Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Orange Światłowód. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Orange Światłowód

„Pomarańczowi” stale rozwijają swoją infrastrukturę światłowodową. Obecnie jest ona rozbudowywana głównie w większych miastach. Na najlepsze warunki umowy mogą liczyć Warszawiacy. Zanim jednak przejdziemy do specjalnej oferty przygotowanej dla mieszkańców stolicy, przyjrzymy się promocjom dla klientów mieszkających poza Warszawą.

Promocja „Mini Światłowód 1/22” – umowa na 24 miesiące i czas nieokreślony

W technologii światłowodowej dostawca oferuje trzy prędkości: do 300 Mb/s, do 600 Mb/s i do 1 Gb/s. Poniższa tabelka dotyczy warunków umowy zawieranej na 24 miesiące i czas nieokreślony.

 

Orange Światłowód do 300 Mb/s

Orange Światłowód do 600 Mb/s

Orange Światłowód do 1 Gb/s

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 100 Mb/s

do 300 Mb/s

Cena - 24 miesiące

59,99 zł/mies.

69,99 zł/mies.

79,99 zł/mies.

Cena - czas nieokreślony

69,99 zł/mies.

79,99 zł/mies.

89,99 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

59,99 zł

59,99 zł

59,99 zł

W przypadku zawarcia umowy bez zobowiązania abonament za korzystanie z internetu domowego jest wyższy niż przy dwuletniej umowie. Do każdej z powyższych cen należy doliczyć dodatkowe 10 zł/mies. Cena aktywacji usługi też jest wyższa i wynosi 99,99 zł.

W ramach powyższych ofert promocyjnych każdy klient otrzyma modem Funbox 6 (FunBox 3 przy prędkości do 300 Mb/s). Opłata za wypożyczenie urządzenia to 3,99 zł/mies.

Uwaga! Aby osiągnąć prędkość do 1 Gb/s koniecznie będzie posiadanie odpowiedniego, prawidłowo skonfigurowanego sprzętu.

Orange Światłowód Pro 2.0 - nowość

W ofercie pomarańczowych niedawno, bo pod koniec stycznia, pojawiła się możliwość zamówienia jeszcze szybszej opcji internetu. Światłowód Pro 2.0 nie jest jednak zwyczajnym łączem o prędkości do 2 Gb/s. Taki, łączny transfer można uzyskać dopiero na co najmniej dwóch urządzeniach – podłączając do sieci wyłącznie jeden sprzęt np. komputer, niemożliwe będzie rozpędzenie internetu powyżej 1 Gb/s, nawet jeśli dysponuje się kartą sieciową 2.5 Gbps. Pełen potencjał światłowodu zostanie uwolniony w momencie, gdy będzie się korzystać z niego na dwóch lub więcej urządzeniach w jednym czasie. Prędkość wysyłania to maksymalnie 600 Mb/s. Jak z ceną?

Standardowo w tym miejscu byłaby tabelka z cennikiem. W tym przypadku nie ma potrzeby z niej korzystać, bo chodzi o tylko jedną opcję dostępną w ramach umowy na 24 miesiące i czas nieokreślony. Za Światłowód Pro 2.0 brany na 24 miesiące bez żadnych dodatkowych usług trzeba będzie płacić comiesięczny abonament w wysokości 89,99 zł. Pierwsze dwa miesiące są jednak darmowe. Dobrych wiadomości jest więcej. Klient nie zapłaci nic za aktywację, a przynajmniej tak może się wydawać. W jednym miejscu jest bowiem mowa o 0 zł, a w innym o jednorazowej opłacie 59,99 zł. Sprawa pozostaje otwarta. Na pewno nie uniknie się dodatkowego kosztu związanego z użytkowaniem modemu Funbox 6 z WiFi 6. Stawka jest standardowa i wynosi 3,99 zł/mies.

Osoby zainteresowane umową bez zobowiązań zapłacą za internet „2 Gb/s” „dyszkę” więcej w każdym miesiącu, czyli 99,99 zł. Droższa jest też aktywacja – jednorazowe 99,99 zł.

