Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 marca 2016, 11:00

autor: Łukasz Gładkowski

1979 Revolution - przygodówka w stylu Telltale wyjdzie za 2 tygodnie

1979 Revolution - historia przewrotu w Iranie opowiedziana z perspektywy zwykłego fotografa, ukazująca brutalną rzeczywistość i konsekwencje polityczno-społeczne tych ważkich wydarzeń - ukaże sie na PC i Macach 5 kwietnia 2016 roku.

1979 Revolution - zamach stanu w stylu Telltale już za 2 tygodnie - ilustracja #1

Gra 1979 Revolution po raz pierwszy została zaprezentowana światu pod koniec 2013 roku i zapowiadana była z początku jako miks Grand Theft Auto ze skradanką. Teraz, po trzech latach intensywnych prac nad tytułem, wreszcie przedstawiono go w ostatecznym kształcie. Dokonano tego tuż przed premierą, która nastąpi 5 kwietnia.

Jak można zauważyć na powyższym zwiastunie, Revolution przeszło sporą metamorfozę. Navid Khonsari, główny projektant i pomysłodawca gry, który wcześniej miał okazję pracować przy znanych wysokobudżetowych tytułach, takich jak Max Payne i Grand Theft Auto: Vice City, zmienił nieco wcześniejsze założenia projektu. Początkowo fabuła Rewolucji miała być opowiedziana z perspektywy kilku uczestników tamtejszych wydarzeń. W trakcie dopracowywania scenariusza głównym bohaterem uczyniono jednak młodego fotografa Rezę, który, próbując uwiecznić ważkie dla swego kraju (i dla świata) wydarzenia, ma okazję przekonać się na własnej skórze, że rządu nie da się obalić bukietem kwiatów, a chęć zmiany na lepsze nie zawsze przynosi pozytywne skutki.

Rewolucji nie pokażą w telewizji

Większość rewolucyjnych przemian społecznych i przewrotów, choć nie trwa kilka godzin, jest definiowana przez wybrane wydarzenia - przemiany mogą trwać rok lub nawet dekadę czy dwie, ale to najbardziej wzniosłe i tragiczne momenty zostawiają w ludzkiej świadomości najgłębszy ślad. Tak, jak Polacy kojarzą ruch solidarnościowy i obalenie komunizmu z kilkoma kluczowymi momentami, jak Czarny Czwartek na wybrzeżu czy wprowadzenie stanu wojennego, tak dla Irańczyków chwilą definiującą całą, trwającą ponad rok rewolucję, jest tak zwany Czarny Piątek - 8 września 1978 roku siły sprzyjające rządowi otworzyły ogień do protestujących na ulicach tłumów i zabiły 89 cywili.

Wojsko na ulicach Teheranu - 1979 Revolution - zamach stanu w stylu Telltale już za 2 tygodnie - wiadomość - 2016-03-24
Wojsko na ulicach Teheranu

To właśnie Czarny Piątek jest osią wydarzeń ukazanych w Revolution i główny bohater - dziennikarz uzbrojony jedynie w aparat fotograficzny - jest świadkiem zarówno masakry na ulicach stolicy Iranu - Teheranu - jak i innych, równie mało przyjemnych zajść mających miejsce podczas przewrotu. Tortury, pobicia, cenzura i racje obu stron (bynajmniej nieprzedstawione w czerni i bieli) ukazanych zajść są ujęte z perspektywy bardzo kojarzącej się ze stylem przygodówek ze stajni Telltale, takich jak The Walking Dead czy Game of Thrones. Według zapowiedzi tych dziennikarzy, którzy mieli szansę zagrać w tytuł przed premierą, w 1979 Revolution pojawia się jeszcze jeden koncept, wyróżniający produkcję na tle innych. Jako fotograf Reza gracze poznają historię tak rzeczonej rewolucji, jak i kulturę całego kraju, robiąc zdjęcia najważniejszym wydarzeniom i obiektom, które potem są zestawiane z autentycznymi fotografiami z tamtego okresu.

1979 Revolution jeszcze we wstępnej fazie projektu zbierało pochwały za oryginalność pomysłu i zgrabne przetłumaczenie trudnego tematu na język gier video (opinie te zebrano na głównej stronie produkcji). Teraz, na dwa tygodnie przed premierą na PC i Macach (o wersjach konsolowych na razie ani słowa) i entuzjastycznych zapowiedziach dziennikarzy wydaje się, że tytuł ten może być gratką nie tylko dla miłośników historii i gier przygodowych. Sami autorzy nazywają swoje dzieło grą edukacyjną, aczkolwiek treści w niej przedstawione nie nadają się rzecz jasna dla najmłodszych.

1979 Revolution - zamach stanu w stylu Telltale już za 2 tygodnie - ilustracja #4Przewrót w Iranie, znany także jako Irańska Rewolucja Islamska, rozpoczął się w 1978 roku i doprowadził do obalenia popieranego przez kraje zachodnie szacha (króla) Iranu Pahlawiego w lutym 1979 oraz zmiany ekipy rządzącej krajem - najważniejsze stanowiska zajęli radykalni muzułmanie, którym przewodził wówczas najwyższy ajatollah Chomeini (na zdjęciu). Skutki Rewolucji Islamskiej są odczuwane do dziś na całym świecie i stały się jednym z kluczowych powodów niepokoju na Bliskim Wschodzie oraz wciąż napiętej sytuacji pomiędzy Izraelem a państwami arabskimi.

Rewolucja została ukazana w wielu docenionych dziełach różnorakich gałęzi popkultury, takich jak Operacja Argo (filmie opowiadającym o ewakuacji amerykańskiej ambasady podczas zamieszek w Teheranie) czy Persepolis (komiksie ukazującym przemiany społeczne i kulturowe z perspektywy młodej irańskiej dziewczynki, która zmuszona zostaje do dostosowania się do nowego, islamskiego prawa).