Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 5 maja 2009, 10:34

autor: Hed

Zeno Clash - recenzja gry

Surrealistyczny świat, psychodeliczna fabuła, charyzmatyczne postacie i oryginalny system walki. Czy to właśnie jest przepis na sukces?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Czy małe studio z Chile może stworzyć grę bijącą na głowę większość wysokobudżetowych produkcji? W kwestiach technologicznych zapewne nie, ale jeśli weźmiemy pod uwagę klimat i oryginalność, to odpowiedź nie jest już taka oczywista. Próbuje udowodnić to firma ACE Team, która zaserwowała małą, ale niezwykle interesującą porcję swojej nietuzinkowej wyobraźni. Przed premierą, nieznani praktycznie nikomu autorzy, wielokrotnie wskazywali na pewne inspiracje malarsko-plastyczne (Hieronymus Bosch, John Blanche, film Dark Crystal), dodatkowo prezentując kilka niepokojących postaci. Zeno Clash pojawił się w wersji polskiej w elektronicznych systemach dystrybucji, aby opowiedzieć historię o zbudowanej na kłamstwie rodzinie i zabrać graczy do jednego z ciekawszych wirtualnych światów ostatnich miesięcy.

Rodzeństwo Ghata na pamiątkowej fotce. Z większością powyższychsióstr i braci zmierzymy się kilkakrotnie.

Główną postacią tej przygody jest niejaki Ghat, zmagający się z trudnymi do opisania problemami rodzinnymi. W przypadku tej gry powinniśmy jednak mówić o zbiorowym bohaterze, jakim jest wykreowany świat i wszyscy jego mieszkańcy. Poznajemy między innymi waleczną Deidrę, niewidomego snajpera-zabójcę (wysyłającego do swoich wrogów piszczące wiewiórki obłożone materiałami wybuchowymi), niebieskoskórego półboga, który zdaje się znać wszystkie odpowiedzi, oraz psychopatycznych korwidów. Najbardziej niepokojącą istotą jest oczywiście Ojczymatka, czyli dwupłciowa kreatura, mówiąca jednocześnie modulowanym męskim i żeńskim głosem. Wszyscy wymienieni są na swój sposób upośledzeni i dziwaczni, bo Zeno Clash przenosi graczy do świata ludzi zdeformowanych i obłąkanych.

Schizofreniczny i niepokojący charakter ma również sama opowieść. Ghat, będący jeszcze pod wpływem przeżyć związanych z oszalałymi korwidami, ucieka, chociaż tak naprawdę nie chce i nie ma dokąd. Wraz z Deidrą błąka się bez celu po coraz dziwniejszych miejscach, zupełnie wyrwanych z kontekstu i rzeczywistości. Chociaż chronologia zostaje zachowana, bo przecież wspominamy kolejne wydarzenia prowadzące do katastrofy, to jednak panuje ogólny chaos, utrudniający zrozumienie prawdziwych motywacji kogokolwiek. Pojawia się tajemnica, której bohater do końca nie chce wyjawić. Kolejne cele i walki wydają się prowadzić donikąd. W tym jednak tkwi siła tej historii. Poszatkowane, krótkie epizody budzą ciekawość i, być może, w jakimś zakresie reprezentują specyfikę funkcjonowania każdego z nas.

Krajobrazy i lokacje są świetne– przede wszystkim pod względem stylistyki.

Niezwykłe postacie, świat oraz wydarzenia na szczęście są tylko nadbudową. Podstawą gry jest natomiast dynamiczna walka, wykorzystująca naprawdę udany system wyprowadzania ciosów. Z godną podziwu łatwością autorzy wpletli w całą historię kilkuczęściowe wprowadzenie, przedstawiające sposób prowadzenia potyczek. Generalnie możemy bić przeciwników pięściami, nogami, łokciem, młotami, pałkami oraz bronią dystansową i wybuchową. Oprócz tego trzeba pamiętać o blokowaniu, robieniu całkiem efektownych uników i różnych kombinacjach uderzeń. Opanowanie wszystkich elementów jest niezbędne, bo, tu ciekawostka, gra jest naprawdę wymagająca. Głównie dlatego, że Ghat walczy przeważnie z kilkoma wrogami jednocześnie. Na szczęście udało się wyważyć odpowiednio poziom trudności.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

sekret_mnicha Ekspert 2 listopada 2010

(PC) Dziwna gra, w dziwnym świecie, z dziwnymi postaciami i dziwną fabułą. Dziwnie wciąga.

