filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 sierpnia 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Recenzujemy Tenet, Czarną Wdowę oraz inne filmy, których nie widzieliśmy

Wszystkie najgorętsze premiery odwołane? Do bani, łączymy się w bólu. Na szczęście ruszamy z pomocą i recenzujemy je z dużym wyprzedzeniem. Tenet, Marvel, Patryk Vega – wiemy o Was wszystko! A przynajmniej tak nam się wydaje…

Spis treści

Nowi mutanci

  1. Co to? Teen drama z elementami horroru i czystej naparzanki
  2. Reżyser: Josh Boone
  3. Data premiery: 28 sierpnia 2020
PLUSY:
  1. Dobrze wykorzystany motyw izolacji i walki z własnymi koszmarami;
  2. Odwaga w przygotowaniu scen akcji;
  3. Niecodzienny zestaw indywidualności…
MINUSY:
  1. …który trochę słabiej prezentuje się jako grupa;
  2. Trochę sztampowe dialogi i odstraszające tropy typowe dla nastoletnich dramatów;
  3. Mało horroru w tym horrorze.

Nowi mutanci to jakiś odosobniony przypadek, kompletny paradoks. W 2015 roku twórcy ogłosili zakończenie prac nad scenariuszem, aby potem regularnie opóźniać premierę filmu. Po drodze pojawiło się milion różnych zwiastunów, ale żaden z nich i tak nie powiedział nam nic szczególnego o dziele. Co więcej, materiały promocyjne pozostawiły widzów w rozkroku, raz obiecując horror, a raz zwykłą teen dramę. W rzeczywistości jest tak pomiędzy. Gdy nadeszła pandemia, a wraz z nią masa przełożonych produkcji, to Nowi mutanci nie musieli szukać usprawiedliwienia. Kolejne przesunięcie byłoby uzasadnione. Tymczasem twórcy twardo stoją przy dacie 28 sierpnia. Czyli co, to jednak nie Tenet uratuje kina?

Uważałbym z taką hipotezą, bowiem The New Mutants popełnia wiele grzechów przeszłości. Film oficjalnie nie przynależy ani do MCU, ani do byłego uniwersum Foxa z X-Menami – i nic w tym złego. Najgorsze jest to, że trochę zapomina o ich istnieniu, przez co znowuż musimy słychać tym samych formułek i śledzić te same fabularne schematy. Istnieje jednak pewna zasadnicza różnica, którą można uznać za spory plus. Ratowanie świata schodzi na dalszy plan, a najważniejsze stają się walki wewnętrzne głównych bohaterów. Znajdują się oni na terenie zamkniętego ośrodka (nie ma co sobie mydlić oczu – więzienia) i muszą uporać się ze swoimi największym koszmarami i słabościami. Motyw dosyć świeży pomimo wpisanego w konwencję banału.

Zostało jeszcze 53% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

77,9%
Marvela
22,1%
DC
Zobacz inne ankiety