Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 6 marca 2023, 13:10

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepszy szybki internet do 80 zł/mies.. Jaką ofertę na internet wybrać?

Sieć światłowodowa rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Sprawia to, że z najszybszego internetu stacjonarnego korzysta coraz więcej osób, a operatorzy prześcigają się w tworzeniu nowych ofert. Tani i szybki internet światłowodowy – czy to możliwe?

Najlepszy szybki internet do 80 zł/mies.

Przeznaczając każdego miesiąca ok. 80 zł na internet, można już poszaleć. Do tej ceny da się wykupić łącze światłowodowe o prędkości kilkuset Mb/s, a nawet 1 Gb/s. Doczekaliśmy czasów, w których dotyczy to też prędkości wysyłania danych.

Dla kogo?

Internet stacjonarny do 80 zł/mies. jest w końcu wystarczający dla osób, które marzą o prowadzeniu transmisji w UHD na żywo, chociażby ze swoich poczynań w grze. Komu jeszcze go polecamy? W zasadzie to wszystkim internautom. Łącze o prędkości pobierania na poziomie 500-1000 Mb/s naprawdę ciężko będzie „zamulić” i to nawet w przypadku, gdy będą korzystać z niego wszyscy domownicy w jednym czasie.

Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki internet światłowodowy. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Mając do dyspozycji 80 zł możemy już sobie zafundować naprawdę szybki internet światłowodowy.

Duże pliki będą pobierać się po prostu błyskawicznie, co powinno zainteresować przede wszystkim graczy korzystających z cyfrowej dystrybucji gier. Nowe produkcje „ważą” coraz więcej, często przekraczając barierę 100 GB. Z internetem w tym przedziale cenowym nie będzie to stanowiło większego problemu.

Najlepsza oferta Internetu światłowodowego do 80 zł/mies.

W tym przypadku konkurencja jest już znacznie bardziej zażarta.

 

Orange

Netia

UPC/Play

Inea

Vectra

TOYA

Plus

T-Mobile

Prędkość pobierania (download)

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 1 Gb/s

do 900 Mb/s

do 500 Mb/s

do 1 Gb/s

do 600 Mb/s

Prędkość wysyłania (upload)

do 300 Mb/s

do 300 Mb/s

do 40 Mb/s

do 1 Gb/s

do 70 Mb/s

do 50 Mb/s

do 60 Mb/s

do 100 Mb/s

Cena

79,99 zł/mies.*

70 zł/mies.

80 zł/mies.

80,90 zł/mies.**

74,99 zł/mies.

72,90 zł/mies.***

70 zł/mies.****

70 zł/mies.*****

Jednorazowy koszt aktywacji

59,99 zł

79 zł

0 zł

0 zł

1 zł

19,90 zł

79 zł

0 zł

Czas trwania umowy

24 miesiące

24 miesiące

12 miesięcy

24 miesiące

12 miesięcy

24 miesiące

24 miesiące

24 miesiące

Bonus

2 miesiące za 0 zł

3 miesiące za 0 zł, dwa darmowe miesiące korzystania z pakietu ochronnego

34 kanały TV i UPC TV Go gratis, 1 zł za aktywację, Eleven Sports Go i FILMKLUB 1 zł przez dwa miesiące, bezpłatny miesiąc pakietu bezpieczeństwa, -10 zł/mies. dla posiadaczy abonamentu Play, Netfliix 4 miesiące za darmo

telefon domowy za 1 zł/mies. w cenie, 0 zł przez 2 miesiące, miesiąc pakietu bezpieczeństwa za 1 gr

HBO przez 6 miesięcy za darmo, 45 kanałów TV i dekoder w cenie

miesiąc internetu za 0 zł przy zamówieniu online, TV Start w cenie, miesiąc „Bezpiecznego Internetu” za 0 zł

mobilny 5 GB/mies., 6 miesięcy za 1/26 zł, rabat za smartDOM, Disney+ bez opłat nawet przez 2 lata

3 miesiące za 0 zł, rabat przy łączeniu usług, rabat dla stałych klientów

Router Wi-Fi

3,99 zł/mies.

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

50 zł za wydanie sprzętu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

w cenie abonamentu

* W cenie abonamentu Orange nie uwzględniliśmy opłaty za świadczenie usługi w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej i opłaty za wypożyczenie urządzenia.

** W cenie abonamentu Inei nie uwzględniliśmy opłaty za świadczenie usługi w budynku o typie zabudowy jednorodzinnej. Po dodaniu opłaty za obowiązkową usługę telefonu domowego (1 zł/mies.) cena przekroczyła wyznaczony budżet, ale na tyle nieznacznie, że postanowiliśmy przymknąć na to oko.

