Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 11 stycznia 2021, 10:20

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert | Styczeń 2021

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy szybki Internet do 80 zł/mies.

Przeznaczając ok. 80 zł każdego miesiąca na Internet, można już poszaleć. Do tej ceny da się wykupić łącze światłowodowe o prędkości kilkuset Mb/s. Niestety, w dalszym ciągu nie można powiedzieć tego o uploadzie. Streamerzy powinni zainteresować się ofertą specjalną, o której opowiem nieco później.

Dla kogo?

Wspomnieliśmy, że Internet stacjonarny do 80 zł/mies. nie jest raczej dla osób, które marzą o prowadzeniu transmisji (szczególnie w UHD) na żywo, chociażby ze swoich poczynań w grze. Komu więc go polecamy? W zasadzie to całej reszcie internautów. Łącze o prędkości pobierania na poziomie 500-600 Mb/s naprawdę ciężko będzie „zamulić” i to nawet w przypadku, gdy będą korzystać z niego wszyscy domownicy w jednym czasie.

Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki Internet światłowodowy. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki Internet światłowodowy.

Duże pliki będą pobierać się po prostu błyskawicznie, co powinno zainteresować przede wszystkim graczy korzystających z cyfrowej dystrybucji gier. Nowe produkcje „ważą” coraz więcej, często przekraczając barierę 100 GB. Z Internetem w tym przedziale cenowym nie będzie to stanowiło większego problemu.

Najlepsza oferta Internetu światłowodowego do 80 zł/mies.

W tym przypadku konkurencja jest już znacznie bardziej zażarta. O ile ciężko wskazać zdecydowanego zwycięzcę (poza wyjątkową sytuacją), o tyle z łatwością można zauważyć najmniej korzystną ofertę.

 

Orange

Netia

UPC

INEA

Vectra***

Multimedia

TOYA

Plus

T-Mobile

Prędkość pobierania (download)

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 750 Mb/s

do 1 Gb/s

do 600 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 600 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 100 Mb/s

do 40 Mb/s

do 1 Gb/s

do 60 Mb/s

do 50 Mb/s

do 60 Mb/s

do 100 Mb/s

do 100 Mb/s

Cena

79,98 zł/mies.*

70 zł/mies.

69,99 zł/mies.

69,90 zł/mies.**

54,99 zł/mies.

64,99 zł/mies.

79,90 zł/mies.****

70 zł/mies.

69 zł/mies.*****

Jednorazowy koszt aktywacji

49,99 zł

59 zł

1 zł

0 zł

1 zł

1 zł

19,90 zł

59 zł

0 zł

Bonus

brak

3 miesiące Internetu za 0 zł, dwa miesiące Bezpiecznego Internetu za darmo

instalacja za 1 zł przy zamówieniu online, pakiet „Telewizja Start” w cenie abonamentu, abonament komórkowy Start w cenie abonamentu, Polsat Sport Premium GO + Eleven Sports GO za 1 zł przez 2 miesiące, HBO GO za 1 zł przez 2 miesiące

2 licencje na pakiet bezpieczeństwa za 1 gr. w 1 miesiącu

brak

miesiąc za 1 zł, bezpłatna Prasa Online przez 2 tygodnie

2 miesiące „Bezpiecznego Internetu” za 0 zł

mobilny 5 GB/mies., 3 miesiące za 0 zł, rabat za smartDOM

darmowa opłata aktywacyjna dla klientów korzystających wcześniej z Internetu mobilnego, 3 miesiące za 1 zł

Router Wi-Fi

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

50 zł za wydanie sprzętu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* W cenie abonamentu Orange nie uwzględniliśmy opłaty za świadczenie usługi w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej.

** W cenie abonamentu INEA nie uwzględniliśmy opłaty za świadczenie usługi w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej.

*** Umowa na czas nieokreślony.

**** W cenie abonamentu TOYA nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

***** W cenie abonamentu T-Mobile nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych o „podwyższonych kosztach instalacji”.

W tym zestawieniu tylko pozornie liczy się pięciu operatorów, którzy za mniej niż 80 zł/mies. udostępniają swoim klientom Internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s lub jak kto woli 1 Gb/s. Są to INEA, Plus, Orange, TOYA i Netia. Przy czterech z nich znajdziemy gwiazdki.

TOYA musiała skrzętnie poukrywać dodatkowe opłaty, aby sprawić wrażenie, że powinna być w tej piątce, a nawet w całym zestawieniu. O ile jednej z dodatkowych opłat nie poniosą mieszkańcy budynków wielorodzinnych, o tyle kolejną (za „Bezpieczny Internet”) muszą doliczyć do abonamentu już wszyscy. Tym samym comiesięczna opłata za Internet przekroczy ustaloną przez nas granicę.

Znacznie lepiej prezentuje się oferta Orange. Tu dodatkowa opłata jest „tylko” jedna. 14,99 zł/mies. więcej zapłaci klient zamawiający usługę do budynku jednorodzinnego.

Najniższą dodatkową opłatę odnotowujemy w przypadku oferty Netia. Operator pobiera jednorazowo 50 złotych za wydanie sprzętu.

Oferta firmy Plus jest przejrzysta i nie zawiera haczyków zwiększających stawkę abonamentu. Za 70 zł/mies. otrzymujemy łącze o prędkości do 1 Gb/s z uploadem do 100 Mb/s. Do tego oczywiście darmowe urządzenie. W cenie abonamentu znalazł się także podstawowy pakiet Internetu mobilnego 5 GB. Dodatkowo Plus umożliwia zaoszczędzenie na pierwszych trzech miesiącach. Gdy korzystamy już z innych usług operatora, możemy dodatkowo liczyć na rabat w ramach smartDOM. Bardzo dobra oferta, ale… nie najlepsza.

Bezapelacyjnym zwycięzcą zostaje INEA. W ramach promocji „Światłowód v 3.0” nowy klient może cieszyć się z Internetu FIBER 1 Gb/s już za 69,90 zł/mies. Cena jest więc niższa niż u największych konkurentów, ale tylko wtedy, gdy nie mieszka się w budynku jednorodzinnym. W innym przypadku do abonamentu należy dodać 15 zł/mies. Nawet wtedy nie ma jednak tragedii. Operator ma bowiem mocnego asa w rękawie. Jest nim łącze symetryczne. Tym samym upload to także 1 Gb/s! Przewaga INEI jest więc ogromna. Dodajmy do tego promocyjny koszt aktywacji 0 zł i w zasadzie otrzymujemy ofertę, która jest marzeniem nawet najbardziej wymagających internautów. Aby się spełniło, wystarczy być w zasięgu infrastruktury światłowodowej operatora.

Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często. - Internet światłowód - porównanie ofert | lipiec 2020 - dokument - 2021-01-11
Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często.

Jeszcze szybszy Internet?

Na abonamencie do 80 zł/mies. oferty wielu operatorów się nie kończą. Zasięg Internetu do 1 Gb/s jest jednak bardzo mocno ograniczony. Czasami jedynie do części Warszawy.

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2021 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.

Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020
Internet mobilny i domowy LTE – porównanie ofert 2020

Internet mobilny dociera do większej liczby domów niż światłowód. Dotyczy to nie tylko mniejszych miejscowości, ale także miast. Domowy Internet LTE może być więc dobrą alternatywą, a czasem jedyną opcją. Który operator oferuje najlepsze warunki?