Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Polska Farma 2017 - poradnik do gry

Polska Farma 2017 - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Uprawy sadownicze | Uprawy | Polska Farma 2017

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019

W skład zestawu upraw sadowniczych wchodzą zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe. To bardzo ciekawa inwestycja, niemniej jednak obliczona raczej długofalowo i nie przynosząca zbyt dużych zysków w perspektywie 2-3 miesięcznej. W tym aspekcie możemy liczyć tylko i wyłącznie na zarobki pochodzące z owoców występujących na krzewach, i to przy założeniu, że posadzimy je w odpowiednim momencie i umożliwimy przyrost, który zakończy się pod koniec sierpnia lub na początku września. Cykl wzrostu owoców na drzewkach owocowych trwa już nieco dłużej - to pełny jeden rok, w tym względzie musisz więc uzbroić się w cierpliwość.

Proces tworzenia upraw sadowniczych zaczyna się oczywiście od posiadania sadu - ten możesz albo kupić, korzystając z gotowych areałów dostępnych w grze, albo też przekształcić z posiadanego przez Ciebie poletka uprawnego - Uprawy sadownicze | Uprawy | Polska Farma 2017 - Polska Farma 2017 - poradnik do gry

Proces tworzenia upraw sadowniczych zaczyna się oczywiście od posiadania sadu - ten możesz albo kupić, korzystając z gotowych areałów dostępnych w grze, albo też przekształcić z posiadanego przez Ciebie poletka uprawnego. Warto jednak pamiętać o tym, iż w momencie przekształcania roli na sad tracisz wszystkie uprawy, jakie się na nim znajdują - rób więc to rozważnie, bo jeden niewłaściwy ruch może zniszczyć mozolnie przygotowywane i pielęgnowane plony.

Sam proces sadzenia drzew i krzewów owocowych nie jest specjalnie trudny - podstawową kwestią jest konieczność posiadania traktora sadowniczego oraz platformy do sadzenia. To wydatek blisko 50 000 euro, ale niestety konieczny do tego, by sad zapewnił się odpowiednimi sadzonkami. Sadzenie drzewek wymaga od Ciebie precyzji - na poletku pojawiają się zielone punkty w których - po przejechaniu po nich z określoną prędkością sadzarką do drzewek - pomocnik siedzący na sadzarce umieszcza sadzonki drzew lub krzewów owocowych. Cały proces nie trwa więc zbyt długo, ale jest dość mozolny, zwłaszcza przy większych polach do obsadzenia.

Czy warto inwestować w środki ochrony owoców? Jak najbardziej - o ile w przypadku zbóż niekoniecznie jest to wskazane, tak oprysk chroniący przed insektami czy grzybami jest tutaj jak najbardziej wskazany i daje pewność, że plony okażą się obfite, a sady nie zapełnią się pustymi drzewkami.

A czy warto rozważyć kupno kombajnu sadowniczego, czy też powinieneś postawić na zwykłą platformę do zbierania owoców? Cóż - nie muszę chyba zbyt długo przekonywać, że prowadzenie kombajnu sadowniczego i zbieranie za jego pomocą plonów jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze. Nie da się jednak ukryć, iż jest to naprawdę spory wydatek, który niezbyt kalkuluje się w momencie, gdy posiadasz na własność jeden czy dwa sady. Jeżeli zamierzasz postawić na ten typ upraw i próbujesz oprzeć na nim pracę swojego gospodarstwa, inwestycja nie tylko w kombajn, ale i opryskiwacz musi być dokonana - bez tego wydajność pracy znacznie znacząco, podobnie jak i odpowiednie zbiory owoców.

Brak kombajnu jest także kłopotliwy z innego punktu widzenia - zbiór zajmuje znacznie więcej czasu. Jest to związane z koniecznością własnoręcznego przenoszenia skrzyń z owocami z pola i pakowania na przyczepę do skrzyń. Pod względem wygody jest to znacznie lepsze rozwiązanie.

Niemniej jednak trzeba przyznać, że zysk z uprawy owoców nie jest zbyt imponujący i z pewnością pozostaje w tyle za uprawami szklarniowymi - Uprawy sadownicze | Uprawy | Polska Farma 2017 - Polska Farma 2017 - poradnik do gry

Niemniej jednak trzeba przyznać, że zysk z uprawy owoców nie jest zbyt imponujący i z pewnością pozostaje w tyle za uprawami szklarniowymi. Co więcej, nakłady na obsługę sadu są większe niż na polu, a sumarycznie lepsze pieniądze zarobimy na uprawie np. rzepaku czy ziemniaków. W celu zmaksymalizowanie zysków warto w sadzie sadzić zarówno drzewa, jak i krzewy na jednym poletku - są one osadzane w prostopadłych rzędach, co znacznie ułatwia proces zbioru. Oczywiście lepsze pieniądze zarobimy na owocach z drzew - o 20-30% w stosunku do owoców z krzewu ze względu na dłuższy okres dojrzewania i pracy nad nimi.

Nie można także zapomnieć o jednym, bardzo istotnym elemencie prowadzenia sadu - mowa tutaj o regularnym wykaszaniu traw, które mogą znacznie obniżyć zebraną ilość owoców. Warto także pamiętać o regularnej wymiany krzewów na nowe - ilość owoców regularnie spada po około 2-3 latach, wówczas warto wziąć do rąk wykaszarkę, zrównać z ziemią dotychczasowe poletko i nasadzić zupełnie nowe sadzonki.