Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

O czym warto pamiętać, wybierając światłowód?. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

O czym warto pamiętać, wybierając światłowód?

Wybór najlepszej oferty internetu stacjonarnego najlepiej jest zacząć od sprawdzenia, w zasięgu jakich operatorów się znajdujemy. Pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu i zapobiegnie ewentualnemu rozczarowaniu. Wyobraźmy sobie sytuację, w której trafiamy na świetną promocję i już oczami wyobraźni podpisujemy umowę, widząc te wszystkie duże prędkości w korzystnej cenie, ale zapomnieliśmy sprawdzić, czy w ogóle istnieją techniczne możliwości świadczenia usługi pod naszym adresem. Wpisujemy miejscowość, ulicę i okazuje się, że wszystko, na co możemy się zdecydować to 30 Mb/s „po miedzi”. Może zaboleć.

Niestety brak dostępu do światłowodu nadal dotyczy wielu z nas. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Niestety brak dostępu do światłowodu nadal dotyczy wielu z nas.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić, jest oszacowanie swoich potrzeb co do prędkości pobierania i wysyłania. Gdy okażą się one większe niż wykupiony transfer, czeka nas sporo nerwów. W przypadku odwrotnej sytuacji, czyli gdy wybrana opcja prędkości nie za często będzie wykorzystywana w całości, można będzie odnieść wrażenie, że się przepłaca.

Szczególną uwagę należy przyłożyć do tego, czy operator w cenie abonamentu dodaje urządzenie w postaci routera Wi-Fi. Jedynym wyjątkiem jest już posiadanie odpowiedniego sprzętu, chociaż ten dodawany przez dostawcę wciąż może być nowszym modelem.

Jeśli w kręgu naszego zainteresowania znajduje się wszystko, co „naj”, czyli w przypadku internetu najszybsze i jednocześnie najdroższe, dobrze będzie się upewnić, że nasz komputer lub urządzenie mobilne poradzi sobie z obsługą prędkości na poziomie 1 Gb/s. Tak, superszybki internet ma swoje wymagania sprzętowe. Zawarliśmy je w dalszej części artykułu.

Niektórzy operatorzy każą sobie dodatkowo płacić za router – warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Niektórzy operatorzy każą sobie dodatkowo płacić za router – warto to sprawdzić przed podpisaniem umowy.

Wymagania sprzętowe internetu 1 Gb/s

Prędkość 1 Gb/s, czyli 1000 Mb/s ma swoje całkiem niemałe wymagania sprzętowe. Znajdowanie się w zasięgu światłowodów to dopiero połowa sukcesu. Aby korzystać z tak szybkiej transmisji danych, konieczne jest posiadanie także odpowiedniego sprzętu i nie mamy tu na myśli jedynie routera/modemu. Ten niemal zawsze jest dostarczany przez operatora w cenie abonamentu. Oprócz niego potrzebny będzie jeszcze odpowiednio mocny komputer stacjonarny, laptop lub urządzenie przenośne – smartfon lub tablet.

Komputer stacjonarny/Laptop

Zacznijmy od pecetów i laptopów. Na pokładzie musi znajdować się procesor klasy Core i5 lub inny o podobnej wydajności. Nieco mniejsze wymagania dotyczą systemu operacyjnego. Nie trzeba bowiem posiadać najnowszych wersji Windowsa, Mac OS lub Ubuntu. Wystarczy już Windows 7, Mac OS X 10.7 lub Ubuntu 18.04. Oprócz tego należy zadbać o odpowiednią ilość pamięci RAM. 4 GB to niezbędne minimum. Kluczowa jest jednak karta sieciowa. Ta musi obsługiwać prędkość 1 Gb/s.

Niestety, żeby w pełni cieszyć się naprawdę szybkim internetem światłowodowym musimy też posiadać stosowny sprzęt – dysk SSD to konieczność. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Niestety, żeby w pełni cieszyć się naprawdę szybkim internetem światłowodowym musimy też posiadać stosowny sprzęt – dysk SSD to konieczność.

Uwaga! Nawet wtedy nie osiągnie się pełnej prędkości. Wynika to ze specyfikacji protokołów komunikacyjnych. Na ile więc możemy liczyć? Około 940-960 Mb/s.

W przypadku korzystania z Wi-Fi karta bezprzewodowa powinna być zgodna ze standardem IEEE 802.11ac – 5 Ghz. Łączność bezprzewodowa zawsze będzie wolniejsza od tej „po kablu”. W konfiguracji sprzętowej konieczny będzie również dysk SSD, gdyż standardowe dyski talerzowe nie zapewniają odpowiednich prędkości zapisu.

Urządzenie mobilne (Smartfon/Tablet)

Wymagania dotyczą również urządzeń przenośnych. Aby osiągnąć na nich lub chociaż zbliżyć się do prędkości pobierania na poziomie 1000 Mb/s powinno wystarczyć 8 rdzeni taktowanych zegarem 2,30 GHz. Przykładem jest Samsung Exynos 8895. Do poprawnego działania usługi wystarczy już Android w wersji 7.0 Nougat lub iOS 11.4.1. Podobnie jak w przypadku komputerów, smartfon lub tablet powinien być wyposażony w co najmniej 4 GB pamięci RAM i kartę bezprzewodową wspierającą standard IEEE 802.11ac – 5 Ghz. Urządzenie mobilne musi posiadać pamięć wewnętrzną typu eMMC lub UFS.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych firm, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety, usługi i gry.

Mateusz "rassi" Ługowik

Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.