Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 października 2022, 14:04

Youtuber zbudował cały znany Wszechświat w Minecrafcie, blok po bloku

Osiemnastoletni youtuber przeniósł cały Wszechświat do Minecrafta. Zajęło mu to dwa miesiące. Projekt zachwyca, a przy tym według autora jest ciekawszy niż nauka o kosmosie z podręczników.

Niektóre projekty potrafią zachwycić. Jednym z nich jest przeniesienie całego Wszechświata do Minecrafta. Dokonał tego jeden człowiek w zaledwie dwa miesiące. Efekt końcowy zrywa czapki z głów.

Każda galaktyka blok po bloczku

Osiemnastoletni youtuber Christopher Slayton, kryjący się pod pseudonimem ChrisDaCow, opublikował film podsumowywujący dwa miesiące pracy (6 tygodni „robienia” galaktyki oraz 2 tygodnie na wyprodukowanie filmu), włożonej w przekonywujące przeniesienie galaktyki do świata Minecrafta.

Film jest montażem ujęć z gry i scen z procesu tworzenia projektu. Możemy na nim zobaczyć Układ Słoneczny (z ładnie oddanymi pierścieniami Saturna czy projektem Ziemi), a także galaktyki eliptyczne czy czarne dziury. Oczywiście wszystko zostało przedstawione w uproszczeniu, przez co chociażby gwiazdy zostały wielokrotnie pomniejszone.

Autor przedstawił także metodę wykreowania tak potężnego świata. Pierwsze dwa dni zajęło twórcy dostosowanie oświetlenia. Zaprojektowanie Wszechświata na papierze pochłonęło aż 5 godzin. Autor jednak wspomagał się przystosowanymi programami. Chociażby BSL shaders poprawia pracę oświetlenia, a narzędzie World Edit przyspiesza tworzenie dużych kształtów z jednolitych klocków. Nie umniejsza to jednak podziwu dla autora – wiele elementów wymagało ręcznych poprawek i wielu godzin planowania.

Tutaj kupisz Xbox Game Pass

Potencjał na naukę w formie zabawy

Według Christophera projekt nie tylko pozwala zwizualizować otaczający nas Wszechświat, ale i posłużyć jako przystępna forma nauki podstaw kosmosu czy wizualizacja koncepcji naukowych.

Wszyscy szaleją z powodu potęgi i ekspansywności Wszechświata, którego tak naprawdę nigdy sami nie zwiedzimy. […] Moim zdaniem nauka musi być zabawą. Jedną z zalet korzystania z gry takiej jak Minecraft jest jej przystępność. Małemu dziecku bardzo łatwo jest nauczyć się grać w tę grę, ale jednocześnie jest ona przystosowana do nauczania zaawansowanych koncepcji naukowych.

Christopher po ukończeniu projektu poczuł wielką ulgę – autor spał mniej niż powinien, a ponadto schudł i osłabił swój układ odpornościowy. Twórca wyraził jednak szczerą chęć tworzenia kolejnych prac. Minecraft od lat cieszy się ogromną popularnością wśród twórców imponujących projektów. We wrześniu pisaliśmy o pomyśle Polaka, który przeniósł cuda architektury z czasów PRL. Jeszcze wcześniej mogliście przeczytać o stworzeniu Minecrafta w Minecrafcie. Od takich koncepcji może aż rozboleć głowa.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Jakub Tarchała

Jakub Tarchała

Pierwsze treści zamieszczał w serwisie YouTube, jednak pisanie tekstów bardziej przypadło mu do gustu. W 2020 roku założył skromnego bloga, na którym publikował recenzje gier, a dwa lata później połączył pracę z hobby i rozpoczął przygodę z pisaniem dla GryOnline.pl. Uwielbia nietuzinkowe poczucie humoru Terry'ego Pratchetta i tajemnice wszechświata zawarte w powieściach Stanisława Lema. Chętnie ogląda komedie i horrory. Wielką miłością darzy uniwersum Stalkera (zarówno growe, książkowe, jak i pastowe). W wolnych chwilach gra na gitarze oraz kolekcjonuje karty Marvela.

więcej