*** W cenie abonamentu TOYA nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców budynków jednorodzinnych.

**** W cenie abonamentu Plus nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców domów jednorodzinnych.

***** W cenie abonamentu T-Mobile nie uwzględniliśmy obowiązkowej opłaty dla mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych o „podwyższonych kosztach instalacji”.

W tym zestawieniu tylko pozornie liczy się pięciu operatorów, którzy za mniej niż 80 zł/mies. (z jednym wyjątkiem) udostępniają swoim klientom internet światłowodowy o prędkości do 1000 Mb/s lub jak kto woli do 1 Gb/s. Są to Orange, Netia, UPC/Play, Inea i Plus.

Orange musiało skrzętnie poukrywać dodatkowe opłaty, aby sprawić wrażenie, że powinno być w tej piątce, a nawet w całym zestawieniu. O ile jednej z dodatkowych opłat nie poniosą mieszkańcy budynków wielorodzinnych, o tyle kolejną (za wypożyczenie urządzenia) muszą doliczyć do abonamentu już wszyscy. Tym samym comiesięczna opłata za internet przekroczy ustaloną przez nas granicę.

Dodatkowe opłaty odnotowaliśmy także w przypadku oferty Inea. Operator pobiera jednorazowo 50 złotych za wydanie sprzętu, ale nie to jest najgorsze. Mieszkańcy „domków” zapłacą abonament wyższy o 15 zł/mies.

Odrzucić musimy także ofertę Plusa. W jednej z poprzednich wersji zestawienia pisaliśmy o tym, że operator nic nie wspomina o dodatkowej opłacie dla „domków”. Obecnie Plus ma już osobną ofertę dla osób mieszkających w budynkach jednorodzinnych i jest ona droższa niż ta dla mieszkańców bloków.

Dlatego też zwycięzcą zostaje Netia, która pokonuje UPC/Play. Z jej strony internetowej i dokumentów zniknął (lub został skutecznie zamaskowany) zapis o wyższej opłacie dla domków. W związku z tym uznaliśmy, że promocyjny cennik obowiązuje także mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. A wtedy oferta Netia jest najtańsza. Internet o prędkości pobierania 1 Gb/s jest dostępny już za 70 zł/mies. Mało tego, abonament zapłacimy dopiero od 4. miesiąca. Warto zwrócić uwagę też na wyjątkowo wysoki upload.

Drugie miejsce przypada UPC/Play. Tu z oferty promocyjnej na pewno mogą skorzystać osoby zamieszkujące domy wolnostojące - taką informację uzyskaliśmy po kontakcie z BOK. Za 80 zł/mies. otrzymają oni łącze o prędkości do 1 Gb/s. Do tego oczywiście darmowe urządzenie i bezpłatna aktywacja usługi. W cenie abonamentu znalazł się także podstawowy pakiet telewizyjny. Nie można zapomnieć również o ogromnej ofercie usług dodatkowych. Tak naprawdę jedynym problemem jest dość krótki czas trwania umowy i niska prędkość wysyłania danych.

Co w sytuacji, gdy opłata dla domów jednorodzinnych nas nie dotyczy? Zwycięzca się nie zmienia i wciąż jest nim Netia. Poza tym na wyróżnienie zasługuje Plus. Abonament za 1 Gb/s wynosi 70 zł/mies. Do tego dostajemy pakiet internetu mobilnego wliczony w cenę i aż 6 miesięcy za 1 zł. Nie zabrakło też zwolnienia z opłaty za Disney+ przez 12 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet przez 24 miesiące. Jeśli komuś zależy na szybkim uploadzie, polecamy zainteresować się ofertą Inea. Za 80,90 zł/mies. otrzymuje się symetryczne łacze 1 Gb/s i dodatkowo nielimitowaną usługę telefonii stacjonarnej. Poza tym miłym dodatkiem są dwa darmowe miesiące.

Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często. - Internet światłowód - ranking i porównanie ofert. Marzec 2023 - dokument - 2023-03-06
Tego obrazka nie chcemy oglądać zbyt często.
Jak światłowód zmienił moje życie?
Jak światłowód zmienił moje życie?

Superszybki internet światłowodowy dociera do coraz większej liczby domów i mieszkań. Co można zrobić z prędkościami rzędu kilkuset Mb/s?

Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok
Najlepszy darmowy antywirus. Top 10 na 2022 rok

Na rynku znaleźć można prawdziwe zatrzęsienie darmowych programów antywirusowych, charakteryzujących się większą lub mniejszą skutecznością i oferujących szereg dodatkowych funkcji. W tym tekście znajdziecie zestawienie najlepszych z nich.

Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert
Telefon na abonament czy na kartę? Porównanie ofert

Play, Orange, Plus i T-Mobile to nie jedyni operatorzy, którzy mają dla Polaków ciekawe oferty na abonament i na kartę. Porównujemy je ze sobą, aby pomóc Wam wybrać najlepszą i najtańszą.