Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

War of the Roses Recenzja gry

Recenzja gry 9 października 2012, 07:00

autor: Czarny

Recenzja gry War of the Roses - średniowieczna bitwa z bliskiej perspektywy

War of the Roses pozwala na toczenie wielkich bitew sieciowych w realiach późnego średniowiecza. Czy taki Battlefield 1485 ma rację bytu?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Grę skonstruowano podobnie do sieciowych FPSów.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
PLUSY:
  • Dynamiczna rozgrywka nagradzająca umiejętności;
  • system rozwoju postaci;
  • wciąga;
  • przemyślane mapy.
MINUSY:
  • mało trybów i map;
  • błędy i drobne potknięcia;
  • brak sensownego trybu jednoosobowego.

Seria Mount & Blade najlepsze czasy ma już za sobą. Sandbox duetu TaleWorlds-Paradox swego czasu doczekał się nie tylko rzeszy oddanych fanów, ale i licznych przeróbek, wariacji oraz modów. Nie ulega jednak wątpliwości, że formuła gry zaczęła się już wyczerpywać – kolejne mutacje spotkały się z niezbyt przychylnym odzewem społeczności i recenzentów. Próba wskrzeszenia tytułu przy pomocy trybu wieloosobowego zakończyła się częściowym sukcesem – M&B: Warband, chociaż z pewnością udany, raził obrzydliwą grafiką oraz przestarzałymi rozwiązaniami. Dobry pomysł już nie wystarczał.

Studio Paradox (tym razem sprzymierzone z firmą Fatshark) postanowiło zaczerpnąć z legendy kilka starannie wyselekcjonowanych elementów i stworzyć z nich zupełnie nową produkcję. Tak powstało War of the Roses – czyli Warband skupiający się na dynamicznej rozgrywce wieloosobowej i oddający realia średniowiecznego konfliktu, nazywanego wojną Dwóch Róż. I chociaż jest to zupełnie nowa produkcja, to jednak pokrewieństwo z poprzednim dziełem tych autorów – ze wszystkimi jego wadami i zaletami – jest więcej niż widoczne.

Osaczenie jednego gracza to najłatwiejszy sposób na sukces.

Jesień średniowiecza

Wyjaśnijmy to od razu – War of the Roses jest przeznaczone wyłącznie do trybu wieloosobowego. Brak tu jakiejkolwiek kampanii fabularnej, nie ma nawet mapy krainy, po której moglibyśmy podróżować. Jedyną rozrywką, jaką gra oferuje samotnikom, jest samouczek, w którym walczy się z (niezbyt rozgarniętymi) botami. Cała zabawa została przystosowana do grupowych starć i to właśnie one są jej sednem. O sandboxie możemy zapomnieć.

Sam tryb multiplayer oferuje dwa rodzaje rozgrywki oraz pięć map. Nie jest to zbyt wiele, zważywszy na to, co proponują inne gry. Przyznać jednak należy, że plansze zostały skonstruowane w bardzo przemyślany sposób – coś dla siebie znajdą zarówno „snajperzy”, jak i osoby preferujące bezpośrednie starcia. Do każdej lokacji da się wejść na kilka sposobów, a kręte uliczki i wysokie dachy dobrze kontrastują z rozległymi równinami i walącymi się mostami. W takim otoczeniu można nie tylko rzezać wojowników z drużyny przeciwnej (team deathmatch), ale i zdobywać kluczowe lokacje (tryb podboju). Wysoka jakość aren nie rekompensuje jednak ich małej liczby.

Sporo lepiej wypadają natomiast klasy postaci – da się je w dużej mierze dostosowywać do własnych preferencji. Istnieją cztery domyślne formacje (piechur, łucznik, kusznik, zbrojny), jednak można zaprojektować własne. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by stworzyć kawalerzystę w pełnej zbroi płytowej, który będzie szarżował na wrogie zastępy – równie dobrze sprawdzi się szybkonogi morderca, jak i ciężkozbrojny „czołg”. Możliwości jest naprawdę mnóstwo – począwszy od wyboru oręża czy rodzaju pancerza, a na umiejętnościach specjalnych bądź sposobie kucia ostrza (!) skończywszy. Każdy z tych elementów łączy się ze statystykami, które mają wymierny wpływ na rozgrywkę. Stanowi to kompleksowy i bardzo przemyślany system wad i zalet, który jest przy tym nieźle zrównoważony (ciągle wychodzą łatki balansujące grę).

Gra jest bardzo brutalna.

