przejścia gry, oraz sprawy poboczne, które mają opcjonalny charakter. Solucje do poszczególnych spraw uwzględniają miejsca ich odblokowywania, powiązane z nimi lokacje, wszystkie czynności śledcze, które należy wykonywać, spotkania z postaciami niezależnymi, nagrody, a także możliwe wybory i ich konsekwencje. Całość uzupełniona jest wysokiej jakości obrazkami i mapami miasta. Z racji braku oficjalnych znaczników zadań mogą one być bardzo pomocne w odnajdywaniu ważnych przedmiotów czy kolejnych miejscówek powiązanych z prowadzonymi sprawami.

W naszym poradniku do The Sinking City znajduje się także przewodnik po grze. Opisuje on między innymi takie tematy jak podróżowanie po zalanym mieście, staczanie walk, korzystanie z craftingu, odblokowywanie umiejętności, odnajdywanie materiału dowodowego, czy łączenie wskazówek w pałacu umysłu. Równie istotny jest rozdział FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Znajdziesz w nim strony informujące między innymi o tym jak korzystać z szybkiej podróży, jak zapisywać stan gry, co dzieje się w momencie śmierci bohatera, czy bohater potrafi pływać, jak zaliczać lokacje w 100% czy jak korzystać z archiwów w świecie gry.

Odkrywanie nowych lokacji w Oakmont może być kłopotliwe i z pomocą przychodzi nasza mapa atlasu świata. Zaznaczyliśmy na niej wszystkie najważniejsze miejscówki, które powiązane są z głównymi i pobocznymi sprawami. Uwzględnia ona ponadto punkty szybkiej podróży oraz lęgowiska potworów będące opcjonalnymi lokacjami. Nasz poradnik uzupełniają rozdziały o trofeach, sterowaniu i wymaganiach sprzętowych.

The Sinking City to przygodowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby. W trakcie gry przenosimy się do lat dwudziestych XX wieku i wyruszamy do tytułowego zalanego miasta, którym jest Okamont w stanie Massachusetts. Jako detektyw Charles Reed musimy poznać przyczynę nadprzyrodzonych zjawisk w tym mieście oraz okropnych wizji nawiedzających jego mieszkańców. Całość silnie inspirowana jest twórczością H.P. Lovecrafta.

Mam pytanie i szukam odpowiedzi

Rozdział FAQ w naszym poradniku zawiera odpowiedzi na często pojawiające się pytania. Oto niektóre z opisanych przez nas tematów:

 1. Jak odblokować szybką podróż? - Musisz odnajdywać budki telefoniczne na terenie miasta. Główny bohater może za darmo podróżować pomiędzy odblokowanymi budkami.
 2. Jaki wybrać poziom trudności? - Ustawienia wybiera się oddzielnie dla prowadzonych śledztw i dla staczanych walk. W obu przypadkach zalecamy normalny poziom trudności.
 3. Czy mogę zapisywać stan gry? - Gra pozwala na tworzenie manualnych sejwów. Są one wskazane w tych misjach, w których podejmuje się jakieś decyzje.
 4. Co wydarzy się po śmierci bohatera? - Śmierć może nastąpić po wyczerpaniu paska zdrowia fizycznego lub psychicznego. Powrócisz do ostatniego checkpointu.
 5. Jak wyleczyć bohatera? - Pasek zdrowia Reeda nie odnawia się bez udziału gracza. Musisz skorzystać z apteczki, które możesz odnajdywać lub wytwarzać.

Czy w The Sinking City są wybory?

Tak, w grze The Sinking City pojawiają się wybory - The Sinking City - poradnik do gry

Tak, w grze The Sinking City pojawiają się wybory. Każda podjęta decyzja ma jakieś konsekwencje. Możesz od razu je ustalić lub mogą one zostać ujawnione dopiero w dalszej fazie gry.

Przykładowy wybór pokazuje dołączony obrazek - gra nie oznacza ich w żaden szczególny sposób w stosunku do standardowych opcji dialogowych. Jeśli chcesz się zabezpieczyć na wypadek podjęcia złej decyzji, to wykonaj manualny zapis stanu gry przed rozpoczęciem rozmowy z każdą nową ważną postacią. Wybory oraz konsekwencje podjętych decyzji uwzględniliśmy w naszej solucji.

Ile czasu zajmuje przejście The Sinking City?

