Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 8 marca 2018, 15:19

finisher

cios kończący

Specjalny, zazwyczaj brutalny atak, przy pomocy którego gracz ostatecznie eliminuje przeciwnika. Najczęściej finishery są wykorzystywane przeciwko mocno osłabionym lub chwilowo ogłuszonym adwersarzom.

Wykonanie ciosu kończącego wymaga od gracza szybkiej reakcji, a także wiąże się z koniecznością podjęcia określonej akcji, jak na przykład naciśnięcie konkretnego przycisku. Z tego względu w ferworze walki nietrudno o przegapienie momentu na wykonanie finishera, przez co trzeba dobić wroga przy użyciu standardowego ataku.

Na wykonanie finishera zazwyczaj mamy jedynie krótką chwilę. Niemniej większość gier w wyraźny sposób sygnalizuje moment, w którym możemy wyprowadzić cios kończący; na przykład w grze Doom z 2016 roku sylwetka oponenta zostaje podświetlona. - 2018-03-08
Na wykonanie finishera zazwyczaj mamy jedynie krótką chwilę. Niemniej większość gier w wyraźny sposób sygnalizuje moment, w którym możemy wyprowadzić cios kończący; na przykład w grze Doom z 2016 roku sylwetka oponenta zostaje podświetlona.

Finishery najczęściej pojawiają się w bijatykach, czego przykładem może być seria Mortal Kombat wraz ze swoimi fatality. Niemniej są obecne również w produkcjach reprezentujących inne gatunki, na czele ze slasherami (w oryginalnej trylogii God of War przybierają postać QTE), grami RPG (w The Elder Scrolls V: Skyrim gracz może na przykład dokonać dekapitacji na humanoidalnym adwersarzu lub w widowiskowy sposób dobić pokonanego smoka), a nawet FPS-ami (jak choćby w Doomie z 2016 roku, gdzie w zamian za dokonywanie tak zwanych „zabójstw chwały” są regenerowane punkty życia protagonisty).