Kreowanie własnej postaci nie odbywa się w próżni – podczas bitew gromadzimy doświadczenie i złoto, które pozwalają na wykupienie nowych umiejętności i rynsztunku. Bardziej zaawansowani gracze mogą tworzyć naprawdę zaskakujące kombinacje, jednak – co ciekawe – nie uzyskają znaczącej przewagi nad innymi uczestnikami zabawy. Mają za to szansę otrzymania postaci, która w pełni zaspokaja ich potrzeby. Chyba jedynym wyjątkiem od tej zasady pozostają konni strzelcy, którzy nie mogą prowadzić ostrzału z siodła (o czym gra w żaden sposób nie informuje). Mimo tego małego potknięcia należy jednak przyznać, że „rozwojowy” element rozgrywki jest zdecydowanie udany i przyciąga do tytułu jak magnes.

Ja go bukłaczkiem, a on w wilcze doły

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych i problematycznych elementów WotR jest... sama walka. Fechtunek pozostawia sporo do życzenia – zwykle blokuje się większość ciosów wroga i czeka, aż ten popełni błąd. Nie ma jakichś bardziej skomplikowanych pchnięć – fint, parad, kontrataków – czegokolwiek, co urozmaiciłoby młóckę. Szermierka została dosłownie skopiowana z serii Mount & Blade, a brak świeżości jest więcej niż uderzający. Nie pomagają nawet różnorodne właściwości niektórych broni – metoda zawsze pozostaje taka sama. Starcia nie wyglądają też zbyt okazale – animacje postaci są dość toporne, a walce nie towarzyszą żadne spektakularne efekty (jak iskrzenie krzyżujących się ostrzy itd.). Nie robiłoby to dobrego wrażenia, gdyby nie kapitalny system decydujący o zadawanych i otrzymywanych obrażeniach.

Recenzja gry Shadow of the Colossus – odtrutka na sandboxy
Recenzja gry Shadow of the Colossus – odtrutka na sandboxy

Recenzja gry

Shadow of the Colossus to wzorowy remake. Poprawia te elementy, które zestarzały się w oryginale, jak sterowanie i oprawa wizualna, nie tykając przy tym tego, co ponadczasowe – czyli struktury rozgrywki, fabuły i stylu artystycznego.

Recenzja DLC The Hidden Ones do gry Assassin’s Creed: Origins – nijaki dodatek
Recenzja DLC The Hidden Ones do gry Assassin’s Creed: Origins – nijaki dodatek

Recenzja gry

Dodatek The Hidden Ones rozmienia na drobne to, co udało się zbudować świetnym Assassin's Creed: Origins. Choć rozszerzenie oferuje całkiem niezły stosunek ceny do liczby godzin rozgrywki, nie jest to przygoda, którą zapamiętacie na długo.

Recenzja gry Playerunknown’s Battlegrounds – PUBG to fenomen roku, ale nie gra roku
Recenzja gry Playerunknown’s Battlegrounds – PUBG to fenomen roku, ale nie gra roku

Recenzja gry

Zgodnie z obietnicą, Playerunknown’s Battlegrounds wyszło z fazy wczesnego dostępu jako niewątpliwie bardziej dopracowany i lepszy produkt niż parę miesięcy temu. Nie oznacza to jednak, że to już ukończona i bogata w zawartość gra.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
09.10.2012 09:08
Cartoons
172
Network Ninja

Ok, nie było pytania :P Sorka za zaśmiecanie :)

09.10.2012 10:00
odpowiedz
Zdenio
98
Generał

Minus dotyczący braku trybu dla jednego gracza jest nie na miejscu - twórcy od początku zapowiadali, że gra będzie nastawiona na multi, a singiel będzie tylko dla trenowania na botach :P To trochę tak, jakby minusować Team Fortress 2 za brać singla :P

09.10.2012 10:05
odpowiedz
Ogarniacz
8
Generał

Dokladnie, co za bzdurny minus z tym single player...

09.10.2012 10:12
odpowiedz
Ogarniacz
8
Generał

"nie jest rozpowszechniane w modelu free-to-play, co zdecydowanie podcina mu skrzydła"

no jasne proponuje pograc w WoT'a bez premki tak gdzies od VI-VII tieru, do usranej smierci mozna zbierac na kolejne czolgi :P

09.10.2012 10:35
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@ Ogarniacz

W WotR istnieje system mikropłatności - płacisz najpierw za grę, a potem za dodatkowy content. Jest to więc model gorszy od f2p, gdzie płaci się tylko za to drugie. Na szczęście dodatki nie czynią z gry tytułu Pay to Win - nie jest więc tak źle, jak mogłoby być.

@ reszta

Sądzę, że brak singla będzie wadą dla bardzo wielu graczy - zwłaszcza tych, którzy grali w serię Mount & Blade.

