filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 26 sierpnia 2021, 09:30

autor: Jan Tracz

Kultowe błędy z popularnych filmów - czy znasz je wszystkie?

Dziś prezentujemy listę słynnych błędów filmowych, które na zawsze zapisały się w świadomości fanów na całym świecie. Kiedy wracamy do danej produkcji, nie sposób jest o nich nie wspomnieć!

Spis treści

Robin Hood: Książę złodziei (1991) – luneta z przyszłości

  1. Gdzie obejrzeć: Apple TV

Ta wersja przygód Robin Hooda raczej kojarzy się z takim niedzielnym filmem, który Polsat puści do obiadu, i raczej daleko jej do tej kultowej z 1938 roku (Przygody Robin Hooda). Aczkolwiek to film kultowy w wielu środowiskach, a to wszystko za sprawą motywu przewodniego w postaci piosenki (Everything I Do) I Do It For You w wykonaniu Bryana Adamsa. Wracając do utworu, wracamy myślami do samego filmu.

A wracając do treści samego Robin Hooda, wracamy do przedziwnych, historycznych błędów, które zostały wyłapane na przestrzeni lat od czasu premiery tej produkcji w 1991 roku. Bo w tym filmie pojawia się wiele kulturowych elementów, które w średniowieczu nie miały prawa bytu. Mamy rok 1194, ale coś tu nie do końca gra. W trakcie seansu usłyszymy kompozycję Clementa Jannequina z XVI wieku, Morgan Freeman wyjmie lunetę (wynalazek z XVII wieku), a innowacyjne zdolności strzeleckie samego Robina wywodzą się od Indian z Ameryki (!). Nie zgadzają się także strategiczne roszady czy królewskie wątki, bo Europa pod koniec XII wieku nie do końca funkcjonowała tak, jak prezentuje to ten przygodowy film. Innowacyjność produkcji nie idzie w parze z jego historycznością, jednak to są szczegóły, które powinniśmy być w stanie wybaczyć. 

Bowiem kto nie lubi Kevina Costnera jako Robin Hooda? 

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej