Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Niniejszy poradnik do The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn stanowi kompletne i sprawdzone kompedium, zawierające wszystkie najważniejsze informacje na temat tego dodatku i jego zawartości. Najważniejszą część poradnika stanowi szczegółowy opis przejścia wszystkich nowych głównych questów, które stają się dostępne po zainstalowaniu DLC Dragonborn. Każde zadanie posiada dokładne informacje jak je odblokować, jakie kroki należy podjąć w celu ukończenia go (lokacje do odwiedzenia, walki do stoczenia itp.), czy posiada wybory i różne zakończenia, oraz czy przewidziano nagrody za jego zaliczenie. Solucja do każdej z dostępnych misji wzbogacona jest wysokiej jakości obrazkami i mapami krainy.

W poradniku do TES V: Skyrim - Dragonborn znalazły się również opisy przejścia questów pobocznych oraz drobnych zadań. Nie są one wymagane na potrzeby zaliczenia głównej fabuły DLC, ale mimo wszystko mogą oferować ciekawą zawartość i zapewniać szansę pozyskania cennego lootu. W naszym poradniku omówiliśmy także lokalizacje Czarnych Ksiąg i kilka nieoznakowanych questów, które nie pojawiają się oficjalnie w dzienniku głównego bohatera.

W naszym poradniku do rozszerzenia The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn zamieściliśmy także dwie osobne strony na temat wymagań sprzętowych gry oraz kilku nowych kandydatów / kandydatek do wejścia w związek małżeński (możliwe "romanse").

Dragonborn to trzecie duże rozszerzenie fabularne do gry The Elder Scrolls V: Skyrim. Akcja tego dodatku rozgrywa się na mroźnej wyspie Solstheim i skupia się na postaci Miraaka - pierwszego Dragonborna, który dawno temu popadł w obłęd i zaginął. Zadaniem bohatera jest powstrzymanie wspomnianego szaleńca przed ponownym objęciem władzy nad wyspą. Jedną z największych nowości DLC Dragonborn jest możliwość dosiadania smoków i przemieszczanie się po świecie na ich grzbiecie. Oprócz tego dodatek oferuje nową dużą lokację do zbadania, nowych przeciwników oraz nowe elementy ekwipunku.

Wszystkie główne misje dodatku DLC Dragonborn

Poniższe zestawienie zawiera wszystkie główne zadania rozszerzenia TES V: Skyrim - Dragonborn, czyli wszystkie misje wymagane do ukończenia nowej zawartości fabularnej i powstrzymania głównego antagonisty Miraaka (jest to finałowy boss dodatku).

 1. Smocze dziecię - W zadaniu tym m.in. zdobywa się rozkazy kultystów, dociera łodzią do Solstheim i pozyskuje informacje na temat Miraaka.
 2. Świątynia Miraaka - W trakcie przechodzenia tej misji musisz m.in. znaleźć źródło mocy Miraaka i zlokalizować pierwszą Czarną Księgę.
 3. Przeznaczenie Skaalów - W misji tej musisz m.in. odwiedzić wioskę Skaalów, nauczyć się nowego Słowa Mocy oraz rozprawić się z Lurkerem.
 4. Oczyszczanie Kamieni - W ramach tej misji należy oczyścić cztery kamienie - Słoneczny, Bestii, Ziemi oraz Wody.
 5. Ścieżka mądrości - Zadanie to zakłada m.in. złożenie wizyty w twierdzy Nchardak i przywrócenie zasilania w czytelni celem pozyskania ważnej Księgi.
 6. Ogrodnik ludzkości - Podczas przechodzenia tej misji musisz m.in. przeczytać Czarną Księgę, poznać ukrytą wiedzę oraz spotkać się ze Stornem.
 7. Na szczycie krainy Apocrypha - To finałowy główny quest dodatku, w którym zdobywa się nowy krzyk pozwalający na oswajanie smoków, dociera do świątyni i pokonuje finałowego bossa - Miraaka.

Wszystkie Czarne Księgi w dodatku Dragonborn

Czarne Księgi są jednym z ciekawszych unikalnych skarbów / znajdziek w dodatku Dragonborn - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Czarne Księgi są jednym z ciekawszych unikalnych skarbów / znajdziek w dodatku Dragonborn. Każda odnaleziona Czarna Księga oferuje możliwość wybrania jednej z trzech Mocy. Dzięki Mocom możesz m.in. zatrzymywać tymczasowo zużywania many przez zaklęcia czy podnosić na określony czas skuteczność wybranych umiejętności.

