Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 stycznia 2013, 17:28

autor: Łukasz Szliselman

Najpopularniejsze gry w Polsce – raport Ceneo.pl

Interesuje Was, jakie platformy najchętniej wybierają Polacy? Jesteście ciekawi, które gry cieszą się w naszym kraju największym zainteresowaniem? Serwis Ceneo.pl sporządził raport dotyczący najczęściej wyszukiwanych gier. Sprawdźcie, w co grają rodacy.

Jeśli lubisz spędzać długie zimowe wieczory przedzierając się przez tropikalną dżunglę z kałachem w ręku, polując na bezwzględne smoki, strzelając niesamowite bramki po spektakularnych akcjach, czy budując przytulny dom rodzinny, nie jesteś sam. Każdego roku tysiące Polaków sięga po gry – zarówno te planszowe, jak i gry wideo. Granie stało się nieodłączną częścią naszego życia. Serwis Ceneo.pl, jak co roku, zebrał dane dotyczące najczęściej wyszukiwanych przez Polaków gier, by ustalić, po jakie tytuły sięgamy najchętniej.

W Polsce wciąż króluje PC
W Polsce wciąż króluje PC

Spośród trzech kategorii – gier komputerowych, konsolowych oraz towarzyskich (typu karcianki, gry planszowe, itp.) – zdecydowanie wybijają się produkcje przeznaczone na komputery (PC i Mac). W 2012 roku stanowiły one ponad 51% wyszukań, podczas gdy tytuły konsolowe – 38,40%. Co ciekawe, w podsumowaniu za 2011 proporcje prezentowały się odwrotnie.

Mimo obecnej przewagi komputerowców, konsole stale zyskują na popularności. W ubiegłym roku na pierwszym miejscu w tej kategorii uplasował się Xbox 360 – urządzenie firmy Microsoft było najczęściej wyszukiwaną konsolą do gier. Zaraz za nim znalazło się PlayStation 3 (choć jeśli chodzi o zainteresowanie grami na obie konsole, sytuacja wygląda zgoła inaczej – 58% wyszukiwanych na Ceneo.pl tytułów konsolowych to wersje na PS3). Sprzęt firmy Nintendo nadal nie ma w Polsce zbyt wielu odbiorców, a dodatkowo Microsoft, wypuszczając niezwykle popularnego u nas Kinecta, jeszcze bardziej osłabił pozycję japońskiego giganta na polskim rynku.

Jeśli chodzi o gry, w 2012 roku na PC niepodzielnie królował Diablo III, detronując tym samym poprzedniego lidera – The Sims 3 (który spadł aż na dziewiąte miejsce). W ubiegłym roku dużym zainteresowaniem cieszył się także Battlefield 3 oraz Guild Wars 2. W poniższej tabelce znajdziecie podsumowanie pierwszych dziesięciu najczęściej szukanych tytułów pecetowych oraz ich porównanie z rokiem 2011.

Najpopularniejsze gry na PC (źródło: Ceneo.pl)

W 2012 roku serca Polaków podbił Kinect Star Wars na X360 – był to najczęściej wyszukiwany tytuł na konsole. Na drugim i trzecim miejscu znalazła się FIFA 13 w wersji na PS3 i X360. Dane, dotyczące najczęściej wyszukiwanych gier konsolowych w latach 2012 i 2011, znajdziecie poniżej:

Najpopularniejsze gry na konsole (źródło: Ceneo.pl)

Natomiast w styczniu 2013 roku do najpopularniejszych gier należą: FIFA 13 (PS3 i X360), Kinect Sports (X360), Diablo III (PC), Battlefield 3 (PC) i The Elders Scrolls V: Skyrim (PC).

Całkiem nieźle radzą sobie także gry towarzyskie. Choć stanowią jedynie około 10 procent polskiego rynku gier, według serwisu Ceneo.pl ich popularność wzrosła ostatnio niemal dwukrotnie. Wśród gier tego typu, w naszym kraju prym wiodą następujące tytuły:

Najpopularniejsze gry towarzyskie (źródło: Ceneo.pl)

Oczywiście powyższe dane dotyczą liczby wyszukań danych produktów w porównywarce cen Ceneo.pl, zatem nie przekładają się w 100% na rzeczywistą sprzedaż. Mimo to pozwalają zorientować się, jakie trendy dominują w naszym kraju. Choć w Polsce wciąż przeważają gracze pecetowi, liczba konsolowców stale rośnie. Agnieszka Pająk z biura prasowego Ceneo.pl mówi:

Gry coraz szybciej przenikają do naszego codziennego życia. Wszystko wskazuje na to, że tego trendu nie da się powstrzymać. Już nie tylko dzieci z radością grają, ale w dużej mierze spora grupa dorosłych. Co równie ciekawe, to fakt, że wśród graczy znajdziemy dziś w Polsce prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Gry nie są już wyłącznie męską domeną.

A jakie są Wasze ulubione gry? Bawicie się najchętniej przy tytułach AAA czy może wolicie mniej znane produkcje? Na jakich platformach gracie najczęściej? Zapraszamy do dyskusji.