Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 10 grudnia 2017, 11:30

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Gwiezdne wojny pełne easter eggów – humor Star Wars na premierę ósmego epizodu

Co robił Mistrz Yoda w filmie E.T.? I dlaczego na statku księżniczki Lei jest rozkładówka Playboya? Przeczytaj o tych i innych easter eggach związanych z Gwiezdnymi wojnami.

Już za kilka dni w repertuarze kin na całym świecie znajdzie się ósmy epizod gwiezdnej sagi. Film Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi rozpala wyobraźnię fanów od wielu miesięcy, ale teraz są oni w lepszej sytuacji niż widzowie oczekujący na kolejne odcinki poprzednich trylogii. Teraz czekamy dwa lata zamiast trzech, no i są jeszcze dodatkowe historie ze świata Star Wars... Urodzaj, moi państwo! Taki urodzaj nie przeszedł bez echa w świecie popkultury i wiele produkcji w mniej lub bardziej otwarty sposób nawiązuje do Gwiezdnych wojen. Czas oczekiwania na nowy film postanowiliśmy umilić Wam tekstem o easter eggach.

Epizod nadchodzi ósmy, zatem wypadałoby, aby easter eggów też było osiem. Hojną ręką dorzucamy drugie tyle! Pierwsza ósemka to lista gwiezdnowojennych mrugnięć okiem obecnych w zupełnie innych filmach, zaś druga ósemka to zestawienie niespodzianek ukrytych w samych Gwiezdnych wojnach. Selekcji dokonał autor, który niniejszym życzy przyjemnej lektury.

Star Wars w innych filmach

R2D2 i C3PO w Poszukiwaczach zaginionej Arki

George Lucas i Steven Spielberg to kumple, którzy współtworzyli wiele współczesnych hitów. Nie powinno zatem dziwić, że historia wymyślona przez Lucasa i wyreżyserowana przez Spielberga, ta o zawadiackim archeologu z zadziwiającą łatwością wpadającym w tarapaty, zawiera kosmiczny smaczek. Gdy Indy znajduje się w Studni Dusz i odsłania tytułową Arkę, z tyłu na ścianie da się zauważyć charakterystyczne postacie.

Klub Obi Wan w Świątyni Zagłady

Jedno z najbardziej oczywistych nawiązań do świata Gwiezdnych wojen znajduje się w drugiej odsłonie przygód doktora Jonesa. W pierwszym akcie filmu Indiana Jones i Świątynia Zagłady bohater odwiedza klub nazywający się Obi Wan. Chyba nie trzeba tłumaczyć, skąd wzięła się ta nazwa?

TWOIM ZDANIEM

Czy wybierasz się na film Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi do kina?

Tak
81%
Nie
19%
Zobacz inne ankiety
Myślicie, że wiecie, o czym są Gwiezdne wojny? BŁĄD – to baśń o potworze znikąd
Myślicie, że wiecie, o czym są Gwiezdne wojny? BŁĄD – to baśń o potworze znikąd

Długo wielu sądziło, że Star Wars to historia Luke’a Skywalkera. Potem przekonaliśmy się, że to tragedia wplątanego w galaktyczny konflikt Anakina. Dziś jednak jestem przekonany, że najważniejszą postacią tej opowieści jest Imperator Palpatine.

Recenzja filmu Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – Star Wars coraz lepsze
Recenzja filmu Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi – Star Wars coraz lepsze

Rian Johnson, twórca udanego Loopera, dostał ogromną szansę stworzenia własnej wizji sagi Gwiezdne wojny. Jego Ostatni Jedi miał być czymś innym i zaskakującym. Czy gotowe dzieło dorównuje wielkim oczekiwaniom widzów?

Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów
Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon jest wypchana po brzegi rozmaitymi easter eggami, czyli nawiązaniami do dzieł innych popkultury. W dziele studia CD Projekt Red nie brakuje też rozmaitych smaczków i właśnie tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.