Galeria Test matryc Ravena (IQ) 1 / 1

autor: Lopot - 2013-08-14 16:34:07


Lopot

Test matryc Ravena (test matryc progresywnych) – służy do pomiaru poziomu inteligencji ogólnej. Dzięki temu testowi uzyskuje się informacje o wartości u danej osoby tzw. czynnika g, ogólnego czynnika inteligencji.

Test matryc Ravena w wersji standardowej składa się z 5 skal A, B, C, D, E, w każdej skali znajduje się zwykle po 12 zadań, które polegają na tym, że badana osoba musi wychwycić relacje między elementami wzoru (matrycy) i wskazać brakujący element wzoru z podanych poniżej matrycy. Poziom trudności zadań jest najmniejszy w skali A i w każdej następnej skali wzrasta, tak że ostania skala jest najtrudniejsza. Test ten diagnozuje tzw. inteligencję niewerbalną niezależną od doświadczenia osoby badanej, jej wykształcenia, pochodzenia itp. Sprawdza on zdolności jednostki do indukcji logicznej, zauważania zasady ciągłości wzorów (skala A) dostrzegania analogii pomiędzy parami figur (skala B), progresywnych zmian wzorów (skala C), przestawiania figur (skala D), rozkładania figur na elementy (skala E).

źródło: wikipedia

http://www.sp14.pl/pliki/rozne/raven/raven.htm
Tutaj macie sam test, jeśli macie chwilę czasu możecie się sprawdzić i pochwalić wynikami. Nie wiem czy podobne wątki były na forum i jak się przyjęły ("to że mam 20% nie znaczy rze jestem gupi"), więc spróbuję z moim.

PS. Uwaga na pytanie 37. Bardzo trudne.

spoiler start

Ciekawi mnie odpowiedź na 57, bo to był u mnie strzał, w 60 też się wahałem między 2 a 5

spoiler stop

[ 2013-08-14 16:38 ] zmodyfikowane przez autora.