Oto zestawienie stron z naszego poradnika z lokalizacjami wszystkich Czarnych Ksiąg:

 1. Czarna Księga - Włókno i filigran
 2. Czarna Księga - Spaczony regent
 3. Czarna Księga - Ukryty zmierzch
 4. Czarna Księga - Wichry zmian
 5. Czarna Księga - Nieopowiedziane legendy

Najważniejsze wątki poboczne dodatku DLC Dragonborn

Poniższe zestawienie uwzględnia najważniejsze lokacje w dodatku TES V: Skyrim - Dragonborn. W każdej z tych miejscówek do odblokowania jest szereg misji pobocznych. Nie są one wymagane do poznania całości głównej fabuły dodatku, ale mimo wszystko są rozbudowane i pozwalają na wejście w posiadanie wielu cennych przedmiotów.

 1. Wszystkie poboczne questy w Raven Rock
 2. Wszystkie poboczne misje w Wiosce Skaalów
 3. Wszystkie poboczne misje w Tel Mithryn
 4. Wszystkie pozostałe większe poboczne misje

Czy DLC Dragonborn jest bezpłatnym dodatkiem?

Tak lub nie - jest to uzależnione od tego jaką wersję gry Skyrim posiadasz. Jeśli grasz na zwykłej wersji (została ona wydana na PC, PS3 i X360), to dodatek Dragonborn należy zakupić oddzielnie. Dopiero po zakupieniu i zainstalowaniu dodatku dostępna stanie się powiązana z nim zawartość.

Jeśli posiadasz wersję Special Edition gry Skyrim (została ona wydana na PC, PS4 i XONE) lub grę Skyrim VR (została ona wydana na PlayStation VR) to dodatek Dragonborn jest bezpłatny. Jest on ponadto od razu od razu dostępny. Nie trzeba go oddzielnie instalować, gdyż został zautomatycznie zintegrowany z podstawową zawartością gry.

Jak rozpocząć nową linię fabularną dodatku Dragonborn?

Kampania dodatku Dragonborn nie jest dostępna od samego początku przygody - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Kampania dodatku Dragonborn nie jest dostępna od samego początku przygody. Musisz najpierw dostatecznie awansować w głównym wątku fabularnym gry Skyrim, a konkretnie zająć się ukończeniem głównej misji Droga Głosu, czyli tej dotyczącej odwiedzenia po raz pierwszy Wysokiego Hrothgaru, spotkania się z Siwobrodymi i odblokowania podstawowych Krzyków.

Nową kampanię możesz rozpocząć odwiedzając dowolne z dużych miast w grze (np. Białą Grań czy Samotnię). Musisz zaczekać aż w trakcie podróżowania po mieście głównego bohatera zaczepią dwaj kultyści. Należy ich pokonać i odnaleźć list przy zwłokach jednego z kultystów. Przeczytaj ten list żeby dowiedzieć się o wyroku śmierci na bohatera wydanym przez Miraaka.

Kolejnym krokiem jest odwiedzenie doków w mieście Wichrowy Tron - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Kolejnym krokiem jest odwiedzenie doków w mieście Wichrowy Tron. Musisz skorzystać z okrętu Dziewica Północy po to żeby odbyć podróż do wyspy Solstheim, na której rozegra się główna część kampanii dodatku. Nie jest to prosta sprawa, gdyż trzeba najpierw przekonać kapitana statku do wyruszenia w podróż.

Pełny opis przejścia pierwszego głównego questu Smocze Dziecię znajdziesz w naszej solucji.

Ile czasu zajmuje przejście gry TES V: Dragonborn?

