Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 lutego 2017, 11:37

autor: Góral

ZeniMax Media składa kolejny pozew przeciwko Oculus VR

Całkiem niedawno, po kilkuletniej sądowej batalii, koncern ZeniMax Media wygrał sprawę z Oculus VR, otrzymując pół miliarda dolarów odszkodowania. Firma złożyła jednak kolejny pozew, który może mieć wpływ na gry sprzedawane na gogle Oculus Rift i Samsung Gear VR.

Na początku bieżącego miesiąca informowaliśmy, że koncern ZeniMax Media wygrał sprawę z Oculus VR dotyczącą naruszenia praw autorskich, wykorzystania nie swojej technologii w goglach Oculus Rift i nie tylko. Ostatecznie firma uzyskała łącznie pół miliarda dolarów odszkodowania, ale już wtedy wiedzieliśmy, że to nie koniec. ZeniMax od razu wyraziło chęć wniesienia kolejnego pozwu, tym razem mającego na celu zablokowanie sprzedaży wspomnianej technologii, w której ponoć wykorzystywane są pliki wykradzione przez Johna Carmacka z id Software. Okazało się, że koncern nie żartował i złożył już odpowiednie papiery do sądu. Oskarżenie dotyczy określonych linii kodu wykorzystywanych przez deweloperów w produkcji oprogramowania dla gogli Oculus Rift i Samsung Gear VR. Jeżeli ZeniMax Media ponownie uda się wygrać sprawę, będzie mieć to wpływ na gry, które mogą być sprzedawane na obu gadżetach.

Zenimax Media składa kolejny pozew przeciwnko Oculus VR - ilustracja #1

Wygląda na to, że Oculus nie będzie mieć z górki w najbliższym czasie. Firma zamierza się odwoływać od wcześniejszego werdyktu, do tego doszły nowe problemy, a sam Oculus VR nie sprzedaje się zbyt dobrze, co potwierdzają branżowi analitycy czy też steamowe ankiety (dwa razy mniejsza popularność niż HTC Vive). Oczywiście należy pamiętać, że za Oculus VR stoi Facebook, który ma dalekosiężne plany związane z rozwojem wirtualnej rzeczywistości. Możliwe więc, że tymczasowe problemy w dłuższej perspektywie nie będą mieć większego znaczenia.