Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Hardware 12 stycznia 2020, 10:04

autor: rassi

Internet światłowód - porównanie ofert styczeń 2020

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego Internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki Internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy szybki Internet do 80 zł/mies.

Przeznaczając ok. 80 zł każdego miesiąca na Internet, można już poszaleć. Do tej ceny da się wykupić łącze światłowodowe o prędkości kilkuset Mb/s. Niestety, w dalszym ciągu nie można powiedzieć tego o uploadzie. Streamerzy powinni zainteresować się ofertą specjalną, o której opowiem nieco później.

Dla kogo?

Wspomnieliśmy, że Internet stacjonarny do 80 zł/mies. nie jest raczej dla osób, które marzą o prowadzeniu transmisji (szczególnie w UHD) na żywo, chociażby ze swoich poczynań w grze. Komu więc go polecamy? W zasadzie to całej reszcie internautów. Łącze o prędkości pobierania na poziomie 500-600 Mb/s naprawdę ciężko będzie „zamulić” i to nawet w przypadku, gdy będą korzystać z niego wszyscy domownicy w jednym czasie.

Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki internet światłowodowy. - Internet światłowód - porównanie ofert wrzesień 2019 - dokument - 2020-01-10
Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki internet światłowodowy.

Duże pliki będą pobierać się po prostu błyskawicznie, co powinno zainteresować przede wszystkim graczy korzystających z cyfrowej dystrybucji gier. Nowe produkcje „ważą” coraz więcej, niebezpiecznie zbliżając się do bariery 100 GB. Z Internetem w tym przedziale cenowym nie będzie to stanowiło większego problemu.

Najlepsza oferta Internetu światłowodowego do 80 zł/mies.

W tym przypadku konkurencja jest już znacznie bardziej zażarta. O ile ciężko wskazać zdecydowanego zwycięzcę (poza wyjątkową sytuacją), o tyle z łatwością można zauważyć najmniej korzystną ofertę.

 

Orange

Netia

UPC

Vectra

Multimedia

INEA

TOYA

Plus

T-Mobile

Prędkość pobierania (download)

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 600 Mb/s

do 600 Mb/s

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 500 Mb/s

do 600 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 100 Mb/s

do 40 Mb/s

do 30 Mb/s

do 60 Mb/s

do 1 Gb/s

do 60 Mb/s

do 50 Mb/s

do 60 Mb/s

Cena

79,99 zł/mies.*

70 zł/mies.**

79,99 zł/mies.

54,99 zł/mies.

59 zł/mies.

69,90 zł/mies.

79,90 zł/mies.***

80 zł/mies.

69 zł/mies.

Jednorazowy koszt aktywacji

49,99 zł

49 zł

79,90 zł

1 zł

19 zł

0 zł

9,90 zł

49 zł

49 zł

Bonus

brak

3 miesiące za 0 zł

3 miesiące za 59,99 zł, instalacja za 1 zł przy zamówieniu online, „Telewizja Start” w cenie pakietu

brak

6 miesięcy abonamentu za 0 zł, 6 miesięcy HBO GO gratis, bezpłatny dostęp do doradcy informatycznego

2 licencje na pakiet bezpieczeństwa za 1 gr.

2 miesiące „Bezpiecznego Internetu” za 0 zł

mobilny 5 GB/mies., 1 miesiąc za 0 zł, rabat za smartDOM

Darmowa opłata aktywacyjna dla klientów korzystających wcześniej z Internetu mobilnego

Router Wi-Fi

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* W cenie abonamentu Orange nie uwzględniliśmy opłaty za świadczenie usługi w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej.

** W cenie abonamentu Netia nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

*** W cenie abonamentu TOYA nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych i opłaty za dodatkową usługę „Bezpieczny Internet”.

W tym zestawieniu tylko pozornie liczy się pięciu operatorów, którzy za mniej niż 80 zł/mies. udostępniają swoim klientom Internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s lub jak kto woli 1 Gb/s. Są to INEA, UPC, Orange, TOYA i Netia. Przy trzech z nich znajdziemy gwiazdki.

TOYA musiała skrzętnie poukrywać dodatkowe opłaty, aby sprawić wrażenie, że powinna być w tej piątce, a nawet w całym zestawieniu. O ile jednej z dodatkowych opłat nie poniosą mieszkańcy budynków wielorodzinnych, o tyle kolejną (za „Bezpieczny Internet”) muszą doliczyć do abonamentu już wszyscy. Tym samym comiesięczna opłata za Internet przekroczy ustaloną przez nas granicę.

Znacznie lepiej prezentuje się oferta Orange. Tu dodatkowa opłata jest „tylko” jedna. 14,99 zł/mies. więcej zapłaci klient zamawiający usługę do budynku jednorodzinnego.

Najniższą dodatkową opłatę odnotowujemy w przypadku oferty Netia. Operator od 3 miesiąca korzystania z usługi nalicza do podstawowego abonamentu 9,90 zł/mies. za obowiązkowy w przypadku promocji „Gigawyprzedaż” pakiet „Bezpiecznego Internetu”.

Oferta firmy UPC jest przejrzysta i nie zawiera haczyków zwiększających stawkę abonamentu. Za 59,99 zł przez trzy miesiące, a potem 79,99 zł/mies. otrzymujemy łącze o prędkości do 1 Gb/s z uploadem do 40 Mb/s. Do tego oczywiście darmowe urządzenie. W cenie abonamentu znalazł się także podstawowy pakiet telewizyjny. Dodatkowo UPC umożliwia zaoszczędzenie na aktywacji usługi. Gdy zamówimy Internet przez formularz online, cena spadnie z 79,99 zł do symbolicznej „złotówki”. Bardzo dobra oferta, ale… nie najlepsza.

Bezapelacyjnym zwycięzcą zostaje INEA. W ramach promocji „Światłowód v 2.0” nowy klient może cieszyć się z Internetu FIBER 1 Gb/s już za 69,90 zł/mies. Cena jest więc niższa niż u największych konkurentów. Prawdziwą bombą jest jednak fakt, że jest to łącze symetryczne. Tym samym upload to także 1 Gb/s! Przewaga INEI jest więc ogromna. Dodajmy do tego promocyjny koszt aktywacji 0 zł i w zasadzie otrzymujemy ofertę, która jest marzeniem nawet najbardziej wymagających internautów. Aby się spełniło, wystarczy być w zasięgu infrastruktury światłowodowej operatora.

Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często. - Internet światłowód - porównanie ofert wrzesień 2019 - dokument - 2020-01-10
Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często.

Najmniej korzystne warunki przedstawia Plus. Za 80 zł/mies. operator zapewnia Internet światłowodowy o prędkości pobierania „zaledwie” do 500 Mb/s.

Jeszcze szybszy Internet?

Na abonamencie do 80 zł/mies. oferty wielu operatorów się nie kończą. Zasięg Internetu do 1 Gb/s jest jednak bardzo mocno ograniczony. Czasami jedynie do części Warszawy.

Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok
Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2020 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.