1 - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry
 1. Dragonborn to najdłuższy i oferujący najwięcej zawartości dodatek do gry Skyrim. Czyni go to atrakcyjną propozycją jeśli posiadasz wyłącznie podstawową wersję gry i zastanawiasz się nad zakupem DLC.
 2. Ukończenie misji głównej linii fabularnej powinno ci zająć 6-7 godzin. Główna kampania rozszerzenia Dragonborn teoretycznie nie oferuje dużej liczby questów, ale wszystkie zadania są długie i zakładają staczanie wymagających (i czasochłonnych) walk z przeciwnikami.
 3. Zainteresowanie się pobocznymi questami może wydłużyć całkowity czas zabawy do 15-20 godzin. Jest ich znacznie więcej od głównych zadań, ale w zdecydowanej większości przypadków cechują się mało skomplikowanymi założeniami.
 4. Inne opcjonalne aktywności gry wystarczają na około 3-4 godziny. Mowa tu przede wszystkim o docieraniu do Czarnych Ksiąg, które są najbardziej wartościowymi sekretami dodatku Dragonborn.
 5. Zdobycie kompletu trofeów DLC Dragonborn nie jest trudne i nie powinno ci zająć dużo czasu. Większość osiągnięć zdobędziesz w trakcie "normalnego" przechodzenia gry. Pozostanie ci tylko kilka trofeów do odblokowania, m.in. dotyczące oswojenia pięciu smoków i wytworzenia przedmiotu ze stalhrimu.

Jak odblokować opcje oswajania smoków i podróżowania na grzbiecie smoka?

Nauczenie się jak oswoić i jak dosiąść smoka wymaga awansowania w głównej linii fabularnej dodatku Dragonborn - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Nauczenie się jak oswoić i jak dosiąść smoka wymaga awansowania w głównej linii fabularnej dodatku Dragonborn. Musisz konkretnie awansować do zadania Na szczycie krainy Apocrypha - quest ten dokładniej omówiliśmy w naszej solucji.

W początkowej części wspomnianego powyżej zadania główny bohater nauczy się nowego Krzyku Mocy - Ugięcie Woli.

Gra pozwoli ci w ramach tego samego questu przetestować działanie Krzyku Ugięcie Woli do oswojenia smoka Sahrotaara oraz do odbycia podróży na jego grzbiecie - The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Gra pozwoli ci w ramach tego samego questu "przetestować" działanie Krzyku Ugięcie Woli do oswojenia smoka Sahrotaara oraz do odbycia podróży na jego grzbiecie.

W podobny sposób możesz oswajać inne smoki odnajdywane w świecie gry. Pamiętaj jednak o tym żeby wykrzyczeć wszystkie Słowa Mocy, gdyż tylko wtedy Krzyk poprawnie zadziała i wrogo nastawiony smok będzie mógł zostać oswojony.

Czy rozszerzenie DLC Dragonborn posiada oddzielne trofea?

Tak, z dodatkiem Dragonborn są powiązane nowe osiągnięcia. Możesz konkretnie zająć się odblokowaniem 10 nowych trofeów - 3 srebrnych i 7 brązowych. Osiągnięcia przyznawane są m.in. za postępy w głównej linii fabularnej dodatku, przeczytanie wszystkich Czarnych Ksiąg, oswojenie smoków, czy odkrycie 30 lokacji na mapie wyspy Solstheim.

Ważną informacją jest to, że trofea DLC Dragonborn nie są wymagane do odblokowania platynowego trofeum podstawowej gry. Osiągnięcia Dragonborn są traktowane jako dodatkowy zestaw nie mający żadnego wpływu na szanse odblokowania "platyny".

Czy w dodatku Dragonborn mogę korzystać z kodów?

Tak, kody (cheaty) są dostępne również w DLC Dragonborn. Korzystanie z nich jest możliwe wyłącznie w wersji przeznaczonej na komputery osobiste. Oto przypomnienie jak odblokować cheaty oraz zestawienie najważniejszych kodów:

W dowolnym momencie wciśnij klawisz tyldy (~), co powinno doprowadzić do wyświetlenia okna konsoli. Możesz teraz wpisywać właściwe polecenia.