Ukończenie głównego wątku fabularnego gry powinno ci zająć około 20 godzin. Dużo zależy w tym przypadku od tego, jaki został wybrany poziom trudności śledztwa. Na wyższych ustawieniach gra ogranicza lub całkowicie eliminuje niektóre rodzaje podpowiedzi odnośnie do tego, jakie kolejne kroki trzeba podejmować w ramach śledztwa. Może to wyraźnie wydłużyć czas gry, bo śledztwo może wtedy znacznie łatwiej utknąć w martwym punkcie.

Warto zaznaczyć, że nie musisz wielokrotnie przechodzić gry po to, żeby obejrzeć różne zakończenia. Są one wszystkie dostępne niezależnie od podejmowanych decyzji. Wybory w grze nie mają też żadnych "ekstremalnych" rozgałęzień i główna fabuła postępuje zawsze w zbliżony sposób.

Zajęcie się wszystkimi pobocznymi sprawami wydłuża czas gry do około 30 godzin. Na ukończenie każdego pobocznego śledztwa potrzeba średnio jednej godziny, choć może to ulec wydłużeniu w przypadku tych misji, które zakładają odnalezienie i odwiedzenie większej liczby lokacji rozsianych po całym mieście.

Czy mogę zabijać NPC-ów?

Tak, gra pozwala na zabijanie niewinnych NPC-ów, ale nie prowadzi to do niczego dobrego - The Sinking City - poradnik do gry

Tak, gra pozwala na zabijanie niewinnych NPC-ów, ale nie prowadzi to do niczego dobrego. Możesz wyjmować broń z inwentarza podczas podróżowania po bezpiecznych obszarach gdzie przebywają postacie niezależne. Po tym, jak wycelujesz w jakiegoś NPC-a, może on również sięgnąć po broń lub przystąpić do ucieczki.

Zabijanie NPC-ów znacząco obniża zdrowie psychiczne bohatera (pasek poczytalności). Jeśli zabijesz więcej niż jedną osobę w krótkim odstępie czasu, to możesz zginąć w wyniku całkowitego wyczerpania niebieskiego paska zdrowia psychicznego. Eliminowane osoby niestety nie pozostawiają po sobie żadnego lootu, a więc oprócz narażenia się na utratę zdrowia psychicznego zmarnujesz również amunicję do broni.

Gra nie pozwoli ci zabić żadnej z ważnych postaci powiązanych ze śledztwami. Nawet jeśli weźmiesz je na muszkę, to nie będziesz mógł wystrzelić z broni. Nie musisz też obawiać się żadnej negatywnej reakcji z ich strony, która mogłaby zaprzepaścić śledztwo.

Gdzie znaleźć strzelbę?

W The Sinking City nie odnajduje się lokacji ze strzelbą, a to dlatego, że broń ta jest nagrodą za ukończenie głównego śledztwa Quid Pro Quo - The Sinking City - poradnik do gry

W The Sinking City nie odnajduje się lokacji ze strzelbą, a to dlatego, że broń ta jest nagrodą za ukończenie głównego śledztwa Quid Pro Quo. Otrzymasz ją konkretnie po zaliczeniu na targu rybnym rozmowy z Fredem i następnie zdaniu raportu Robertowi Throgmortonowi w jego posiadłości.

Kolejne bronie (oraz gadżety) także są nagrodami za zaliczanie wybranych głównych spraw. Radzimy rozegrać sporo z nich już w początkowych godzinach gry, żeby pozyskać jak najwięcej nowych nowych elementów ekwipunku. Przydadzą się one w pobocznych sprawach oraz podczas swobodnej eksploracji Oakmont.

Aby przeczytać więcej, zajrzyj na stronę Jak odblokować nowe bronie i gadżety?

Dlaczego na mapie świata nie pojawiają się znaczniki misji?

Jest to celowe działanie, które ma na celu zwiększenie poziomu immersji, żeby lepiej wczuć się w rolę detektywa - The Sinking City - poradnik do gry

Jest to celowe działanie, które ma na celu zwiększenie poziomu immersji, żeby lepiej wczuć się w rolę detektywa. Na mapie Oakmont domyślnie zaznaczone są jedynie najważniejsze lokacje, np. posterunek policji, siedziba lokalnej gazety, port czy szpital. Gra nie będzie automatycznie zaznaczała na mapie miejscówek powiązanych z głównymi lub opcjonalnymi śledztwami. Dopiero po samodzielnym odnalezieniu każdego takiego miejsca pojawi się ikona lupy symbolizująca możliwość przeszukania go.

