filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 lipca 2020, 10:41

Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Spis treści

Ogniem i mieczem

  1. O czym to? O powstaniu kozaków zaporoskich w latach 1648–1651
  2. Reżyser: Jerzy Hoffman
  3. Rok premiery: 1999

Mówcie sobie, co chcecie – na przykład, że Ogniem i mieczem jako film jest gorsze od Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Że klimatu tu jakby mniej, że Skrzetuski to jednowymiarowa postać, mimo wysiłków Michała „Geralta” Żebrowskiego. Że Zbigniew Zamachowski nie jest Wołodyjowskim na miarę Tadeusza Łomnickiego. Że Krzysztof Kowalewski to już nie ten Zagłoba, co kiedyś...

...A i tak Ogniem i mieczem Hoffmana bardzo dobrze się ogląda. Bo sentyment do poprzedniej obsady to jedno, a tu dostajemy po prostu przyjemne dla oka, klimatyczne – może odrobinę za czyste jak na wojenną historię – widowisko z sympatycznymi awanturnikami (oraz jednym szlacheckim mesjaszem) na pokładzie. A jaki był szał na tę premierę, gdy okazało się, że Izabela Scorupco, gwiazda Golden Eye grająca u boku Pierce’a Brosnana, wystąpi w naszej superprodukcji. Dołączył do niej Aleksander Domagarov, za którym wzdychała żeńska część widowni.

Pełno tu akcji, pościgów, całkiem widowiskowych batalii i pojedynków. Stroje przygotowano wzorowo, dekoracje też – Hoffman i jego ekipa wycisnęli z budżetu, ile tylko się dało. Nie do końca historyczne, ale imponujące skrzydła husarii łomoczą podczas szarży. Wszystko się zgadza – poza może prawdą na temat tamtych zdarzeń, ale przygody tej kompanii zwyczajnie przyjemnie się ogląda, a kiedy odrzucimy sentyment do starej gwardii aktorskiej, to okazuje się, że Kowalewski czy Zamachowski dają radę, a Zborowski w postać Podbipięty tchnął sporo naiwnego uroku.

Pewnie, Ogniem i mieczem nie pokazuje prawdy o powstaniu Chmielnickiego – choć tu i tam próbuje – starając się krzepić te nasze nieszczęsne serca. Jednak teraz, w czasach kiedy od pokrzepienia bardziej potrzebna jest nam stała praca, to po prostu fajna opowiastka awanturnicza, w której echa narodowych pretensji można spokojnie zignorować.

Hubert Sosnowski

Hubert Sosnowski

Do GRYOnline.pl dołączył w 2017 roku, jako autor tekstów o grach i filmach. Obecnie jest szefem działu filmowego i portalu Filmomaniak.pl. Pisania artykułów uczył się, pracując dla portalu Dzika Banda. Jego teksty publikowano na kawerna.pl, film.onet.pl, zwierciadlo.pl oraz w polskim Playboyu. Opublikował opowiadania w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror oraz pierwszym tomie Antologii Wolsung. Żyje „kinem środka” i mięsistą rozrywką, ale nie pogardzi ani eksperymentami, ani Szybkimi i wściekłymi. W grach szuka przede wszystkim dobrej historii. Uwielbia Baldur's Gate 2, ale na widok Unreal Tournament, Dooma, czy dobrych wyścigów budzi się w nim dziecko. Rozmiłowany w szopach i thrash-metalu. Od 2012 roku gra i tworzy larpy, zarówno w ramach Białostockiego Klubu Larpowego Żywia, jak i komercyjne przedsięwzięcia w stylu Witcher School.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Która ekranizacja trylogii Sienkiewicza była najlepsza?

Potop
51,7%
Ogniem i Mieczem
41,5%
Pan Wołodyjowski
6,8%
Zobacz inne ankiety