futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 marca 2022, 14:40

autor: Artur Niedoba

Lot na księżyc z 4 kB pamięci. Lądowanie na księżycu? Ładowarka ma więcej mocy

Spis treści

No nie, zapomniałem ładowarki! - Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach - dokument - 2022-03-23
No nie, zapomniałem ładowarki!

A jak to w końcu jest z tym porównaniem kalkulatora z misją Apollo 11? Prawda to czy zwykły mit? Nie zagłębiając się już w to, czy lądowanie na księżycu faktycznie miało miejsce (miało) czy było filmowaną w studiu nagraniowym mistyfikacją, sprzęt odpowiedzialny za odwiedzenie naturalnego satelity naszej planety jest jak najbardziej udokumentowany.

Co prawda ówczesne papiery techniczne nie były zapisywane z terminologią stosowaną obecnie, jednak nie ma problemu z ich „przetłumaczeniem”. Wiemy więc, że AGC (Apollo Guidance Computer) dysponował odpowiednikiem ok. 4 kB pamięci RAM, a jednostka obliczeniowa pracowała z częstotliwością ok. 1,024 MHz (2 razy po 512 kHz) - niektóre źródła podają nawet 2,048 MHz. Zważywszy na to, że mający już kilka lat na karku zaawansowany kalkulator Texas Instruments TI-93 wyposażony jest w 25 kB RAM oraz procesor Zilog Z80 (6 MHz) faktycznie widzimy, iż popularne twierdzenie ma jak najbardziej pokrycie w rzeczywistości. Powiedzmy sobie jednak szczerze, graficzny kalkulator z wieloma zaawansowanymi funkcjami to nie jest sprzęt, który znajduje się w każdym polskim domu, przez co porównanie nie działa aż tak mocno na wyobraźnię. W takim razie co znacznie nam bliższego również bije na łeb leciwy sprzęt wystrzelony w kosmos?

Według oficjalnych informacji Google, jedno wyszukiwanie pochłania wyraźnie więcej mocy obliczeniowej niż program Apollo. Nie komputer odpowiedzialny za lądowanie na srebrnym globie, a cały jedenastoletni program pełen misji bezzałogowych i załogowych. Wciąż mało? Jak wyliczył amerykański bloger-programista Forrest Heller, większą mocą od AGC dysponują współczesne, bardziej zaawansowane ładowarki USB-C. Według wyliczeń wspomnianego blogera, cztery takie urządzenia posiadają wystarczającą moc obliczeniową, by obsłużyć całą misję Apollo 11. Gdy więc następnym razem otrzymacie kosmiczny rachunek za prąd, zastanówcie się, czy ktoś przypadkiem właśnie nie wykorzystuje waszych ładowarek do misji załogowej.

5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień
5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień

Wiele rzeczy codziennego użytku powstało w wojskowych laboratoriach, czasem zupełnie przypadkowo. Dzięki jednemu z nich możecie przeczytać ten oto artykuł.

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces
10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...
Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?