Analizuj zawsze zbierane ślady - w ich opisach mogą znajdować się wskazówki, gdzie należy się udać w następnej kolejności. W przykładzie z dołączonego obrazka podpowiedzią była informacja o konieczności odwiedzania przystani numer 3 w porcie w dzielnicy Grimhaven Bay. Niestety nie zawsze tego typu wskazówki są bardzo dokładne. Przykładowo, tropiąc ranną, postać musisz we własnym zakresie ustalić, że wypadałoby wypytać się o nią w lokalnym szpitalu. Wszystkie cele podróży są uwzględnione w naszym opisie przejścia. Nie będziesz musiał dzięki temu błądzić.

Dlaczego nie mogę wyjąć przedmiotów ze skrzyni?

Zbadanie odnalezionego interaktywnego pojemnika (skrzyni, szafki itp - The Sinking City - poradnik do gry

Zbadanie odnalezionego interaktywnego pojemnika (skrzyni, szafki itp.) może ci początkowo sprawiać problemy, gdyż nie jest to zbyt intuicyjny mechanizm. Pojedyncze wciśnięcie przycisku nie wystarczy, musisz go przytrzymać. Nie puszczaj przycisku aż do momentu, gdy Reed zakończy czynność i wyjmie cały loot z pojemnika (na ekranie pojawi się lista wyjętych przedmiotów).

Jak zejść z łodzi?

Podróżowanie łodzią jest ważną częścią gry - The Sinking City - poradnik do gry

Podróżowanie łodzią jest ważną częścią gry. Domyślnie bardzo łatwo możesz opuścić pokład łodzi - po dotarciu do miejsca gdzie można zadokować pojawia się ikona i wystarczy wtedy wcisnąć przycisk interakcji (lewy przycisk myszy na PC). Z łodzi możesz też jednak zejść w dowolnym momencie gry. Musisz wcisnąć klawisz ESC w wersji na PC. Reed wstanie, ale nie wyląduje od razu w wodzie. To dobra metoda do odwiedzania obszarów gdzie nie znajduje się punkt do zadokowania łodzi.

Czy The Sinking City pojawi się na Steamie?

W momencie publikacji tego poradnika nie było takich planów. The Sinking City w wersji na PC jest tytułem ekskluzywnym sklepu Epic Games Store. Ekskluzywność ma charakter czasowy i obejmuje okres jednego roku, a więc potrwa do końca czerwca 2020. Jest szansa, że gra ukaże się wtedy w innych sklepach, takich jak Steam czy GOG.

Warto odnotować, że The Sinking City jest również sprzedawane w wersjach na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. Gra została wydana na konsolach tego samego dnia, co wersja PC dla EGS, czyli 27 czerwca 2019 roku.

Czy można kontynuować grę po skończeniu głównej fabuły?

Nie, The Sinking City nie przewiduje niestety takiej możliwości. Po tym jak ukończysz grę teoretycznie możesz wybrać z menu głównego opcję Continue, ale powrócisz wtedy do finałowej lokacji powiązanej z zakończeniami. Nie będziesz mógł z tego miejsca udać się z powrotem do Oakmont.

Polecamy zajrzeć do opisu przejścia głównej sprawy Ku głębinom. Informujemy tam o tzw. punkcie bez powrotu, czyli czynności, której wykonanie powoduje awansowanie do ścisłego finału gry. Możesz tuż przed tą sceną specjalnie utworzyć manualny zapis stanu gry. Pozwoli ci to dalej kontynuować badanie Oakmont już po tym jak obejrzysz wszystkie zakończenia.

Najważniejsze klawisze sterowania PC

Poniżej prezentujemy najważniejsze klawisze sterowania w grze The Sinking City. Pełną klawiszologię znajdziesz na osobnej stronie Sterowanie.

Poruszanie się - The Sinking City - poradnik do gry

Poruszanie się.

Rozglądanie się - The Sinking City - poradnik do gry

Rozglądanie się.

Wspinaczka - The Sinking City - poradnik do gry

Wspinaczka. Możesz wspinać się na wiele obiektów z otoczenia - skrzynie, murki czy pojazdy. Pozwala to docierać np. na wyższe półki czy dachy budynków.

