Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 marca 2014, 11:00

autor: Paweł Orzoł

Polecane chłodzenia powietrzem - marzec 2014r.

W dzisiejszym artykule zaprezentuję polecane chłodzenia powietrzem. Przed zakupem musimy koniecznie sprawdzić, czy dany radiator ma odpowiednie zapinki dla naszej płyty głównej. Kolejną rzeczą, którą należy skonrolować, jest wysokość radiatora - nie każde chłodzenie zmieści się do małej obudowy. Przy dużych radiatorach trzeba zwrócić uwagę na pamięć RAM - niektóre chłodzenia są tak rozbudowane, że mogą uniemożliwić zamontowanie kości pamięci.

Kilka ważnych informacji

Radiatory dzielimy na dwie główne kategorie - horyzontalne oraz wieżowe. Z reguły te drugie zapewniają lepszą wydajność w chłodzeniu rdzenia, horyzontalne natomiast są niższe - mieszczą się w mniejszych obudowach. W tym artykule zamieściłem konstrukcje wieżowe, a jeśli ktoś jest zainteresowany horyzontalnymi, powinien sprawdzić w szczególności konstrukcje marki Scythe - np. Grand Kama Cross czy Shuriken.

Należy zwrócić uwagę na obsługę wentylatorów - większość chłodzeń jest kompatybilna z wentylatorami 120mm. Są jednak takie, które obsługują większe bądź mniejsze. Im większy wentylator, tym z reguły mniejsza głośność przy takiej samej wydajności. Najlepsze będą chłodzenia z wentylatorami 120 i 140mm.

Pamiętajmy także o tym, że nie wszystkie chłodzenia posiadają wentylator w zestawie. Niektórzy producenci sprzedają sam radiator - będziemy musieli dokupić wentylator oddzielnie.

Jeśli chodzi o chłodzenia GPU, powinniśmy przedewszystkim sprawdzić kompatybilność z danym rdzeniem graficznym. Najlepiej zakładać tego typu chłodzenia na referencyjne wersje kart, gdyż niereferenty mają często zmieniony układ PCB.

Chłodzenie CPU za ~75zł

W tej cenie najlepszym wyborem jest Raijintek Aidos.

Raijintek Aidos - dobra wydajność w niskiej cenie.
Raijintek Aidos - dobra wydajność w niskiej cenie.

Jest to produkt marki, która pojawiła się dość niedawno na rynku. Ich urządzenia posiadają świetny stosunek ceny do wydajności. Do tej pory w tej cenie z reguły polecało się m.in. Spartana. Aidos jest znacznie lepszy (szczególnie to widać w drugiej tabeli, po OC i7). Jedynym jego minusem jest dość wysoka głośność wentylatora pod obciążeniem, ale i tak jest to zdecydowany zwyciężca jeśli chodzi o niskobudżetowe konstrukcje.

Chłodzenie CPU za ~100zł

W tej cenie mamy do wyboru dwa radiatory - SilentiumPC Fera 2 oraz Raijintek Themis. Fera jest mniej wydajna, ale za to posiada cichszy wentylator. Themis jest głośniejszy, ale też wydajniejszy. Wybór zależy od preferencji osoby kupującej. Jeśli ktoś podczas grania używa słuchawek i głośność mu nie przeszkadza - lepszym wyborem będzie Themis. Jeśli ktoś woli ciszę ponad wszystko, bardziej odpowiadać będzie mu Fera.

SilentiumPC Fera 2
SilentiumPC Fera 2

Chłodzenie CPU za ~150zł

W tej cenie najlepszym wyborem jest Thermalright Macho HR-2, Raijintek Ereboss oraz Prolimatech Panther. Z tym trzecim są jednak problemy z dostępnością.

Jeśli chodzi o dwa pierwsze modele, w testach wypadają różnie. W jednych wygrywa macho, w innych Ereboss. Z reguły jednak macho wypada nieco lepiej, jednak jest on większy or Erebossa - niektórym może nie zmieścić się w obudowie albo zawadzać o pamięci RAM.

Thermalright Macho HR-2 - jeden z najlepszych radiatorów w cenie do 150zł
Thermalright Macho HR-2 - jeden z najlepszych radiatorów w cenie do 150zł

Chłodzenie CPU do 300zł

Między chłodzeniami za 150zł a chłodzeniami high-endowymi nie ma opłacalnych modeli wartych zainteresowania. Jeśli mamy koło 200zł to wydania, to najlepszym wyborem będzie kupno któregoś z modeli za 150zł i dokupienie do niego drugiego wentylatora i/lub lepszej pasty termoprzewodzącej.

Jeśli chodzi o modele high-endowe, mamy tu na prawdę duży wybór. Wymienię tylko kilka świetnych modeli - Noctua NH-D14, Phanteks PH-TC14CS, Thermalright Archon, Thermalright SilverArrow, NZXT HAVIK, Prolimatech Armageddon, Prolimatech Megahalems.

Są to tylko przykładowe modele - można wypisać jeszcze dużo innych. Wszystkie zapewniają wysoką wydajność i ciężko jest wskazać lidera.

Thermalright SilverArrow - jedno z najwydajniejszych chłodzeń CPU na rynku.
Thermalright SilverArrow - jedno z najwydajniejszych chłodzeń CPU na rynku.

Chłodzenia powietrzem GPU

Najlepszymi chłodzeniami dedykowanymi GPU są wersje Accelero Xtreme marki Arctic Cooling.

Z tańszych rozwiązań świetnie wypada również Gelid Icy Vision. Na różnych forach internetowych można przeczytać o próbach użytkowników na kartach, które nie są wymienione jako obsługiwane na liście producenta, dlatego warto trochę poczytać przed zakupem.

Gelid Icy Vision - świetne chłodzenie za rozsądną cenę
Gelid Icy Vision - świetne chłodzenie za rozsądną cenę