Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 2 stycznia 2021, 09:57

autor: Ramzes

Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2021

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 2500, 3000 i 4000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

W jaki komputer do gier zainwestować ciężko zarobione pieniądze? Jakie są różnice między poszczególnymi konfiguracjami? Skupimy się na półkach cenowych od 2000 do 6000 złotych oraz zbudujemy jeden komputer, dla którego słowo budżet nie istnieje w słowniku. Stąd dowiesz się, na jaką mniej więcej płynność wyświetlanego obrazu i ustawienia graficzne możesz liczyć. Z racji tego, że artykuł porówna ze sobą zestawy sprzętu komputerowego, pozwolę sobie pominąć całkowicie system operacyjny i inne oprogramowanie, ponieważ wielu z Was zmieniając komputer może bez przeszkód przenieść licencję z jednego PC na drugi. Oczywiście jeżeli kupujecie nowy komputer i nie macie tej możliwości, będzie musieli wyłożyć kolejne złotówki na Windowsa. Dodatkowo trzeba wspomnieć o fakcie, że prezentowane maszyny zawierają sam komputer – bez myszki, klawiatury czy monitora.

Skupiliśmy się na wydajności, gdyż za dodatki w postaci podświetlania RGB często trzeba dopłacić. Na zdjęciu zestaw z Palit GeForce RTX 3080 Game Rock zamknięty w obudowie z chłodzeniem Silentium PC. - Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020 - dokument - 2020-11-15
Skupiliśmy się na wydajności, gdyż za dodatki w postaci podświetlania RGB często trzeba dopłacić. Na zdjęciu zestaw z Palit GeForce RTX 3080 Game Rock zamknięty w obudowie z chłodzeniem Silentium PC.

Zestawy, które zobaczysz w poniższym artykule są budowane stricte do gier komputerowych. Skupiliśmy się na częściach nowych. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, byś przeszukał znane serwisy aukcyjne w poszukiwaniu podzespołów używanych – w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak to robić? Na pewno pomoże nasz przewodnik „Tani GeForce i Radeon”.

Podczas zakupu komputera dla gracza zazwyczaj największy dylemat dotyczy jednego z najważniejszych komponentów – karty graficznej. To na nią powinieneś przeznaczyć sporą część budżetu, ale trzeba to robić z ogólnie przyjętą zasadą: koszt tego komponentu nie powinien z reguły przekraczać 30-40% budżetu całkowitego. Nie chcemy przecież parować mocnego RTX 3080 ze stosunkowo słabym procesorem Intel Pentium G4560, prawda? Oczywiście zdarzają się odstępstwa od normy, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, byś do komputera z procesorem AMD Ryzen 3600 wrzucił Titana RTX, jeżeli masz zamiar grać w rozdzielczości UHD.

W związku z destabilizacją gospodarki przez pandemię koronawirusa, ceny w czwartym kwartale 2020 roku nadal stoją na wysokim poziomie. Zmusiło to nas to radykalnych cięć w specyfikacji polecanych zestawów komputerowych, w szczególności tych tańszych. Masz więc potencjalnie trzy wybory. Kupno słabszego komputera, dołożenie do niego dodatkowych pieniędzy (około 5-15% więcej względem grudnia 2019) lub przeczekanie najgorszego i dalsze obserwowanie rynku.

Proponowane przez nas procesory w większości posiadają własne zestawy chłodzenia, ale jeśli jest inaczej, podpowiadamy jakie należy zakupić. - Najlepsze zestawy komputerowe do gier | Ranking 2020 - dokument - 2020-11-15
Proponowane przez nas procesory w większości posiadają własne zestawy chłodzenia, ale jeśli jest inaczej, podpowiadamy jakie należy zakupić.

Każdy komputer musi składać się z kilku elementów, by poprawnie działać. Większy budżet oznacza lepsze podzespoły, więcej pamięci, szybszy dysk (niekoniecznie twardy), solidniejszą obudowę, czy nawet takie rzeczy, jak lepszą kulturę pracy całego zestawu, łatwość wymiany podzespołów oraz możliwości dalszej rozbudowy w przyszłości. Poniżej znajdziesz listę komponentów, z których składać się będą zaproponowane przez nas komputery.

Co musi mieć komputer do gier:

  1. Procesor
  2. Pamięć operacyjna - RAM
  3. Pamięć masowa (SSD lub dysk twardy)
  4. Płyta główna
  5. Karta graficzna
  6. Zasilacz
  7. Obudowa
  8. Chłodzenie procesora

Każdy zestaw, który zobaczysz poniżej, będzie mógł odpalić najnowsze gry. Różnica polegać będzie na tym, w jakiej jakości, płynności oraz rozdzielczości będą one uruchamiane. W komputerach dla graczy liczy się przede wszystkim płynność, a dopiero później efekty wizualne. Spokojnie można grać na ustawieniach niskich utrzymując stabilne 30 klatek na sekundę, ale już ciężko jest grać na ustawieniach wysokich, jeżeli płynność spada do 10-15 fps.

TWOIM ZDANIEM

Ile jesteś w stanie wydać na komputer do gier?

45,3%
4000 zł
21,8%
Cena nie gra roli
18,5%
3000 zł
7,7%
2500 zł
6,7%
2000 zł
Zobacz inne ankiety
Ile RAM potrzeba do grania w 2021 roku
Ile RAM potrzeba do grania w 2021 roku

Kupując komputer do gier coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, ile pamięci RAM jest potrzebne do gier. Niby 8 GB powinno wystarczyć, ale coraz więcej tytułów potrzebuje więcej. Sprawdzamy, czy warto inwestować w 16 albo 32 GB RAM.

Gotowy komputer do gier - na co zwracać uwagę?
Gotowy komputer do gier - na co zwracać uwagę?

Kupując komputer mamy zwykle dwie ścieżki do wyboru – sami wybieramy podzespoły albo zamawiamy tzw. gotowca. Dla wielu z nas lepszym wyborem będzie złożenie PC-ta na własną rękę, ale czasami to gotowy komputer może być tym, czego akurat szukamy.

Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok
Obudowy do komputera dla graczy od Mini-ITX po E-ATX | Ranking na 2021 rok

Przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych naszym zdaniem obudów w trzech kategoriach cenowych. Polecamy Wam interesujące modele od klasy Mini-ITX, poprzez popularne ATX, po E-ATX.