Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 19 kwietnia 2021, 19:15

autor: rassi

Ile RAM potrzeba do grania w 2021 roku

Kupując komputer do gier coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, ile pamięci RAM jest potrzebne do gier. Niby 8 GB powinno wystarczyć, ale coraz więcej tytułów potrzebuje więcej. Sprawdzamy, czy warto inwestować w 16 albo 32 GB RAM.

Pamiętam czasy, w których do grania wystarczyło 256 MB pamięci. Dla młodszych graczy jest to obecnie coś abstrakcyjnego, w końcu już od jakichś 15 lat ilość RAM-u liczy się w gigabajtach. Rosnące wymagania gier wymagają sukcesywnego dodawania kolejnych coraz bardziej pojemnych kości. Ile pamięci RAM powinno znajdować się w komputerze gamingowym w 2021 roku?

Odpowiedź na to pytanie można uzyskać, przeglądając liczne testy w Internecie. I od tego zacznę. W dalszej części artykułu przejdę do wyników, które uzyskałem na swoim komputerze. Tak się bowiem złożyło, że w celu przygotowania tego materiału uzyskałem dostęp do całego zestawu pamięci RAM HyperX Fury.

Po roku przyszedł czas na delikatne zaktualizowanie artykuły. Najważniejsze wnioski się nie zmieniły. Dodałem tylko testy z dwóch nowych gier – Cyberpunk 2077 i Assassin’s Creed: Valhalla, informację o rosnących cenach oraz wspomniałem o majaczącej na horyzoncie pamięci DDR5.

Producenci oferują cały wachlarz możliwości. - Ile RAM potrzeba do grania w 2021 roku - dokument - 2021-04-19
Producenci oferują cały wachlarz możliwości.

Przeczesując sieć pod kątem odpowiedzi na pytanie: „ile pamięci RAM potrzeba do grania?” uzyskuje się sporo wyników. Ważne jest to, aby dokładnie przyjrzeć się, w którym roku powstał dany materiał. Z biegiem lat ilość pamięci zapewniająca komfortowe korzystanie z komputera i przede wszystkim granie ulegała zmianie. RAM ma jednak to do siebie, że stosunkowo rzadko pojawiają się jej kolejne generacje. Obecnie standardem jest typ DDR4. Wariant DDR5 jest już opracowany np. przez Samsunga, a Chińczycy z firmy Jiahe Jinwei zaczęli nawet masową produkcję. Na chwilę obecną dla przeciętnego gracza nie ma to jednak większego znaczenia. Chociaż jeszcze w tym roku ma pojawić się platforma Intela, która pozwoli zrobić użytek z nowego typu, nie ma wątpliwości, że będzie ona piekielnie droga.

Wraz z zapotrzebowaniem na większą ilość często wystarczy dokupić kolejną kość RAM-u i zapomnieć o następnej modernizacji na dobre kilka lat. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że kości bardzo rzadko ulegają awarii (producenci czasem dają na nie nawet wieczystą gwarancję).

Jeśli chcesz swobodnie pograć w Anno 1800 bez regularnych wyjść do pulpitu, lepiej zainwestuj w RAM. Dlaczego tak jest? Dowiesz się z dalszej części artykułu. - Ile RAM potrzeba do grania w 2021 roku - dokument - 2021-04-19
Jeśli chcesz swobodnie pograć w Anno 1800 bez regularnych wyjść do pulpitu, lepiej zainwestuj w RAM. Dlaczego tak jest? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Garść dodatkowych informacji na temat tego, ile potrzeba RAMu do gier, znajdziecie w naszym artykule: 8 GB RAM wystarczy? Gry zjedzą tyle na śniadanie.

Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021
Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

8 GB RAM wystarczy? Gry zjedzą tyle na śniadanie
8 GB RAM wystarczy? Gry zjedzą tyle na śniadanie

Decyzja o tym, ile kupić RAM do grania, potrafi niektórych przyprawić o ból głowy podczas budowy komputera. Ile pamięci jest obecnie potrzebne do gamingu? W jaki sposób wpłynie na wymagania premiera konsol PS5 i Xbox Series X?