Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 lipca 2019, 14:39

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Youtuberzy szukają pomocy wśród związków zawodowych

Grupa twórców zawartości znana jako YouTube Union nawiązała współpracę z niemieckim związkiem zawodowym IG Metall. Obydwie organizacje razem powołały do życia inicjatywę FairTube, która żąda m.in. większej przejrzystości w zakresie zasad monetyzacji filmów na platformie.

Youtuberzy walczą o większą przejrzystość w zakresie zasad monetyzacji. - Youtuberzy szukają pomocy wśród związków zawodowych - wiadomość - 2019-07-29
Youtuberzy walczą o większą przejrzystość w zakresie zasad monetyzacji.

Grupa youtuberów znana pod nazwą YouTube Union nawiązała współpracę z jednym z największych związków zawodowych handlowców w Europie - niemieckim IG Metall. Powstała w wyniku tego inicjatywa FairTube zażądała od YouTube większej transparentności zasad, szczególnie w zakresie monetyzacji filmów. Platforma ma jeszcze 24 dni, by odpowiedzieć na te postulaty.

Twórcy domagają się m.in. podania do wiadomości publicznej wszystkich kryteriów mających wpływ na monetyzację filmów, a także formułowania konkretnych wyjaśnień w przypadku, gdy możliwość zarabiania jest odbierana (np. określenia, który fragment danego materiału sprowokował taką, a nie inną decyzję). Youtuberzy chcą też, by w firmie istniała osoba, z którą można się skontaktować w razie wątpliwości.

Na stronie FairTube znajduje się taki oto zegar. Co się stanie, kiedy licznik dojdzie do zera?
Na stronie FairTube znajduje się taki oto zegar. Co się stanie, kiedy licznik dojdzie do zera?

To jednak nie wszystko, bowiem na liście postulatów znalazła się tez możliwość zaskarżania decyzji podjętych przez YouTube w zakresie monetyzacji oraz powołanie dwóch ciał. Pierwszym ma być zespół mediacyjny, który pomoże uczciwie i bezstronnie rozwiązywać konflikty pomiędzy twórcami i platformą. Drugi to zaś złożony z youtuberów komitet, który będzie mógł uczestniczyć w podejmowaniu ważnych decyzji.

YouTube Union to byt, który pełni rolę swoistego związku zawodowego youtuberów. Grupa została powołana do życia w zeszłym roku, na fali kontrowersji i konfliktów pomiędzy koncernem YouTube, a niektórymi osobami, które publikują swoje filmy na platformie. Dotychczas siła przebicia YouTube Union była jednak niewielka. Organizacja nie posiada praw typowych dla związku zawodowego, dlatego nawiązanie współpracy z IG Metall znacząco zmienia układ sił.

Demonetyzacja - co to takiego?

Właściciele odpowiednio dużych i popularnych kanałów na YouTube zarabiają pieniądze na reklamach wyświetlanych w czasie oglądania zamieszczonych na nich filmów. Pod tajemniczym terminem demonetyzacja” kryje się mechanizm, który umożliwia odebranie lub ograniczenie tego prawa - najczęściej ma to miejsce w przypadku filmów, które w jakiś sposób naruszają regulamin platformy, albo też poruszają kontrowersyjny temat (YouTube uznaje takie materiały za nieodpowiednie do wyświetlania reklam”).

  1. YouTube – strona oficjalna
  2. FairTube - strona inicjatywy
  3. IG Metall - strona oficjalna