filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Pogromcy duchów, reż. Ivan Reitman, Columbia Pictures 1983 oraz Miasteczko Halloween, reż. Henry Sellic, Touchstone Pictures 1993
i
Filmy i seriale 27 października 2022, 15:31

autor: Jan Tracz

Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą

Czasem chcemy obejrzeć upiory na wielkim ekranie, ale niekoniecznie mamy ochotę umrzeć przy tym ze strachu. Przygotowaliśmy dla was listę dwunastu horrorów, które zupełnie nie straszą.

Spis treści

Coco

Coco, 2017, reż. Lee Unkrich, Walt Disney Studios - Najlepsze filmy na Halloween, które nie straszą - dokument - 2022-10-27
Coco, 2017, reż. Lee Unkrich, Walt Disney Studios
  1. Reżyser: Lee Unkrich
  2. Gatunek: animacja/bajka
  3. Rok produkcji: 2017
  4. Gdzie obejrzeć: Disney+

Jest takie dziwaczne przeświadczenie, że wraz z wkroczeniem w drugie i trzecie dziesięciolecie XXI wieku skończyły się prawdziwe, inspirujące bajki. Nic bardziej mylnego! Choćby w 2017 roku Pixar wypuścił Coco, animację, która zostaje odebrana euforycznie na całym świecie – staje się hitem, a przy okazji zdobywa aż dwa Oscary. Daleko tej bajce do horroru, ale jest to tak klimatyczny tytuł, a w dodatku tak silnie powiązany z motywem śmierci, że nie mogło go zabraknąć w naszym dzisiejszym zestawieniu.

Coco opowiada o meksykańskim święcie zmarłych, które dla polskich widzów może być czymś w rodzaju połączenia 1 listopada właśnie z Halloween. To właśnie podczas Dia de Muertos znajdziemy w Meksyku oryginalne czaszki z cukru oprawione w kwiaty, ludowe rzeźby przedstawiające szkielety czy specjalne ołtarze dla zmarłych – a w nich kwiaty, woskowe świeczki, cygara i mezcal. Halloween często kojarzymy głównie ze śmiercią – jeśli chcemy ją lepiej zrozumieć, a przy okazji wczuć się w meksykańską tradycję, to Coco jest idealnym pomysłem na niezapomniany seans.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej