Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika

Technologie

Technologie 9 października 2019, 17:18

autor: Nils Raettig (gamestar.de)

Red Dead Redemption 2 na PC – wymagania sprzętowe i co będzie wyglądać lepiej?

Red Dead Redemption 2 ustanawia nowe standardy technologiczne na konsolach. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje – i w jakich obszarach ewentualna wersja na PC może być jeszcze lepsza.

Red Dead Redemption 2 na PC – jakie wymagania i co będzie wyglądać lepiej?

Rockstar Games oficjalnie zapowiedział wydanie pecetowej wersji Red Dead Redemption 2 już 5 listopada tego roku. Czy gra pójdzie również na starszych komputerach? Sprawdzamy wymagania sprzętowe i próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Nie ma wątpliwości, że Red Dead Redemption II to jedna z najpiękniejszych gier na konsolach obecnej generacji. Oszałamia zarówno niesamowita dbałość o szczegóły, jak i pomysłowe wykorzystanie zaawansowanego silnika graficznego RAGE (Rockstar Advanced Game Engine). Nie oznacza to jednak, że w oprawie graficznej produkcji Rockstar Games w ogóle nie da się nic poprawić – szczególnie mając w zanadrzu moc drzemiącą we współczesnych komputerach. Co będzie wyglądało (jeszcze) lepiej w pecetowej wersji Red Dead Redemption II?

Konsole wyciśnięte do cna

Od początku gry często spotykamy się z imponującą symulacją śniegu, robiącą wrażenie m.in. dzięki niezwykle realistycznym śladom, które w nim zostawiamy.
Od początku gry często spotykamy się z imponującą symulacją śniegu, robiącą wrażenie m.in. dzięki niezwykle realistycznym śladom, które w nim zostawiamy.

Istnieją dwa główne czynniki, które sprawiają, że konsolowa wersja Red Dead Redemption II jest tak niezwykła pod względem technicznym. Z jednej strony mamy do czynienia z bardzo imponującym poziomem detali w wielu obszarach, takich jak widoczność, oświetlenie, efekty pogodowe (czy ktoś wspominał o śniegu?) lub szczegółowość świata. Równocześnie, na Xboksie One X ta jakość grafiki jest oferowana w natywnym 4K (3840x2160), z bardzo stabilną wydajnością (30 fps).

Cięcia dokonane w wersjach na słabsze konsole, takie jak Xbox One S czy PlayStation 4 Slim, są relatywnie niewielkie – najmocniej widać je na przykładzie rozdzielczości. Bazowe PlayStation 4 wyświetla obraz w FullHD, a w przypadku PS4 Pro możemy liczyć na „rozdziałkę” 1920x2160 pikseli, skalowaną następnie do 4K. W przypadku najsłabszego Xboksa One S mamy do czynienia z 1536x864.

Nieźle jest też z wydajnością. Choć analiza Digital Foundry pokazuje, że w przypadku wymagających scen w większych obszarach miejskich, takich jak Saint Denis, słabsze maszyny często nie są w stanie utrzymać 30 klatek na sekundę, to jednak zazwyczaj im się to udaje.

U mnie nie działa. RDR2 nienawidzi mojego PC
U mnie nie działa. RDR2 nienawidzi mojego PC

Czytając recenzję Red Dead Redemption 2 na PC autorstwa Drauga czułem po prostu zazdrość. Jak on to zrobił, że w ogóle udało mu się uruchomić grę? Na moim komputerze nadal nie działa.

Red Dead Redemption 2 na smartfonie – jak działa Remote Play z PS4
Red Dead Redemption 2 na smartfonie – jak działa Remote Play z PS4

Sony udostępniło posiadaczom telefonów z Androidem funkcję Remote Play. Pozwala ona wyświetlać gry z PS4 na ekranie smartfona. Sprawdziliśmy, czy zabawa z Red Dead Redemption 2 na małym wyświetlaczu jest przyjemna.