Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 30 maja 2022, 09:44

Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2022

W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.

W jaki komputer do gier zainwestować ciężko zarobione pieniądze? Jakie są różnice między poszczególnymi konfiguracjami? Skupimy się na półkach cenowych od 2000 do 6000 złotych oraz zbudujemy jeden komputer, dla którego słowo budżet nie istnieje w słowniku. Stąd dowiesz się, na jaką mniej więcej płynność wyświetlanego obrazu i ustawienia graficzne możesz liczyć. Z racji tego, że artykuł porówna ze sobą zestawy sprzętu komputerowego, pozwolę sobie pominąć całkowicie system operacyjny i inne oprogramowanie, ponieważ wielu z Was zmieniając komputer może bez przeszkód przenieść licencję z jednego PC na drugi. Oczywiście jeżeli kupujecie nowy komputer i nie macie tej możliwości, będzie musieli wyłożyć kolejne złotówki na Windowsa. Dodatkowo trzeba wspomnieć o fakcie, że prezentowane maszyny zawierają sam komputer – bez myszki, klawiatury czy monitora.

Skupiliśmy się na wydajności, gdyż za dodatki w postaci podświetlania RGB często trzeba dopłacić. Na zdjęciu zestaw z Palit GeForce RTX 3080 Game Rock zamknięty w obudowie z chłodzeniem Silentium PC. Źródło: unsplash.com - Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2022 - dokument - 2022-06-01
Skupiliśmy się na wydajności, gdyż za dodatki w postaci podświetlania RGB często trzeba dopłacić. Na zdjęciu zestaw z Palit GeForce RTX 3080 Game Rock zamknięty w obudowie z chłodzeniem Silentium PC. Źródło: unsplash.com

AKTUALIZACJA 2022

Odświeżenie zestawów pozwoliło zaobserwować wiele zmian na dobre. Okazało się, że nie trzeba już wydawać 5 tys. złotych, aby móc komfortowo pograć w rozdzielczości… Full HD. Obniżki cen kart graficznych wpłynęły na znaczną poprawę sytuacji.

Zestawy, które zobaczysz w poniższym artykule są budowane stricte do gier komputerowych. Skupiliśmy się na częściach nowych. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, byś przeszukał znane serwisy aukcyjne w poszukiwaniu podzespołów używanych – w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak to robić? Na pewno pomoże nasz przewodnik „Tani GeForce i Radeon”.

Podczas zakupu komputera dla gracza zazwyczaj największy dylemat dotyczy jednego z najważniejszych komponentów – karty graficznej. To na nią powinieneś przeznaczyć sporą część budżetu, ale trzeba to robić z ogólnie przyjętą zasadą: koszt tego komponentu nie powinien z reguły przekraczać 30-40% budżetu całkowitego. Nie chcemy przecież parować mocnego RTX 3080 ze stosunkowo słabym procesorem Intel Pentium G4560, prawda? Oczywiście zdarzają się odstępstwa od normy (w obecnej sytuacji nawet dość często), ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, byś do komputera z procesorem AMD Ryzen 3600 wrzucił GeForce’a RTX 3090 Ti, jeżeli masz zamiar grać w rozdzielczości UHD.

Sytuacja z cenami kart graficznych powoli się poprawia. Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy gamingowe układy mocno potaniały. Wpływ na to miało ustabilizowanie się sytuacji z pandemią koronawirusa, zwiększenie dostaw oraz mała opłacalność wydobywania kryptowalut. To drugie może się jednak w każdej chwili zmienić. Wystarczy, że kurs znacząco wzrośnie.

Choć karty graficzne są wyraźnie tańsze, to w dalszym ciągu nie są tanie. Do poziomu sugerowanych cen jeszcze sporo brakuje. Zmusiło to nas to cięć w specyfikacji polecanych zestawów komputerowych. Masz więc potencjalnie trzy wybory. Kupno słabszego komputera, dołożenie do niego dodatkowych pieniędzy (nawet kilkadziesiąt i więcej procent więcej względem grudnia 2019) lub czekanie i dalsze obserwowanie rynku.

Proponowane przez nas procesory w większości posiadają własne zestawy chłodzenia, ale jeśli jest inaczej, podpowiadamy jakie należy zakupić. Źródło: MSI - Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2022 - dokument - 2022-06-01
Proponowane przez nas procesory w większości posiadają własne zestawy chłodzenia, ale jeśli jest inaczej, podpowiadamy jakie należy zakupić. Źródło: MSI

Każdy komputer musi składać się z kilku elementów, by poprawnie działać. Większy budżet oznacza lepsze podzespoły, więcej pamięci, szybszy dysk (niekoniecznie twardy), solidniejszą obudowę, czy nawet takie rzeczy, jak lepszą kulturę pracy całego zestawu, łatwość wymiany podzespołów oraz możliwości dalszej rozbudowy w przyszłości. Poniżej znajdziesz listę komponentów, z których składać się będą zaproponowane przez nas komputery.

Co musi mieć komputer do gier:

  1. Procesor
  2. Pamięć operacyjna - RAM
  3. Pamięć masowa (SSD lub dysk twardy)
  4. Płyta główna
  5. Karta graficzna
  6. Zasilacz
  7. Obudowa
  8. Chłodzenie procesora

Każdy zestaw, który zobaczysz poniżej, będzie mógł odpalić najnowsze gry. Różnica polegać będzie na tym, w jakiej jakości, płynności oraz rozdzielczości będą one uruchamiane. W komputerach dla graczy liczy się przede wszystkim płynność, a dopiero później efekty wizualne. Spokojnie można grać na ustawieniach niskich, utrzymując stabilne 30 klatek na sekundę, ale już ciężko jest grać na ustawieniach wysokich, jeżeli płynność spada do 10-15 fps.

TWOIM ZDANIEM

Ile jesteś w stanie wydać na komputer do gier?

45,3%
4000 zł
23,1%
Cena nie gra roli
17,7%
3000 zł
7,4%
2500 zł
6,5%
2000 zł
Zobacz inne ankiety
Ranking procesorów Intel Core i AMD Ryzen | Czerwiec 2022
Ranking procesorów Intel Core i AMD Ryzen | Czerwiec 2022

W naszym poradniku dotyczącym zakupu procesorów dla graczy polecamy warianty z różnych segmentów cenowych – włącznie z rankingiem wydajności takich modeli jak Intel Core i9-12900K oraz AMD Ryzen 7 5800X3D.

Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon. Czerwiec 2022
Ranking kart graficznych Nvidia GeForce i AMD Radeon. Czerwiec 2022

GeForce RTX 3080 czy RTX 3070 kosztują sporo, więc może lepiej szukać tańszych alternatyw? Modele AMD: Radeon 6700XT i 6600XT to bardzo ciekawe propozycje. Zapraszamy do lektury przeglądu kart graficznych dostępnych w 2022 roku.

Ile RAM potrzeba do grania w 2022 roku
Ile RAM potrzeba do grania w 2022 roku

Kupując komputer do gier coraz trudniej odpowiedzieć na pytanie, ile pamięci RAM jest potrzebne do gier. Niby 8 GB powinno wystarczyć, ale coraz więcej tytułów potrzebuje więcej. Sprawdzamy, czy warto inwestować w 16 albo 32 GB RAM.