Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Seria Jak and Daxter - seria gier

Seria platformowych gier akcji, uznawana za „duchowego spadkobiercę” cyklu Crash Bandicoot. Marka stworzona została przez studio Naughty Dog przy wsparciu wydawniczym firmy Sony Computer Entertainment.

Pomysł na serię Jak and Daxter zrodził się podczas prac nad grą Crash Team Racing. Zamiarem deweloperów ze studia Naughty Dog było stworzenie platformówki, która poprzez otwartą strukturę świata i rozległe poziomy do eksploracji wykraczałaby poza utarte schematy. Firma Sony Computer Entertainment dostrzegła w tym szansę pokazania możliwości technicznych konsoli PlayStation 2. Ostatecznie gra Jak and Daxter: The Precursor Legacy zawitała na sklepowe półki w 2001 roku. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, co zaowocowało wysokimi wynikami sprzedaży (ponad 1 mln egzemplarzy w rok od premiery). Na rozwinięcie cyklu nie trzeba było długo czekać. Jak II i Jak 3 ukazały się odpowiednio w 2003 i 2004 roku. Ekipa Naughty Dog pożegnała się z serią spin-offem Jak X: Combat Racing (2005). Deweloperską schedę przejęły studia Ready at Dawn i High Impact Games. Efektem tego stały się gry Daxter (2006) oraz Jak and Daxter: The Lost Frontier (2009).

Akcja gier z serii Jak and Daxter rozgrywa się na odległej, nienazwanej planecie. Główni bohaterowie – zielonowłosy Jak i jego najlepszy przyjaciel Daxter (przypadkowo zmieniony w krzyżówkę wydry i łasicy) próbują odkryć sekrety swego świata i rozwikłać zagadki pozostawione przez tajemniczych Prekursorów.

Zabawa toczy się w otwartym świecie. Gracz eksploruje sporych rozmiarów lokacje szukając Kul Prekursorów (Precursor Orbs). W pokonywaniu przeszkód i walce z przeciwnikami pomocne okazują się umiejętności bohaterów, jak podwójne skoki, potężne ataki oraz możliwość wykorzystania Eco, substancji o potężnej mocy.

Od samego początku gry z serii Jak and Daxter tworzone były z myślą o wykorzystaniu maksimum możliwości docelowych platform sprzętowych. Efektem tego wyróżniają się one wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą wizualną generowaną w oparciu o silnik Kinetica. Za warstwę muzyczną odpowiadają natomiast tacy kompozytorzy jak Mark Mothersbaugh, Josh Mancell i Larry Hopkins.

Jak and Daxter HD Collection
Jak and Daxter HD Collection

Zręcznościowe 7 lutego 2012

Zestaw trzech klasycznych gier platformowych z PlayStation 2, w których poznajemy przygody tytułowych bohaterów: Jaka oraz Daxtera. W kolejnych częściach walczymy z przeciwnikami, rozwiązujemy łamigłówki i korzystamy z nietypowych mocy oraz rodzajów broni. Seria została stworzona przez studio Naughty Dog, czyli autorów Uncharted.

PS3PSV

Jak and Daxter: Zaginiona Granica
Jak and Daxter: Zaginiona Granica

Zręcznościowe 3 listopada 2009

Kolejne spotkanie z charyzmatycznym Jakiem i gadatliwym Daxterem, którzy ponownie muszą uratować świat i zmierzyć się z przeciwnościami losu. Do dyspozycji bohaterów oddano nowe bronie, pojazdy i umiejętności.

PS2PSP

Daxter
Daxter

Zręcznościowe 14 marca 2006

W platformówce pt. Daxter wcielamy się w jedną z postaci tworzących nierozłączną parę bohaterów znaną z serii gier Jak and Daxter, staramy się rozwikłać niezwykle tajemniczą zagadkę. Grę przygotowała firma Ready at Dawn Studios. Wydawcą jest z kolei Sony Computer Entertainment.

PSP

Jak X: Combat Racing
Jak X: Combat Racing

Wyścigi 18 października 2005

Jak X: Combat Racing to tytuł ze stajni Naughty Dog, nawiązujący do udanej serii, traktującej o przygodach zielonowłosego Jaka i jego przyjaciela Daxtera. Produkt został wydany wyłącznie na konsolę PlayStation 2.

PS2

Jak 3
Jak 3

Zręcznościowe 9 listopada 2004

Jak III to trzecia część rewelacyjnej serii przygodowych gier akcji okraszonych elementami platformówki. Jak i Ratchet po raz kolejny wyruszają w podróż pełną niespodzianek i niebezpieczeństw.

PS2

Jak II: Renegade
Jak II: Renegade

Zręcznościowe 14 października 2003

Druga część przygód zielonowłosego Jaka i futrzanego Daxtera. W ogromnym mieście Haven City, przyjaciele kolekcjonują tony gadżetów, walczą wieloma rodzajami nieprzyjaciół i wykonują szereg zadań, by ostatecznie zmierzyć się z okrutnym Baronem Praxisem.

PS2

Jak and Daxter: The Precursor’s Legacy
Jak and Daxter: The Precursor’s Legacy

Zręcznościowe 5 grudnia 2001

Jak i Daxter jako pierwsi pozwolili graczowi zwiedzać tak ogromny świat w grze przygodowo-zręcznoęciowej, przy tak płynnym przechodzeniu miedzy poziomami – napis „loading” jest dla tych dwóch nieznanym określeniem.

PS2