futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 23 grudnia 2021, 11:35

autor: Artur Niedoba

CRT, LCD, LED, QLED - jak działają telewizory i który będzie najlepszy do grania

Telewizja przekształca się na naszych oczach, odbiorniki stają się coraz lżejsze, większe i dokładniejsze, a przyjemność z ich korzystania niewątpliwie wzrasta. Jak zmieniała się technologia telewizorów na przestrzeni ich ponad stuletniej historii?

Spis treści

LCD - tani, mniejszy, ale wcale nie idealny

Technologia LCD zapewne nie powstałaby gdyby nie zwykłe zrządzenie losu. W 1888 roku austriacki botanik Friedrich Reinitzen przez zupełny przypadek odkrył ciekłe kryształy. Ich cząsteczki mają dość osobliwą właściwość. Pod wpływem manipulacji napięciem prądu elektrycznego na nie oddziaływującego, zmieniają one swoją orientację i właściwości przechodzących przez nie wiązek światła. Stąd już prosta droga do zmieniania fali świetlnej w obraz. Przez lata najczęściej mogliśmy takie wyświetlacze znaleźć w kalkulatorach bądź zegarkach kwarcowych, lecz ciągły rozwój technologiczny sprawił, iż rozwiązanie to zaczęło radzić sobie całkiem dobrze w monitorach i telewizorach.

Zostało jeszcze 67% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie
5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale
5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale

Przy kupnie telewizora do oglądania filmów i seriali warto wiedzieć czym należy się kierować by uzyskać najlepszą możliwą jakość oglądania. Zobaczcie jakie 5 technologii jest kluczowe podczas seansów.

Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?
Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?

DVB-T2 to nowa technologia nadawania naziemnej telewizji. Budzi ona spore emocje, bywa też źródłem problemów. Przejście na nowy standard znacznie przyspieszyło… 5G.