 1. advancepclevel - awans na wyższy poziom doświadczenia
 2. advancepcskill x y - rozwój umiejętności x o y poziomów (zamiast x musisz wpisać oryginalną angielską nazwę umiejętności, np. Destruction; zamiast y musisz wpisać jakąś wartość, np. 10)
 3. advskill x y - rozwój umiejętności x o y punktów (zamiast x musisz wpisać oryginalną angielską nazwę umiejętności, np. Destruction; zamiast y musisz wpisać jakąś wartość, np. 10)
 4. kill - zabicie aktualnie namierzonego przeciwnika (po wpisaniu kodu musisz najechać myszką na przeciwnika, wcisnąć lewy przycisk myszy i dopiero po wyświetleniu się identyfikatora namierzonej osoby wcisnąć ENTER)
 5. killall - zabicie wszystkich okolicznych przeciwników
 6. movetoqt - teleportacja do celu aktualnie zaliczanego questu
 7. player.additem 0000000f x - otrzymanie x sztuk złota (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 1000)
 8. player.modav carryweight x - ustalenie maksymalnego limitu udźwigu na poziomie x (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 500)
 9. player.modav dragonsouls x - otrzymanie x smoczych dusz (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 10)
 10. player.setav health x - ustalenie ilości punktów zdrowia bohatera na poziomie x (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 1000)
 11. player.setav magicka - ustalenie ilości punktów many bohatera na poziomie x (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 1000)
 12. player.setav fatigue x - ustalenie ilości punktów kondycji bohatera na poziomie x (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 1000)
 13. player.setlevel x - bohater znajduje się na x poziomie doświadczenia (zamiast x musisz wpisać jakąś wartość, np. 30)
 14. psb - odblokowanie wszystkich zaklęć
 15. resurrect - wskrzeszenie namierzanej postaci
 16. setpcfame - popularny bohater
 17. tdetect - prostsze okradanie postaci niezależnych
 18. tgm - nieśmiertelność
 19. tmm 1 - odkrycie wszystkich lokacji na mapie (tmm 0 ukrywa wszystkie lokacje)
 20. unlock - otwarcie namierzonego zamkniętego obiektu (po wpisaniu kodu musisz najechać myszką na zamek, wcisnąć lewy przycisk myszy i dopiero po wyświetleniu się identyfikatora namierzonego obiektu wcisnąć ENTER)

Uwaga! Skorzystanie z niektórych ułatwień (np. odblokowanie wszystkich questów, wyłączenie SI postaci) może doprowadzić do niepożądanego działania gry, a nawet do jej zawieszenia się. Wszystkich kodów należy więc używać z rozwagą.

Czy dodatek Dragonborn ma wyższe wymagania sprzętowe od podstawki?

Nie, wymagania są takie same jak w przypadku podstawowej wersji gry Skyrim. Oto przypomnienia minimalnych wymagań sprzętowych gry:

 1. System operacyjny: Windows 7/Vista/XP PC (32 lub 64 bit)
 2. Procesor: Dual Core 2.0GHz
 3. RAM: 2GB RAM
 4. HDD: 6GB wolnego miejsca na HDD
 5. Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 9.0c z 512 MB RAMu
 6. DirectX: 9.0c lub nowszy
 7. Karta dźwiękowa: kompatybilna z DirectX

Więcej informacji znajdziesz na stronie Wymagania sprzętowe w rozdziale Podstawy naszego poradnika.

Oznaczenia kolorystyczne w poradniku

Poradnik do dodatku Dragonborn zawiera następujące oznaczenia kolorystyczne:

 1. Kolor czerwony odnosi się przede wszystkim do napotykanych w trakcie przemierzania świata gry postaci niezależnych, choć oznaczeni zostali nim również przeciwnicy, dzikie zwierzęta oraz potwory.
 2. Kolor niebieski odnosi się do nazw lokacji, zarówno tych głównych, które pojawiają się na mapie świata, jak i podrzędnych, dotyczących między innymi pojedynczych domostw czy kolejnych poziomów lochów.
 3. Kolor zielony odnosi się do wszystkich odnajdywanych w trakcie gry przedmiotów, które po zebraniu trafiają do inwentarza sterowanej postaci
 4. Kolor pomarańczowy odnosi się przede wszystkim do nazw Krzyków oraz Słów Mocy, choć oznaczone zostały nim również umiejętności wykorzystywane w trakcie wykonywania questów (np. Retoryka) oraz związane z nimi czynności (np. zdobycie księgi wiedzy podnoszącej wartość konkretnej umiejętności).

Informacje o The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry

Autor : Maciej Czarny Kozłowski

Ostatnia aktualizacja : 1 sierpnia 2016

Poradnik zawiera : strony: 96, ilustracje: 403 .

Skorzystaj z funkcji komentarzy do wskazania błędów lub uzupełnienia poradnika.

Popularne strony w The Elder Scrolls V: Skyrim - Dragonborn - poradnik do gry