Szukasz dobrego i taniego routera? Znaleźliśmy dla Ciebie dobrą ofertę

  1. Asus Zenwifi – 449,99 zł

Inne promocje

Orange przygotowało jeszcze pięć innych promocji na internet światłowodowy. Dwie z nich dotyczą mieszkańców stolicy. Jedna obniża wysokość abonamentu, a druga kasuje opłatę aktywacyjną. Trzecia i czwarta to darmowe miesiące. Ostatnia ucieszy stałych klientów, którzy chcą przedłużyć umowę.

„Światłowód dla Warszawy”

Operator przygotował wyjątkową promocję dla Warszawiaków. W jej ramach dostawca obniżył ceny abonamentu dla wybranych lokalizacji. Dla umowy na 24 miesiące prezentują się one następująco:

 

Orange Światłowód do 300 Mb/s

Orange Światłowód do 600 Mb/s

Orange Światłowód do 1 Gb/s

Prędkość pobierania (download)

do 300 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 50 Mb/s

do 100 Mb/s

do 300 Mb/s

Cena

49,99 zł/mies.

59,99 zł/mies.

69,99 zł/mies.

Klienci z Warszawy nie zapłacą nic za aktywację usługi. Otrzymają także Modem FunBox 6 (FunBox 3 przy pakiecie do 300 Mb/s) niezbędny do uzyskania dostępu do internetu światłowodowego, ale to wiąże się już z doliczeniem do abonamentu dodatkowych 3,99 zł/mies.

Darmowe miesiące korzystania z internetu domowego

Zamawiający usługę dostępu do internetu stacjonarnego za pośrednictwem strony www operatora dostaje prezent w postaci dwóch miesięcy za 0 złotych. Promocja ta dotyczy jedynie umowy na dwa lata, w tym Światłowodu Pro 2.0 i nowych klientów. Promocją nie jest objęta taryfa 300 Mb/s dla klientów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Miła niespodzianka czeka także na klientów, którzy chcą związać się z Orange umową na czas nieokreślony. Operator postanowił odstąpić od pobierania opłaty za pierwszy miesiąc korzystania z domowego internetu światłowodowego (nie mam potwierdzenia czy dotyczy to również Pro 2.0). Mała rzecz, a ucieszy niejednego.

Zniżka dla osób przedłużających umowę

Klienci, którzy są zadowoleni z jakości usług świadczonych przez operatora i zdecydują się kontynuować współpracę z pomarańczowymi przez kolejne 24 miesiące, mogą liczyć na specjalne warunki. Mowa o obniżeniu abonamentu o 10 zł/mies. (w przypadku oferty na sam internet i przy zamówieniu online).

Dodatkowe opłaty

Haczyki, gwiazdki, tekst napisany małą czcionką. Sposobów na ukrycie mniej przyjemnych informacji dla klientów nie brakuje. U Orange znaleźliśmy trzy dodatkowe opłaty (nie były one specjalnie mocno ukryte). Kiedy zapłaci się więcej?

  1. Jeśli usługa świadczenia dostępu do internetu światłowodowego Orange ma być świadczona w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej, do comiesięcznej opłaty należy doliczyć 20 zł.
  2. Brak zgody na przesyłanie faktury w formie elektronicznej (e-faktura) wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości 4,99 zł/mies.
  3. Abonament wzrośnie o 4,99 zł/mies. także w przypadku zrezygnowania z rabatu wynikającego ze zgody marketingowej.

W najgorszym przypadku do ceny abonamentu podanej w tabelkach będzie trzeba doliczyć 29,98 zł/mies. Oznacza to wzrost opłaty miesięcznej nawet o blisko 60%! Wiele jednak zależy od indywidualnych decyzji abonenta. Wyższe koszty związane z brakiem zgody marketingowej i tej na e-fakturę zostaną naliczone wyłącznie na polecenie klienta.

Największe wady i zalety oferty internetu światłowodowego Orange

PLUSY:

  1. korzystne ceny w ofercie podstawowej, o ile nie mieszka się w domku jednorodzinnym
  2. tańszy abonament i darmowa usługa aktywacji dostępu do internetu dla mieszkańców Warszawy; darmowe miesiące dla pozostałych; rabat dla przedłużających umowę
  3. duże prędkości pobierania i przyzwoity upload

MINUSY:

  1. dodatkowa, niemała opłata dla osób mieszkających w domkach jednorodzinnych
  2. opłata za wypożyczenie urządzeń

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.