7.0
Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy
Recenzja gry Just Cause 4 - zapraszamy do piaskownicy

Recenzja gry

Rico Rodriguez powraca, by wyzwolić kolejne państwo i obalić kolejny zbrodniczy reżim. Czas rozliczyć Avalanche Studios z przedpremierowych obietnic i sprawdzić, czy nowa gra uniknęła błędów poprzedniczki.

Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna
Wrażenia z bety Red Dead Online – chaos i drożyzna

Recenzja gry

Wersja beta sieciowej zabawy w kowboja to na razie głównie symulator ciułania centa do centa, choć z dużymi perspektywami na przyszłość.

Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela
Recenzja gry Darksiders 3 – powrót apokalipsy wg św. Marvela

Recenzja gry

Myśleliście, że jesteście bezpieczni? Że dzięki bankructwu THQ unikniecie końca świata? Rozwieję Wasze wątpliwości. Jeźdźcy Apokalipsy wracają w Darksiders III dzięki Gunfire Games. I na przekór wszystkiemu, robią to z przytupem.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
05.05.2009 10:46
żelazna_pięść
107
Hala Madrid!

Świetna gra warta swojej ceny.

05.05.2009 11:01
odpowiedz
kluha666
123
See you space cowboy

Gra wg mnie jest świetna, fajnie by było jakby któryś dystrybutor, wydał tą grę w wersji pudełkowej :)

05.05.2009 11:04
odpowiedz
Gamemaster47
18
Centurion

dość cicho o niej było a tu b.dobry gra wyszła :) ciekawe co by było, gdyby mieli więcej funduszy :]

05.05.2009 11:08
👍
odpowiedz
Grucha
167
Extreme Lifestyle

Znakomita i wciągająca gra. Polecam !

05.05.2009 11:17
odpowiedz
Flypho
54
Konsul

To są przygody młodego Riddicka zanim ten trafił do Butcher Bay ;d.

05.05.2009 12:17
😐
odpowiedz
Papisotoromek
52
Pretorianin

Powiem, że strasznie wkurzające to, że nie można ich po prostu zabić tylko się ich ogłusza -.-
No i czasami walki flustrujące nawet na easy. Poziom trudności na easy powinien być mniejszy, wcale nie tak dobrze wyważony poziom, chociaż z niektórymi bossami idzie super gładko to czasami trzeba powtarzac z 5-10 razy na easy do bólu, mówię o ostatnich walkach.

05.05.2009 15:31
odpowiedz
zanonimizowany637460
12
Generał

fajna recka

05.05.2009 15:33
odpowiedz
bone_man
173
Omikron Persei 8

Nie rozumiem o co łaziło z tymi poziomami. Gra nawet na najtrudniejszym poziomie wcale nie jest trudna. Raz musiałem jeden mały etap powtarzać.

A to tylko z takiego powodu, że wpadłem w "stun lock", coś jak z Gothica 3. :)

05.05.2009 18:28
odpowiedz
celebez
27
Centurion

Gra nie jest jakos szczegolnie wybitna, ale potrafi przykuc do fotela na te 3 godziny potrzebne na jej przejscie. Fabula IMO jest totalnie slaba :/

05.05.2009 21:42
odpowiedz
EG2007_13373326
15
Centurion

Gra jest bardzo fajna ma fajny klimat, grafika jest na wysokim poziomie w końcu to Source ;]
Gdzie można kupić Zeno Clasha za Polskie pieniądze?? Steam odpada z powodu Euro, na Allegro szukałem nie ma Steam keyów....

05.05.2009 21:58
odpowiedz
sniper512
57
Centurion

super gra, przeszedłem ją szybciej niż wanted, ale opłacało się! naprawdę 'dziwna' ale powala klimatem, a i jeszcze ta historia father-mother ! no szczerze polecam!

10.05.2009 22:19
odpowiedz
Twoje Imię
21
Legionista

Grałem w demo ze Steam'a i powiem że gra całkiem niezła. Nota jest w sam raz. Jedyne co mi się nie podoba to dialogi i głosy postaci, wszystko jest takie jakieś sztywne.

15.05.2009 19:05
odpowiedz
Spaqin
25
Chorąży

Deadra, nie Deidra. No i grę można kupić w krajach byłego ZSRR, gdzie wydawcą jest Nova Disk czy cóś takiego. Albo będzie można kupić. Ewentualnie ja mogę komuś kupić przez Steama (70zł).

03.04.2012 21:17
👍
odpowiedz
kuba1711
92
Ten post może kłamać?

Genialna i wspaniała gra pod każdym względem. Marzy mi się kontynuacja z multiplayerem i dłuższą kampanią. Wtedy byłbym wniebowzięty. Teraz męczę się z ostatnim poziomem wieży. Bez przerwy coś się musi zdarzyć, żebym tylko tego nie przeszedł :P

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze