autor: Krzysztof Czapiga
Ustawienia prywatności Facebook i Messenger Kids. Jak chronić dziecko na Facebooku?
Spis treści
Ustawienia prywatności Facebook i Messenger Kids
Od razu po założeniu konta na Facebooku warto skonfigurować ustawienia prywatności tak, by publikowane posty i zdjęcia docierały tylko do znajomych i aby nie były widoczne publicznie. Można również zastanowić się nad tym, czy nie zablokować możliwości oznaczania na zdjęciach naszego dziecka przez innych użytkowników. Dobrze jest również uświadomić pociechę, by pod żadnym pozorem nie podawała (choćby w komentarzach) prywatnych danych, takich jak numer telefonu czy adres.

Hasło
Warto również usiąść z dzieckiem, wspólnie wymyślić trudne do złamania hasło i uświadomić, żeby nikomu go nie zdradzało. Zalogowanie się na profil dziecka osoby postronnej lub któregoś z nieprzychylnych mu kolegów może mieć bowiem bolesne konsekwencje. Zwróćmy też uwagę, że jeśli już pociecha musi zalogować się do Facebooka na jakimś „obcym” komputerze (np. w salce informatycznej lub u znajomego), konieczne jest później wylogowanie się.
W Internecie często można napotkać żarty z osób, które zwykły dla ułatwienia zabezpieczać swoje konta na rozmaitych portalach czy sklepach prostymi hasłami, typu „admin” czy „qwerty”. Oczywiście możemy się z nich śmiać, nie zmienia to jednak faktu, że mnóstwo ludzi wciąż bardzo nonszalancko podchodzi do tematu swoich danych, co może być dla nich niezwykle niebezpieczne.
Bezpieczne hasło:
- Eksperci uważają, że bezpieczne hasła powinny składać się z co najmniej dwunastu różnych znaków. Starajmy się nie schodzić poniżej 8 – używajmy przy tym zarówno liter (wielkich i małych), cyfr oraz znaków specjalnych.
- Nie powinno się używać tych samych haseł na różnych stronach internetowych i usługach.
- Warto korzystać z odpowiednich menadżerów, by generować hasła, porządkować je i automatycznie logować się na swoje konta

Messenger Kids
Sporą zaletą Messengera Kids jest to, że korzystanie z niego nie wymaga posiadania konta na Facebooku (odpada więc próg 13 lat). Innymi słowy: nasze dziecko będzie mogło rozmawiać z rówieśnikami, przesyłać sobie zdjęcia i filmy, a grono odbiorców będzie dużo bardziej ograniczone. Messenger Kids pozwala również rodzicom na zdalne przyjmowanie znajomych dziecka i nie zbiera żadnych danych o użytkownikach.
Aplikacje i gry
Warto kontrolować, jakie aplikacje oraz gry nasze dziecko ma zainstalowane na smartfonie czy tablecie. Chodzi nie tylko o potencjalną przemoc czy nagość (tutaj włączenie filtra rodzinnego zwykle zdaje egzamin), ale do jakich danych mają one dostęp. Nie trzeba chyba dodawać, że zapisywanie numeru karty kredytowej w telefonie dziecka nie jest dobrym pomysłem? Tak zwane „mikro” płatności mogą bardzo szybko wyzerować nasze konto.
