Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 11 stycznia 2021, 10:20

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

O czym warto pamiętać, wybierając Internet światłowodowy?

Wybór najlepszej oferty Internetu stacjonarnego najlepiej jest zacząć od sprawdzenia, w zasięgu jakich operatorów się znajdujemy. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i zapobiegnie ewentualnemu rozczarowaniu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której trafiamy na świetną promocję i już oczami wyobraźni podpisujemy umowę, widząc te wszystkie duże prędkości w korzystnej cenie, ale zapomnieliśmy sprawdzić, czy w ogóle istnieją techniczne możliwości świadczenia usługi pod naszym adresem. Wpisujemy miejscowość, ulicę i okazuje się, że wszystko, na co możemy się zdecydować to 30 Mb/s „po miedzi”. Może zaboleć.

Niestety brak dostępu do światłowodu nadal dotyczy wielu z nas. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Niestety brak dostępu do światłowodu nadal dotyczy wielu z nas.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest oszacowanie swoich potrzeb co do prędkości pobierania i wysyłania. Gdy okażą się one większe niż wykupiony transfer, czeka nas sporo nerwów. W przypadku odwrotnej sytuacji, czyli gdy wybrana opcja prędkości nie za często będzie wykorzystywana w całości, można będzie odnieść wrażenie, że się przepłaca.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do tego, czy operator w cenie abonamentu dodaje urządzenie w postaci routera Wi-Fi. Jedynym wyjątkiem jest już posiadanie odpowiedniego sprzętu, chociaż ten dodawany przez dostawcę wciąż może być nowszym modelem.

Jeśli w kręgu naszego zainteresowania znajduje się wszystko, co „naj”, czyli w przypadku Internetu najszybsze i jednocześnie najdroższe, dobrze będzie się upewnić, że nasz komputer lub urządzenie mobilne poradzi sobie z obsługą prędkości na poziomie 1 Gb/s. Tak, superszybki Internet ma swoje wymagania sprzętowe. Zawarliśmy je w dalszej części artykułu.

Niektórzy operatorzy każą sobie dodatkowo płacić za router – warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Niektórzy operatorzy każą sobie dodatkowo płacić za router – warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Wymagania sprzętowe Internetu 1 Gb/s

Prędkość 1 Gb/s, czyli 1000 Mb/s ma swoje całkiem niemałe wymagania sprzętowe. Znajdowanie się w zasięgu światłowodów to dopiero połowa sukcesu. Aby korzystać z tak szybkiej transmisji danych, konieczne jest posiadanie także odpowiedniego sprzętu i nie mamy tu na myśli jedynie routera/modemu. Ten niemal zawsze jest dostarczany przez operatora w cenie abonamentu. Oprócz niego potrzebny będzie jeszcze odpowiednio mocny komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie przenośne – smartfon lub tablet.

Komputer stacjonarny/Laptop

Zacznijmy od pecetów i laptopów. Na pokładzie musi znajdować się procesor klasy Core i5 lub inny o podobnej wydajności. Nieco mniejsze wymagania dotyczą systemu operacyjnego. Nie trzeba bowiem posiadać najnowszych wersji Windowsa, Mac OS lub Ubuntu. Wystarczy już Windows 7, Mac OS X 10.7 lub Ubuntu 18.04. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednią ilość pamięci RAM. 4 GB to niezbędne minimum. Kluczowa jest jednak karta sieciowa. Ta musi obsługiwać prędkość 1 Gb/s.

Niestety żeby w pełni cieszyć się naprawdę szybkim Internetem światłowodowym musimy też posiadać stosowny sprzęt – dysk SSD to konieczność. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Niestety żeby w pełni cieszyć się naprawdę szybkim Internetem światłowodowym musimy też posiadać stosowny sprzęt – dysk SSD to konieczność.

Uwaga! Nawet wtedy nie osiągnie się pełnej prędkości. Wynika to ze specyfikacji protokołów komunikacyjnych. Na ile więc możemy liczyć? Około 940-960 Mb/s.

W przypadku korzystania z Wi-Fi karta bezprzewodowa powinna być zgodna ze standardem IEEE 802.11ac – 5 Ghz. Łączność bezprzewodowa zawsze będzie wolniejsza od tej „po kablu”. W konfiguracji sprzętowej konieczny będzie również dysk SSD, gdyż standardowe dyski talerzowe nie zapewniają odpowiednich prędkości zapisu.

Urządzenie mobilne (Smartfon/Tablet)

Wymagania dotyczą również urządzeń przenośnych. Aby osiągnąć na nich lub chociaż zbliżyć się do prędkości pobierania na poziomie 1000 Mb/s powinno wystarczyć 8 rdzeni taktowanych zegarem 2,30 GHz. Przykładem jest Samsung Exynos 8895. Do poprawnego działania usługi wystarczy już Android w wersji 7.0 Nougat lub iOS 11.4.1. Podobnie jak w przypadku komputerów, smartfon lub tablet powinien być wyposażony w co najmniej 4 GB pamięci RAM i kartę bezprzewodową wspierającą standard IEEE 802.11ac – 5 Ghz. Urządzenie mobilne musi posiadać pamięć wewnętrzną typu eMMC lub UFS.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych firm, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety, usługi i gry.

Ługowik rassi Mateusz

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?