09.10.2012 10:41
odpowiedz
Ogarniacz
8
Generał

Czarny nie wspomniales o mikroplatnosciach w recenzji :P

"Sądzę, że brak singla będzie wadą dla bardzo wielu graczy"

tak samo jak wielu graczy powinno byc zawiedzionych brakiem Multiplayer w Skyrimie - a jednak nie przeszkodzilo to wystawieniu mu oceny 10... gra byla po prostu nastawiona na SP i nikt od niej nie wymaga MP.

09.10.2012 11:03
odpowiedz
z0ltar
39
Pretorianin

Fajnie by było jakby walka była tak przyjemna jak w Rune. Miałem klucz do bety Wojny Róź, ale z braku czasu nie zagrałem :/

09.10.2012 12:41
😐
odpowiedz
AROS2004
49
Centurion

Osobiście wolę chivalry medieval warfare. Ciekawe misje (bez zajmowania flag) styl walki, dynamika! brak przewagi nad graczami którzy maja wymasterowaną postać (niestety wotr to widać) .

09.10.2012 15:03
odpowiedz
PETRAS-36
37
Centurion

te minusy to trochę na siłę; twórcy zapowiadali, że co miesiąc będą (DARMOWE) nowe mapy, uzbrojenie i z czasem nowe tryby gry m. in. Siege; jak dla mnie największa niespodzianka w tym roku

09.10.2012 15:05
odpowiedz
MiszczCzarny
36
Pretorianin

@ Petras-36

Fajnie, że zapowiadali, ale oceniamy to, co jest teraz. :)

09.10.2012 15:14
odpowiedz
Kukula
42
Pretorianin

Ja jednak poczekam na Chivalry.

09.10.2012 15:54
odpowiedz
Karrde
107
Senator

Ciężko chyba wynaleźć bardziej debilny "minus" niż brak singla w grze stricte multiplayerowej i jako stricte multiplayerowa tworzonej.

09.10.2012 19:58
odpowiedz
jozi
47
Pretorianin

@MiszczCzarny
"W WotR istnieje system mikropłatności - płacisz najpierw za grę, a potem za dodatkowy content. Jest to więc model gorszy od f2p, gdzie płaci się tylko za to drugie. Na szczęście dodatki nie czynią z gry tytułu Pay to Win - nie jest więc tak źle, jak mogłoby być."

Że co?

W WotR nie ma i nie będzie żadnych mikropłatności.

10.10.2012 01:03
odpowiedz
Talbis
25
Kawy?

Jeszcze tak... dziwnej recenzji nie widziałem. Czemuś się recenzencie uczepił trybu dla pojedynczego gracza? Tutaj masz samouczek, gdzie poznajesz sterowanie i zasady gry, bo taką konwencję przyjęli twórcy. Wolę takie rozwiązanie niż benchmarkowy, pokazujący możliwości silnika, interaktywny film zaaplikowany do Battlefield 3, który nie uczy cię niczego, potem w multi rozbijają maszyny, bo nie potrafią latać a nauczyć się nie ma gdzie... Nie ma nawet słowem wzmianki o największej wadzie WotR, czyli o możliwości respawna na koledze z drużyny, gdzie pojedynkując się z samotnym rycerzem nagle mu z dupy wyskakują jego czterej koledzy (jak w BF3). Jaki jest sens narzekania na model płatności, kiedy jest on bardzo podobny do tego stosowanego przez EA Dice czy Activision (płacisz za grę i płacisz za dodatkowy content). Mechanika gry może nie stawia na dynamikę tak bardzo jak na przedstawienie w miarę dokładnego odwzorowania metod walki z epoki? I najsmutniejsze... To nie jest Mount & Blade, to jest zupełnie inna gra z innymi założeniami, to nie jest też produkcja wysokobudżetowa - wszelkie porównania są pozbawione sensu. To jak narzekać, że mój kot nie ma takiej siły jak gepard, a przecież też zwierze, też kotek, nie?

21.10.2012 12:15
odpowiedz
X|4U$
4
Junior

A ja mam pytanie z innej beczki .
Gdzie tą grę można kupić ?I w jakiej cenie ,bo nigdzie jej znaleźć nie mogę.

22.10.2012 15:03
odpowiedz
Nolifer
102
The Highest

Mała ilość map to największa bolączką tej gry. Nic tak szybko nie nudzi grę MMO jak bardzo mała liczba mapek *oprócz oczywiście gier typu MOBA *

04.03.2013 19:40
odpowiedz
Faneg
2
Junior

Nie dawno kupiłem grę na Steam, dzisiaj będę ją instalować. Stracę kolejne miesiące życia na graniu :)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze