Wiadomość gry na świecie 16 czerwca 2010, 00:06

autor: fsm

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal

Na tę konferencję czekało mnóstwo ludzi licząc na pokaźny zestaw solidnych i satysfakcjonujących informacji. Czy tak się stało? Niemal dwugodzinna konferencja Sony potwierdziła mnóstwo rzeczy, o których już doskonale wiedzieliśmy, ale trafiło się też kilka niespodzianek.

Na tę konferencję czekało mnóstwo ludzi licząc na pokaźny zestaw solidnych i satysfakcjonujących informacji. Czy tak się stało? Niemal dwugodzinna konferencja Sony potwierdziła mnóstwo rzeczy, o których już doskonale wiedzieliśmy, ale trafiło się też kilka niespodzianek.

Rzecz można podzielić na trzy główne segmenty: chwalenie się technologią 3D oraz kontrolerem Move, informacje dotyczące nowych usług oraz prezentacja gier.

Killzone 3

Twórcy z Guerrilla Games pokazali demo gry w 3D, publiczność obserwowała wszystko w okularach - KZ3 jest tytułem stworzonym od razu z myślą o trójwymiarze. Prezentowany fragment gry przedstawiał zimową lokację i krótki pojedynek z Helghastami – zarówno na piechotę, jak i z powietrza (jetpack) oraz pokładu latającego pojazdu. Gra pojawi się w lutym 2011 i od samego początku będzie wspierała kontroler Move.

 1. E3 Conference Gameplay #1
 2. E3 Conference Gameplay #2
 3. E3 Conference Gameplay #3

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #1

 

Chwilę później na ekranie pojawia się drugi trójwymiarowy film pokazujący montaż gier z wykorzystaniem tej technologii: widać m.in. MotorStorm 3, EyePet, Killzone 3, Crysis 2, Mortal Kombat i Gran Turismo 5.

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #2

 

PlayStation Move

Spece z Sony zachwalali swój nowy wynalazek twierdząc, że w doskonały sposób przekłada rzeczywiste ruchy na ekran i bez problemu połączy graczy „każualowych” z „hardkorowcami” w jedną wielką kochającą się rodzinę. Na szczęście szybko przeszli do prezentacji możliwości kontrolera na przykładzie gier.

Sorcery

Ta gra na pierwszy rzut oka gra wygląda jak klon przygód Harry'ego Pottera. Wcielamy się w młodego czarodzieja, a magię uwalniamy za pomocą gestów wykonywanych trzymanym w dłoni Move'em: rzucamy czary machając „różdżką”, mieszamy i pijemy eliksiry podnosząc Move do ust, walczymy, wpływamy na środowisko etc. Wygląda nieźle – premiera gry odbędzie się wiosną 2011 roku.

 1. E3 Conference Gameplay

Tiger Woods PGA Tour 2011

Drugą grą prezentującą możliwo0ści kontrolera ruchu Sony jest golf w wykonaniu samego Tigera Woodsa (miłośnicy South Parku muszą być zawiedzeni, że ta część gry nie wygląda tak, jak w serialu). PGA Tour 11 podobno jest idealną propozycją dla prawdziwych golfistów, bo dokładnie odwzorowuje ruchy wykonywane w rzeczywistości na polu. Update do gry będzie do ściągnięcia z PlayStation Network gdy Move pojawi się na rynku.

Heroes on the Move (tytuł roboczy)

Ostatnim tytułem reklamującym kontroler jest trójwymiarowa platformówka z bohaterską mieszanką w roli głównej. Po raz pierwszy w jednej produkcji wystąpią Ratchet, Jak, Sly Cooper, Clank, Daxter, Bentley.

Na koniec tej części prezentacji podano kilka konkretów związanych z premierą urządzenia. PlayStation Move zadebiutuje w Europie 17 września, dwa dni później w USA, a pod koniec października w Japonii. Jeśli posiadacie już kamerkę, to cena kontrolera wynosić będzie 49,99$. Paczka PS Move + kamera + gra Sports Champions kosztować ma 99,99$. Musimy oczywiście poczekać na kalkulację cen dla naszego kraju. Warte odnotowania jest to, że wszystkie starsze gry otrzymają jesienią uaktualnienie do korzystania z nowego kontrolera.

PlayStation Portable

niektórzy spekulowali pojawienie się konsolki PSP2 na tegorocznych E3 – nic takiego nie miało miejsca. Ta część prezentacji to pokaz nowej kampanii reklamowej, teasera God of War: Ghost of Sparta i montażu z filmików z nadchodzących gier (m.in. Patapon 3 i nowe Kingdom Hearts). Przy okazji chłopaki z Sony zachęcają do odwiedzenia wirtualnego stoiska targowego firmy stworzonego w PS Home.

 1. GoW: Ghost of Sparta E3 Teaser

PlayStation Plus

Sony chwali się, że ich PSN (w przeciwieństwie do konkurencji) jest usługą w pełni funkcjonalną i darmową. Nie przeszkadza im to jednak wprowadzić (w USA już pod koniec czerwca) płatnej nakładki w postaci PlayStation Plus. Za niecałe 50 dolarów rocznie wszyscy subskrybenci będą otrzymywać wszelkiego rodzaju dodatkową zawartość do posiadanych gier - dodatki, dema, pełne gry, patche, etc. Wszystko będzie twoją własnością przez czas posiadania abonamentu – należy zatem rozumieć, że gdy rok się skończy, a ty nie przedłużysz płatnego członkostwa, nie będziesz mógł korzystać z pobranej zawartości. Hm.

LittleBigPlanet2

Od LBP2 rozpoczęto segment prezentacji nadchodzących na PS3 tytułów. Zespół z Media Molecule zaprezentował na żywo niesamowite możliwości kreacyjne w drugiej części swojej gry. Zagrano w trzy proste, ale wciągające gierki, a także pokazano efektowny montaż mający udowodnić, że jeśli tworzyć, to tylko w nowej LittleBigPlanet (zrobienie wszystkiego tam pokazanego podobno zajęło tylko 24 godziny).

 1. LPB2 E3 Demo Gameplay

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #3

 

Medal of Honor

Krótka prezentacja – efektowny zwiastun i prezentacja mapy do multiplayera oraz informacja o specjalnej Edycji Limitowanej gry. Ta wersja MoH dostępna będzie tylko na PS3 i prócz samej gry zawierać będzie także podciągniętą do rozdzielczości HD wersję MoH: Frontline z PlayStation 2.

 1. Zwiastun MoH

Dead Space 2

Kolejny głośny tytuł pokazany na konferencji Sony to mroczny świat Isaaca Clarke'a – twórcy pokazali demo, w którym nasz heros toczy walkę z wielkim bossem. Pod koniec wylatuje nawet w przestrzeń kosmiczną. Także DS2 otrzyma limitowaną edycję dostępną tylko na PS3 – dodatkiem do gry będzie tutaj (uwaga) znane z Nintendo Wii Dead Space: Extraction ze wsparciem dla kontrolera Move.

 1. E3 Conference Demo Gameplay

Niespodzianka Valve

Charakterystyczny komputerowy głos oznajmił, że oto przyszła pora na niespodziankę duetu Aperture Science - Valve, o której tyle mówiono przed targami. Na scenie pojawił się Gabe Newell, przeprosił za swój stosunek do konsoli Sony i poinformował, że bardzo się cieszy, iż Portal 2 pojawi się na PS3. Po tej krótkiej przemowie pokazano jeszcze krótszy filmik z samej gry.

 1. Zwiastun Portal 2

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #4

 

Final Fantasy XIV / Mafia II / AC: Brotherhood

Te trzy gry pojawiły się tylko w postaci zwiastunów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Mafia II na PS3 otrzyma dodatkową zawartość w dniu premiery, a nowy Assassin's Creed doczeka się ekskluzywnej paczki misji (tylko na PS3) oraz że beta-testów trybu multiplayera dostępnych tylko dla posiadaczy konsoli Sony.

 1. Zwiastun FF XIV

Gran Turismo 5

Krótko, ale treściwie – ładny film pokazujący grę ujawnił jednocześnie amerykańską premierę gry – GT5 wyjedzie na ekrany 2 listopada 2010 roku.

 1. Zwiastun GT5

inFamous 2

Przedostatnim pokazywanym tytułem był sequel całkiem udanego inFamous – nie zaprezentowano rozgrywki, a jedynie krótki zwiastun, ale dzięki niemu dowiedzieliśmy się, że Cole zyska nową moc – prócz elektryczności będzie potrafił kontrolować także lód. Czekamy do przyszłego roku!

 1. Zwiastun inFamous 2

Nowy Twisted Metal

Finał konferencji przyniósł prawdziwą niespodziankę. Tajemniczy zwiastun zaanonsował nadejście „jedynej gry, która kopała tyłki na PS1, nadal kopała tyłki na PS2 i będzie kopać tyłki na PS3” - Twisted Metal. Na scenę wjechała charakterystyczna furgonetka z klaunem Sweet Toothem za kierownicą, a twórcy zabrali się do pokazania gry w akcji. W grze znajdzie się deathmatch dla 16 graczy, splitscreen dla 2 i 4 graczy, pojawią się pojazdy latające i nowe tryby. Jednym z nich będzie gra zespołowa z wyznaczonymi celami – Nuke. Na rozbudowanych w pionie i poziomie mapach z ruchem ulicznym musimy zniszczyć gigantyczną statuę należącą do przeciwnej drużyny (a przy okazji ochronić swoją). Aby tego dokonać trzeba schwytać lidera rywali i podczepić go do wyrzutni rakiet stojącej na naszym terenie, a następnie wystrzelonym pociskiem trzy razy trafić wspomnianą statuę. Prawdziwe szaleństwo – już w przyszłym roku.

 1. Twisted Metal E3 Demo Introduction

Konferencja Sony – gry w 3D, PlayStation Move, nowa usługa: PlayStation Plus, niespodzianka Valve, nowy Twisted Metal - ilustracja #5

 

Na tym zakończono pokaz Sony. Zabrakło kilku rzeczy, niespodzianka Valve raczej zawiodła, ale i tak wszyscy zainteresowani powinni być bardzo usatysfakcjonowani.

Komentarze Czytelników (75)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
16.06.2010 10:01
odpowiedz
Endex
62
Generał

A ja będę inny i powiem to samo co bitzz, najlepsze na razie jest Nintendo.

Twisted Metal... mam nadzieję, że uda im się zrobić to dobrze :)
Szkoda, że nie było Last Guardian.

16.06.2010 10:32
odpowiedz
Guildgu
12
Chorąży

Nie można powiedzieć, że konferencja Sony nic nie pokazała, albo była gorsza od M$. Ten drugi co pokazał? 2 gry o których już rok temu wiedzieliśmy, GoW 3 o którym było wiadomo przed targami, Xbox 360 slim (WOW Wi-Fi), Xbox live w polsce (po tylu latach czekania) i kinect w którym aktorzy grający byli tak żałośni (spływ pontonem i to zdanie "We can go anywhere", tak tak oczywiście). I DLC do CoD na (pewnie tak jak to jest teraz) miesięczną wyłącznośc dla X.

Teraz porównajmy to do Sony.
M$ vs Sony
1. Niespodziewana gra:
Trailer Codename kingdoms vs Gameplay Twisted Metal
2. Niespodziewana zapowiedz:
Współpraca z Crytek vs Portal 2 + Steam na PS3
3. Nowości konsolowe:
X360 Slim vs NIC
4. Usługi internetowe:
Xbox live w polsce vs PSN Plus
5. Kontrolery ruchu:
Kinect vs Move
6. Gry na kontrolery ruchu:
16 gier na Kiecta (popierdułki) vs Sorcery, The Hero of Move, + większe gry + popierdułki
7. Nowości techniczne w grach:
NIC vs 3D
8. Gry zapowiedziane przed E3 (exclusive):
GoW3, Fable3, Halo: Reach vs inFamous 2, Killzone 2, Motorstorm Apocalipse, LBP2, GT5, FF XIV
9. Exclusive DLC:
3 Lata czasowej wyłaczności na DLC do CoD vs DS2 z DS z Wii, DLC mafii, DLC AC:B, DLC MoH
10. Przenośne konsole:
NIC vs Patapon 3, The 3rd Birthsday, nowy Kindgon Hearts, Eye Pet na psp, GoW: GoS
11. Dodatki:
Gameplay CoD:BO, Gameplay MGS:Rising vs Gameplay MoH, Trailer AC:B, DS2 i..... SLY COLLECTION W 3D I HD!!!!!!!!!
12*. Dodatkowe exclusive które nie były pokazane na E3:
Jakoś nic większego nie przychodzi mi do głowy vs TLG, Agent, The Agency

Teraz sami możecie ocenic kto wygrał! Moim zdaniem mocno Sony.

16.06.2010 12:36
odpowiedz
Adrianziomal
46
Samael

PS+ to ciekawe rozwiązanie i sposób dodatkowego zarobku dla Sony, lecz nie kosztem zwykłych użytkowników PSN, bo dotychczasowe funkcje pozostaną darmowe ;)

W końcu data premiery GT5 :D Produkcja Polyphony jednak będzie najlepszą grą samochodową I dekady XXI w. ;)

16.06.2010 13:49
odpowiedz
^_CHazY•_•chAZz._^
33
Generał

zwiastun infamous2 wyglada zaje*****e

16.06.2010 14:56
odpowiedz
ZeroNaruse
68
Murderer

Guildgu - FF XIV to nie ex dla Sony. Ten punkt 12 to już totalny pokaz fanboya.

16.06.2010 15:07
odpowiedz
armani22
4
Centurion

ZeroNaruse a dlaczego nie ????? przeciez uzytkownicy x360 caly czas nam wmawiaja ze SPLINTER:C I MASS 2 to sa ex na 360-tke .

16.06.2010 15:20
odpowiedz
Nolifer
93
The Highest

żałosne że te dodatki będą tylko na sony.
Jakieś jaja se robią , że głupie sony ma mieć lepiej od np xboxa i na odwrót ...
A jak nie zagram w multi do ac , to proste nie kupię grę bo nie bd w ślepo kupował , chociaż i tak singla kupie
a ten cały move 95% jak wii kontroler ...

16.06.2010 15:54
odpowiedz
truskolodz
143
WRWG

No i gdzie te niespodzianki?
Z czym do ludzi.... z odgrzewanymi kotletami? Znów....
Ehh, ani M$ ani Sony mnie nie zaskoczyli... takie pierdu pierdu, w zeszłym roku chyba było lepiej.
Żadnej nowej marki (z wyjątkiem potwierdzającym regułę Bulletstorm) i odgrzewane kotlety, kto będzie się bawił tym Dildem od Sony? Tak samo jak wydurniał przed Kinectem, eee jakoś do mnie osobiście to nie przemawia, przynajmniej growo. Casual pełną gębą. Fangeje platformowi oczywiscie będą się teraż przekrzykiwac, że Słony albo M$ lepsze, ale ogólnie to bieda w tym roku jeśli chodzi o nowości....

16.06.2010 17:05
odpowiedz
victripius
88
Joker

Z tego co jest napisane wnioskuję, że konferencja podobna do tej Microsoftu. Czyli bez niespodzianek, za to dużo czasu poświęcono nowemu kontrolerowi. Nie było źle, ale mogło byc zdecydowanie lepiej.

16.06.2010 17:34
odpowiedz
zając poziomka
78
Czarny Tulipan

pozostaje zadać tylko jedno pytanie. czy mityczna moc PS3 w końcu zostanie wykorzystana w 100% w Portalu 2?

16.06.2010 17:52
odpowiedz
Heavy Deszcz
11
Generał

zając pomyka, na 100% nie : )

16.06.2010 18:04
odpowiedz
SilentFisher
16
Generał

Słabizna ze strony Sony. Kinect bardziej przypadł mi do gustu, niż jakaś podróbka kontrolera Wii. M$ lepszy.

16.06.2010 18:08
odpowiedz
Asmodeusz
136
Legend

W co bedziesz gral na tym kinekcie? W "aerobik"? :D

16.06.2010 18:12
odpowiedz
SilentFisher
16
Generał

A ty w co będziesz grał na Moove? W FPS'y?

16.06.2010 18:30
odpowiedz
Otakumano
20
Centurion

Ja bym już wolał w FPS niż w jakieś ćwiczenia, spływy kajakiem i inne pierdoły, Sony pokazało konkretne gry na Move a nie jakieś pół-gry wątpliwej jakości.

16.06.2010 18:55
odpowiedz
WitoNs
23
Chorąży

Pierd... jeb... VALVE!!!! ;/ A gdzie HL?

16.06.2010 19:05
odpowiedz
yazz_aka_maish
117
Legend

Ani Sony, ani MS sie nie popisalo :(

Slabizna te E3, bo wlasciwie wszystko bylo wiadome wczesniej...

16.06.2010 21:01
odpowiedz
ziomal3232
29
Centurion

Mnie się move bardzo podoba tak samo jak konferencje.A co do valve----->Co z HL???

16.06.2010 22:33
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

VALVe tak skromnie, a i tak całą konkurencję zostawili daleko w tyle ;)

16.06.2010 22:39
odpowiedz
Asmodeusz
136
Legend

[59]

Chociazby w FPSy :) Bo baza gier pod kinecta jest po prostu imponujaca

16.06.2010 23:05
odpowiedz
konku
28
Chorąży

Ja chce Twisted Metal na PC!!! Żadna gra mnie tak nie wciągnęła (chyba tylko pierwsze MoH i CoD)

17.06.2010 03:53
odpowiedz
Kazioo
86
Senator

Odnośnie Valve:
"Po tej krótkiej przemowie pokazano jeszcze krótszy filmik z samej gry."

Co, nie dostało się na zamknięty pokaz Portala 2? 15 minut gameplayu to cholernie dużo!
Portal 2 odsadził całą resztę, więc nazywanie tego nieudaną niespodzianką to brednie.

17.06.2010 07:30
odpowiedz
kasi surf men
12
Konsul

killzone 3 wspierany przez PSMove i na dodatek w 3D to będzie niezłe

17.06.2010 08:42
odpowiedz
nikizuk
32
Chorąży

Przestańcie pisać że move to podróbka.Ponieważ move będzie używać o wiele lepszej technologi niż wii.
Dzięki temu nie trzeba kupować 2 konsol tylko 1.Konferencja taka sobie ważne jest to że gry będą 3D.
Nowych tytułów nie ma ale za to są świetne kontynuacje sprawdzonych gier

17.06.2010 09:15
odpowiedz
Gastovski
57
Generał

Sony pokazało już kilka interesujących produkcji w 3D, a co pokazał w tej kwestii Microsoft? Nic.

Oczywiście rozumiem, że dla wielu ludzi tutaj 3D nie istnieje, ponieważ telewizor z 3D będą mogli sobie pooglądać jedynie przez szybę w sklepie, ale mimo wszystko są ludzie, którzy kupią taki TV. Z pewnością będę do nich należał.

17.06.2010 14:06
odpowiedz
Danniel-Freeman
9
Legionista

HAHAHAHAHHA ONE BIG PROPAGANDA

gdzie jest H-L?? brak mi słów.

17.06.2010 20:36
odpowiedz
matek650
20
Asasyn

Move jest świetny oby tylko działał z takimi grami jak COD-y...

18.06.2010 22:15
odpowiedz
SzymEn
45
Generał

Niespodzianka Valve- Portal 2 na PS3!...też mi niespodzianka były już pogłoski o tym. Liczyłem że pokażą nowego Half Life'a było to niemal pewne i dupa. ;/
Konferencja jednak mnie aż tak nie zawiodła wręcz przeciwne była w porządku a i tak w stosunku do M$ bardziej sie postarali.

21.06.2010 18:19
odpowiedz
Mortalking
90
Senator

Jeśli chodzi o Killzone 3 to nie wróże tej produkcji dużego sukcesu komercyjnego, już na drógą część wydali 45 mln $ a gra sprzedała się w nakładzie 2,33 mln egzemplarzy to mocno dużo ale w porównaniu z kosztami produkcji to lekki zawód. Ciekawe ile wyniesie budżet Killzona 3, moim zdaniem na bank przekroczy 50 mln $, bo amerykanie żyją w przekonaniu że im więcej kasy się włoży tym lepsza gra powstanie.

30.06.2010 00:04
odpowiedz
SSman92
26
Generał

nie lubie takich dodatków tylko na jakomś platformę

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze