Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 25 czerwca 2008, 11:15

autor: SirGoldi

Crisis Core: Final Fantasy VII - recenzja gry

Jeśli Crisis Core jest zapowiedzią tego, w jakim kierunku zmierza seria Final Fantasy, jestem spokojny o jej los. Ten kierunek, to zdecydowanie dobry kierunek.

Recenzja powstała na bazie wersji PSP.

Final Fantasy... Nie sądzę, by znalazło się więcej niż kilka osób, którym tytuł ten nigdy nie obił się o uszy. Wszak to chyba jedna z najpopularniejszych i jedna z najdłuższych serii gier cRPG. Najlepsze jest w tym wszystkim to, że w zasadzie żadna część Final Fantasy nie zeszła poniżej pewnego poziomu. Bardzo wysokiego poziomu, należy podkreślić. A biorąc pod uwagę fakt, że seria na przełomie ponad 20 lat zahaczyła o niemalże każdą liczącą się platformę, to naprawdę spore osiągnięcie powstałego z zespołów Square oraz Enix studia developerskiego... Square Enix. Z roku na rok jednak wymagania graczy rosną, w związku z czym Japończycy musieli podjąć pewne ryzyko, by zaskoczyć posiadaczy PlayStation Portable jakimś niekonwencjonalnym rozwiązaniem w swej najnowszej produkcji. I zaskoczyli. Efekt jest taki, że Crisis Core: Final Fantasy VII zasługuje bardziej na miano action RPGa, aniżeli cRPGa. Czy to źle, czy dobrze – ot, rzecz gustu i upodobań. Każdy fan FF prędzej czy później i tak poleci do sklepu po swój egzemplarz Crisis Core. Ja tymczasem spróbuję przekonać pozostałe osoby, że najwyższa pora zapoznać się z tą serią.

Zręcznościowe walki w czasie rzeczywistym to jedna z największych zalet Crisis Core. Zrealizowano je porządnie i z pomysłem.

Zespół Square Enix nie przypadkiem zdecydował się na odświeżenie odsłony oznaczonej numerkiem siedem. Mnóstwo osób to właśnie ją uznało za najlepszą z całej sagi. Crisis Core jest elementem, nazwijmy to, pewnego przedsięwzięcia, jakie zaradna ekipa Japończyków realizuje już od kilku lat. Polega ono na wskrzeszaniu w różnej postaci historii opowiedzianej w Final Fantasy VII. Tym samym pojawiła się już między innymi gra Dirge of Cerberus na PlayStation 2, która pod względem fabularnym wybiega trzy lata naprzód w stosunku do oryginału, nieźle przyjęty film Advent Children (on z kolei przedstawia wydarzenia na rok przed losami bohaterów z DoC) czy kilka powieści raczej wyłącznie dla największych zapaleńców. Niewykluczone, że Crisis Core będzie ostatnią próbą przywrócenia dawnego blasku Final Fantasy VII. Co ciekawe, gra w przeciwieństwie do wyżej wymienionych produkcji cofa nas o kilka lat wstecz. Jest to więc prequel. Nie ma jednak możliwości, by odkryć chociaż jedną trzecią tajników fabuły oryginalnego Final Fantasy VII, zapoznając się z jedynie ze wersją specjalną przeznaczoną na PSP. Jeśli ktoś chce dobrze orientować się w tym niezwykłym oraz na swój sposób urokliwym świecie intryg i nieoczekiwanych zwrotów akcji, powinien najpierw sięgnąć po poprzednie części, a przede wszystkim po tę z numerkiem siedem.

Recenzja Sekiro: Shadows Die Twice – gry trudniejszej od Dark Souls
Recenzja Sekiro: Shadows Die Twice – gry trudniejszej od Dark Souls

Recenzja gry

From Software znowu udowodniło, że szukających prawdziwych wyzwań graczy potrafi bawić jak mało kto. Sekiro to nowy hit od twórców Dark Souls – tylko uważajcie, bo gra da Wam popalić.

Recenzja gry The Division 2 – postapokalipsa lepsza niż w Falloucie
Recenzja gry The Division 2 – postapokalipsa lepsza niż w Falloucie

Recenzja gry

The Division 2 to generalnie nowa mapa do „jedynki” i sporo zmian „pod maską”, które dostrzegą jedynie weterani serii. Ale The Division 2 to również i przede wszystkim bardzo wciągająca i klimatyczna eksploracja wymarłego miasta.

Recenzja gry Devil May Cry 5 – diabeł będzie zadowolony
Recenzja gry Devil May Cry 5 – diabeł będzie zadowolony

Recenzja gry

Devil May Cry 5 jest wszystkim tym, czego mogli chcieć fani serii... z jednym ale, które niestety odbiera sporo przyjemności z pierwszych godzin zabawy.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.06.2008 17:05
Big Macs
46
Konsul

Wie ktoś może, czy planowana jest oficjalna premiera tej gry w Polsce? Czy pozostaje kupić egzemplarz sprowadzany z USA lub Europy zachodniej...

Edit: Mój 69 post... Hmm :D

25.06.2008 17:44
odpowiedz
SirGoldi
97
Gladiator

Big Macs ---> Premiera w Polsce już była. Rzuć okiem na Allegro, na pewno znajdziesz kilka aukcji z Crisis Core.

25.06.2008 18:11
odpowiedz
frer
124
Legend

Już myślałem, że to kolejna recenzja made by Taikun, bo kiedyś pisał o którymś FF. No ale w sumie ta też nie najgorzej wyszła. ;)

19.09.2008 17:41
😐
odpowiedz
zanonimizowany510645
0
Centurion

Podczas gry wystawiłbym 90%, a za zakończenie obniżył do 70.

19.09.2008 17:50
odpowiedz
yasiu
178
Legend

tylko bez spoilerów proszę tu :) bo w zasadzie dopiero zacząłem :)