Najlepsze zestawy komputerowe do gier. Ranking 2023
W tym artykule prezentujemy polecane przez nas zestawy PC dla graczy w różnych kategoriach cenowych. Zbudujemy komputer gamingowy za 2000, 3000, 4000, 5000 i 6000 zł oraz maszynę do grania w 4K.
W jaki komputer do gier zainwestować ciężko zarobione pieniądze? Jakie są różnice między poszczególnymi konfiguracjami? Skupimy się na półkach cenowych od 2000 do 6000 złotych oraz zbudujemy jeden komputer, dla którego słowo budżet nie istnieje w słowniku. Stąd dowiesz się, na jaką mniej więcej płynność wyświetlanego obrazu i ustawienia graficzne możesz liczyć. Z racji tego, że artykuł porówna ze sobą zestawy sprzętu komputerowego, pozwolę sobie pominąć całkowicie system operacyjny i inne oprogramowanie, ponieważ wielu z Was zmieniając komputer może bez przeszkód przenieść licencję z jednego PC na drugi. Oczywiście jeżeli kupujecie nowy komputer i nie macie tej możliwości, będzie musieli wyłożyć kolejne złotówki na Windowsa. Dodatkowo trzeba wspomnieć o fakcie, że prezentowane maszyny zawierają sam komputer – bez myszki, klawiatury czy monitora.
Najlepszy komputer do gier 2023:
- Komputer do gier do 2000 zł
- Komputer do gier do 3000 zł
- Komputer do gier do 4000 zł
- Komputer do gier do 5000 zł
- Komputer do gier do 6000 zł
- Komputer do gier w 4K

AKTUALIZACJA 2023
Od czasów ostatniego odświeżenia ceny podzespołów zdążyły zaliczyć kolejny, spory spadek. Dzięki temu połowa kwietnia jest dobrym czasem na zakup lub modernizację swojego peceta. W kilku kategoriach udało się upchnąć lepszej klasy kartę graficzną i/lub procesor oraz pozostałe podzespoły niż poprzednio. I nie mamy na myśli wyłącznie upgrade’u ze zwykłego wariantu na Ti lub XT, ale też przeskoki o całe modele! Zbudowaniem nowych zestawów komputerowych zajął się Mateusz "rassi" Ługowik.
Zestawy, które zobaczysz w poniższym artykule są budowane stricte do gier komputerowych. Skupiliśmy się na częściach nowych. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, byś przeszukał znane serwisy aukcyjne w poszukiwaniu podzespołów używanych – w ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak to robić? Na pewno pomoże nasz przewodnik „Tani GeForce i Radeon”.
Podczas zakupu komputera dla gracza zazwyczaj największy dylemat dotyczy jednego z najważniejszych komponentów – karty graficznej. To na nią powinieneś przeznaczyć sporą część budżetu, ale trzeba to robić z ogólnie przyjętą zasadą: koszt tego komponentu nie powinien z reguły przekraczać 30-40% budżetu całkowitego. Nie chcemy przecież parować mocnego RTX 3080 ze stosunkowo słabym procesorem Intel Pentium G4560, prawda? Oczywiście zdarzają się odstępstwa od normy, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, byś do komputera z procesorem AMD Ryzen 3600 wrzucił GeForce’a RTX 3090 Ti, jeżeli masz zamiar grać w rozdzielczości UHD.
Choć karty graficzne są wyraźnie tańsze niż rok temu, to w dalszym ciągu nie są tanie. Do poziomu sugerowanych cen jeszcze sporo brakuje. Zmusiło to nas do cięć w specyfikacji polecanych zestawów komputerowych. Masz więc potencjalnie trzy wybory. Kupno słabszego komputera, dołożenie do niego dodatkowych pieniędzy lub czekanie i dalsze obserwowanie rynku.

Każdy komputer musi składać się z kilku elementów, by poprawnie działać. Większy budżet oznacza lepsze podzespoły, więcej pamięci, szybszy dysk (niekoniecznie twardy), solidniejszą obudowę, czy nawet takie rzeczy, jak lepszą kulturę pracy całego zestawu, łatwość wymiany podzespołów oraz możliwości dalszej rozbudowy w przyszłości. Poniżej znajdziesz listę komponentów, z których składać się będą zaproponowane przez nas komputery.
Co musi mieć komputer do gier:
- Procesor
- Pamięć operacyjna - RAM
- Pamięć masowa (SSD lub dysk twardy)
- Płyta główna
- Karta graficzna
- Zasilacz
- Obudowa
- Chłodzenie procesora
Każdy zestaw (z wyjątkiem najtańszego), który zobaczysz poniżej, będzie mógł odpalić najnowsze gry. Różnica polegać będzie na tym, w jakiej jakości, płynności oraz rozdzielczości będą one działać. W komputerach dla graczy liczy się przede wszystkim płynność, a dopiero później efekty wizualne. Spokojnie można grać na ustawieniach niskich, utrzymując stabilne 30 klatek na sekundę, ale już ciężko jest grać na ustawieniach wysokich, jeżeli płynność spada do 10-15 fps.
Zaprezentowane konfiguracje to propozycje, a nie jedyne, właściwe zestawy. Tak naprawdę wszystko, oprócz procesora i karty graficznej, możesz dobrać sobie według własnego gustu i przyzwyczajeń. Przykładowo, w zestawie za 3 tys. złotych kontrowersje może budzić płyta główna z tylko dwoma miejscami na kości RAM-u. Dla mnie byłaby ona jednak całkowicie wystarczająca, bo w ciągu ponad dwudziestoletniej przygody z komputerami nigdy nie miałem zapełnionych więcej niż dwóch banków w jednym czasie.