Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry

Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Elementy gry | Budynki | Age of Empires III The WarChiefs poradnik Age of Empires III: The WarChiefs

Ostatnia aktualizacja: 22 sierpnia 2019

Ery

Cała rozgrywka jest podzielona na pewne etapy - Ery. W zależności od tego, w jakiej się znajdujesz będziesz miał do dyspozycji stawianie danych budynków i jednostek; sam ich wygląd również będzie się różnić od siebie. Aby przejść do kolejnej ery musisz posiadać odpowiednią ilość surowców. Przy przechodzeniu do kolejnej ery wybierasz sobie polityka na daną erę, który wraz z przejściem do tej ery przyśle Ci wsparcie w postaci jednostek czy surowców.

  1. I : Era Odkryć (Discovery Age);
  2. II : Era Kolonizacji (Colonial Age) - wymagania: żywność 800;
  3. III : Era Fortów (Fortress Age) - wymagania: żywność 1200, pieniądze 1000;
  4. IV : Era Przemysłu (Industrial Age) - wymagania: żywność 2000, pieniądze 1200;
  5. V : Era Mocarstw (Imperial Age) - wymagania: żywność 4000, pieniądze 4000;

Warto dodać, że dodatek wprowadził nową możliwość - rewolucję. Polega to na obaleniu władzy i zmianie nacji. Oczywiście wiąże się to w przybyciem całkiem sporych posiłków. Jednak coś za coś - Osadnicy przestają gromadzić surowce i nie będzie można ich rekrutować.

Surowce

Dodatek do AoE III tak jak wersja podstawowa daje nam do dyspozycji trzy surowce:

  1. drewno - zdobywasz je tylko poprzez wycinkę drzew (ewentualnie wtórnie poprzez przejęte Wozy z surowcem lub poprzez wsparcie z miasta macierzystego);
  2. żywność - zdobywasz ją m.in. poprzez polowania na dziką zwierzynę (od jeleni aż po bizony), Młyn, Zagrodę, Farmę, łowienie ryb dzięki statkom wybudowanych w Dokach etc.;
  3. pieniądze - gromadzisz je poprzez wydobycie surowców z kopalni złota i srebra oraz poprzez Plantację.

Karty

Podczas gry w Age of Empires III możesz cały czas korzystać z wsparcia Twojego miasta macierzystego - np. stolicy europejskiej. Liczba dostępnych kart się rozrasta wraz ze zdobywaniem przez Twoje miasta poziomów wynikając ze zdobywanego doświadczenia. Najważniejsze jest to, że możesz usprawniać swoją stolicę cały czas - im dłużej grasz, im więcej gier stoczysz, tym później lepsze karty posiadasz.

A - Elementy gry | Budynki | Age of Empires III The WarChiefs - Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry
A
B - Elementy gry | Budynki | Age of Empires III The WarChiefs - Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry
B

Po przejściu misji w kampanii czy wygraniu gry z komputerem czy przez Internet, jeśli zdobyłeś dużo doświadczenia i Twoje miasto awansowało na wyższy poziom, będziesz mógł wybrać nowe karty [A] . Pogrupowane są one wg ery lub budynków, z których się wywodzą (katedra, port, etc.). Wybierając karty patrz na całe drzewko - czasami trzeba będzie zmarnować jakąś kartę by mieć możliwość wybrania tej lepszej położonej w danej gałęzi drzewka. Staraj się nie wybierać kart tylko z jednego działu np. tylko jednostki militarne. Pamiętaj, że posiadanie karty przysyłającej 4-5x Osadników oraz kilkaset jednostek danego surowca też może być przydatna.

Możesz także zmieniać wygląd Twojego miasta [B] . Nie ma to bezpośredniego wpływu na grę, po prostu zmieniając kolorystykę budynków, dodając flagi czy posągi dodajesz swojej stolicy uroku.

C - Elementy gry | Budynki | Age of Empires III The WarChiefs - Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry
C
D - Elementy gry | Budynki | Age of Empires III The WarChiefs - Age of Empires III: The WarChiefs - poradnik do gry
D

Kart dostępnych do użycia możesz mieć zawsze jedynie 21 - taki limit w stołecznym porcie. W przypadku posiadania większej ich liczby warto je przegrupować [C] . Wyrzuć np. karty dające nieprzydatne bonusy lub też małą ilość surowców/jednostek, a umieść te, które dają więcej. Możesz też stworzyć kilka zestawień kart. W zależności od rozgrywki, którą będziesz prowadzić możesz stworzyć zestawienie, w którym dominują karty z surowcami, Osadnikami oraz usprawnieniami ekonomii. W innym zestawieniu możesz umieścić same jednostki, działa czy Forty.

Podczas samej gry po kliknięciu na flagę nacji na dolnym panelu przenosisz się do Twojego miasta macierzystego, do stolicy [D] . Tam na dole masz listę usprawnień/wsparcia w postaci surowców/jednostek, które możesz przysłać do swojej kolonii wprost pod Ratusz. Korzystaj z kart mądrze - nie możesz też z nich korzystać kiedy chcesz (zależy to od zdobytego doświadczenia). Jeśli w kolejnych erach masz o wiele lepsze karty bez potrzeby nie marnuj transportów na słabe bonusy. Szybko awansuj do kolejnej ery i korzystaj z tych wielu najcenniejszych kart.

Sterowanie

Ważna kwestią jest grupowanie jednostek pod przyciski 1, 2, 3,... 0. Dla przypomnienia:

  1. Zaznacz jednostki następnie wciśnij Ctrl + np. 1 - zapiszesz je pod 1
  2. Wciśnij np. 1 a wywołasz wcześniej zapisaną grupę
  3. Wciśnij Alt + np. 1 a wyśrodkujesz ekran na wcześniej zapisanej grupie
  4. Wciśnij np. 1 a potem przytrzymaj Shift + kliknij Lewy Przycisk Myszy na jakiejś jednostce/-kach, następnie "Ctrl + np. 1 a dodasz ją do zapisanej grupy 1

Piszę o grupowaniu w Age of Empires, ponieważ jest ono bardzo ważne, gdyż jednostki zapisane razem zawsze poruszają się tym samym tempem, dodam - tempem najwolniejszej jednostki w zgrupowaniu. Tzn. przeważnie nie należy grupować razem dział i kawalerii gdyż ta druga będzie się poruszać z szybkością tej pierwszej. Zawsze mądrze zaplanuj grupowanie wojsk :)