Bieg - The Sinking City - poradnik do gry

Bieg. Możesz sprintować bez ograniczeń, gdyż w grze nie ma paska staminy (wytrzymałości).

Oddanie strzału z broni - The Sinking City - poradnik do gry

Oddanie strzału z broni.

Uzycie gadżetu.

Interakcja - musisz przytrzymać przycisk po to żeby np. przeszukać interaktywny pojemnik.

Celowanie - The Sinking City - poradnik do gry

Celowanie. Nie dotyczy ono wyłącznie broni palnej. Możesz np. wycelować gdzie chcesz umieścić pułapkę.

Atak w zwarciu - The Sinking City - poradnik do gry

Atak w zwarciu. Bohater posiada broń białą od samego początku gry. Możesz jej używać także poza walkami np. do niszczenia kłódek.

Przeładowanie broni - The Sinking City - poradnik do gry

Przeładowanie broni.

Przykucnięcie - The Sinking City - poradnik do gry

Przykucnięcie. Skradanie się pozwala na omijanie lub zaskakiwanie przeciwników i potworów.

Oko umysłu (Minds Eye) - The Sinking City - poradnik do gry

Oko umysłu (Mind's Eye). Możesz go używać do odkrywania ukrytych śladów, przejść i obiektów.

Rozwijane menu przedmiotów - The Sinking City - poradnik do gry

Rozwijane menu przedmiotów. Możesz z niego wybrać przedmiot, który chcesz żeby był aktywny (np. pistolet czy apteczkę).

Mapa - The Sinking City - poradnik do gry

Mapa. Możesz zmieniać poziomy przybliżenia oraz umieszczać na niej własne markery. Po zatrzymaniu kursora na jakiejś ikonie otrzymasz dodatkowe informacje o lokacji.

Teczka z aktami - The Sinking City - poradnik do gry

Teczka z aktami. Możesz przeglądać aktualnie rozgrywane oraz zakończone sprawy (śledztwa).

Czy The Sinking City ma wysokie wymagania sprzętowe?

Nie, The Sinking City posiada stosunkowo niskie minimalne wymagania sprzętowe. Zamieściliśmy je poniżej:

 1. System operacyjny: Windows 10 (64-bitowy)
 2. Procesor: Intel Core i5-2500 3,3 GHz / AMD FX-8300 3,3 GHz
 3. Karta graficzna: NVIDIA GeForce 770 GTX 4096 MB / ATI R9 380X 4096 MB lub lepsza
 4. Pamięć RAM: 8 GB
 5. DirectX: Wersja 11
 6. Dostępne miejsce na dysku: 40 GB

Rekomendowane wymagania również nie są bardzo wysokie. Pełne wymaganie, a także informacje o dostępnych ustawieniach PC i nasze wrażenia z obcowania z grą, znajdziesz na stronie Wymagania sprzętowe w poradniku.

Oznaczenia kolorystyczne w opisie przejścia

W naszym opisie przejścia gry The Sinking City zastosowaliśmy różnorakie oznaczenia kolorystyczne, dzięki którym ułatwione powinno być odnajdywanie ważnych informacji w tekście:

 1. Brązowym kolorem oznaczone zostały ważne postacie niezależne, z którymi należy spotykać się w toku prowadzonych śledztw.
 2. Niebieskim kolorem oznaczone zostały ważne lokacje nadające się do odwiedzenia lub przeszukania.
 3. Zielonym kolorem oznaczone zostały ślady oraz przedmioty dołączane do materiału dowodowego. Są one wymagane do poprawnego rozwiązywania kolejnych spraw.
 4. Pomarańczowym kolorem oznaczone zostały odnajdywane opcjonalne notatki, które dodawane są do zakładki "Wiedza i opowieści" ("Lore").

Dodatkowo pogrubioną czcionką oznaczyliśmy szczególne ważne czynności czy momenty, w których do podjęcia jest jakaś decyzja.

Informacje o The Sinking City - poradnik do gry

Autorzy : Jacek Stranger Hałas, Patrick Yxu Homa

Poradnik zawiera : strony: 53, ilustracje: 494 .

Poradnik do gry

Ostatnia aktualizacja : 25 czerwca 2019, odwiedź Poradnik do gry

Opis przejścia

Ostatnia aktualizacja : 25 czerwca 2019, odwiedź Opis przejścia

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Sinking City - poradnik do gry