Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Manor Lords - poradnik do gry

Manor Lords - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Manor Lords: Jak zwiększać zamożność regionu? Manor Lords poradnik, porady

Pieniądze są kluczowym, choć początkowo trudnym do zdobycia zasobem w Manor Lords. Na tej stronie poradnika opisaliśmy, do czego potrzebna wam zamożność regionu i jak ją zwiększać.

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia 2024

Zamożność regionu to jeden z najważniejszych zasobów w Manor Lords. Jak nazwa sugeruje, jest to łączna ilość pieniędzy posiadanych przez wszystkich mieszkańców regionu. Z początku gry nie macie jednak możliwości zarobku, co zmusza do rozsądnego zarządzania gotówką. Na tej stronie poradnika opisaliśmy, do czego potrzebna jest wam zamożność regionu i jak ją zwiększać.

Do czego potrzebna jest zamożność regionu?

Zamożność regionu reprezentuje połączone bogactwo wszystkich mieszkańców waszej osady, funkcjonuje więc jako waluta - Manor Lords: Jak zwiększać zamożność regionu? - Manor Lords - poradnik do gry

Zamożność regionu reprezentuje połączone bogactwo wszystkich mieszkańców waszej osady, funkcjonuje więc jako waluta. Ma ona kilka głównych zastosowań, z których każde jest przydatne i istotne. Są nimi:

  1. Budowanie przybudówek - wydając zamożność możecie dobudowywać przydatne obiekty na podwórkach za parcelami mieszczańskimi. Są to m. in. kurniki, hodowle kóz lub ogródki warzywne. Przybudówki stanowią dodatkowe źródło cennych zasobów, takich jak jedzenie i skóry zwierzęce, które pozwolą waszym osadnikom przetrwać. Zwiększenie poziomu parceli pozwoli wam natomiast budować warsztaty w ramach przybudówek, gdzie możecie wytwarzać piwo, ubrania, broń lub pancerz. Po wybudowaniu targu mieszkający w parceli wieśniacy rozstawią na nim swój stragan, pozwalając pozostałym mieszkańcom za zaopatrzenie się w ich produkty. To zwiększy współczynnik aprobaty, tym samym ściągając więcej potencjalnych wieśniaków do waszej wioski.
  2. Handel - po wybudowaniu faktorii możecie zacząć handlować zasobami z wędrownymi kupcami spoza waszych ziem. Waszemu regionowi zawsze będzie czegoś brakować - złóż surowca, złóż jedzenia, żyznych ziem do uprawy. Braki w zasobach możecie więc uzupełnić importem - import jest zawsze jednak znacznie droższy od eksportu, potrzebujecie więc ciągłego napływu pieniędzy by stać was było na utrzymywanie się importem. Pieniądze trzeba też wydać na założenie szlaku handlowego - nie jest on absolutnie konieczny w przypadku handlu mniejszymi produktami, ale sprawi, że do handlu będzie dochodzić regularnie, co miesiąc, nie tylko kiedy w osadzie akurat zjawi się kupiec.
  3. Zakup żywizny - kupno większej ilości żywizny, takiej jak woły, konie czy owce, wymaga zamożności regionu. Większa ilość żywizny zoptymalizuje funkcjonowanie waszej osady i pozwoli wam robić i budować więcej rzeczy naraz, co okaże się kluczowe wraz z rozrostem waszych ziemi.
  4. Podatki - po wybudowaniu posiadłości, w której się osiedlicie, możecie w niej ustalić procent podatków zbieranych od mieszkańców wioski. Podatki zmniejszają aprobatę, ale zasilają wasz skarbiec. Pieniądze w skarbcu możecie zaś wydawać na dyplomację, wynajmowanie najemników oraz zasiedlanie nowych regionów.

Jak zwiększać zamożność regionu?

Istnieją dwa główne sposoby na zwiększanie zamożności regionu - Manor Lords: Jak zwiększać zamożność regionu? - Manor Lords - poradnik do gry

Istnieją dwa główne sposoby na zwiększanie zamożności regionu. Są nimi:

  1. Handel - sprzedawanie nadwyżek posiadanych zasobów jest najwydajniejszym sposobem na zarobek w grze. W menu faktorii możecie ustawić określoną liczbę każdego surowca - taka ilość zasobu pozostanie wtedy w waszej osadzie, nadwyżkę będziecie zaś eksportować do innych regionów. Każdy region posiada przynajmniej jedno bogate złoże zasobów oznaczone koroną - to właśnie te zasoby powinniście przeznaczać na eksport, ponieważ macie ich do dyspozycji więcej. Warto również wspomnieć, że przetworzone towary przyniosą wam większe zyski niż surowe zasoby - np. pojedynczą sztukę gliny sprzedacie za 1 jednostkę zamożności, ale po przerobieniu jej na dachówki będziecie mogli sprzedać je za 8 jednostek za sztukę.
  2. Ulepszanie parceli mieszkalnych - ulepszenie parceli mieszkalnych na drugi i trzeci poziom przyniesie wam comiesięczny pasywny zarobek za każdą rodzinę mieszkającą w tejże parceli. Zanim będziecie mogli ulepszyć parcelę, musicie najpierw jednak spełnić wszystkie wymagania jej mieszkańców: np. dostęp do studni, zbudowanie kościoła, karczmy z dostępem do piwa lub dostateczna różnorodność towarów na targu.