Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 sierpnia 2011, 13:31

autor: Taven

Windows 8 doczeka się własnego App Store

Potwierdziły się przypuszczenia, że Microsoft zaimplementuje w nowej wersji swojego systemu operacyjnego sklep z aplikacjami na wzór App Store. Do Internetu wyciekła również nowa wersja Windows 8.

Windows 8 będzie miał swój własny sklep z aplikacjami – takie informacje pojawiły się na oficjalnym blogu Microsoft Developer Network (MSDN). Pogłoski o tym, że gigant z Redmond zdecyduje się na implementację tego rodzaju funkcjonalności do swojego nowego systemu krążyły po sieci już od dawna. Dopiero teraz zostały jednak ostatecznie potwierdzone.

Informację ujawnił Steven Sinofsky, szef dywizji koncernu Microsoft zajmującej się projektowaniem nowych wersji systemu operacyjnego firmy. Kompatybilność internetowych aplikacji i budowa specjalnego sklepu, gdzie użytkownicy będą mogli dokonywać ich zakupu, znalazły się na liście zadań, którymi zajmują się poszczególne ekipy deweloperskie. Nie znamy dokładnie szczegółów projektu, ale można przypuszczać, że efekt końcowy przypominać będzie podobne usługi tego rodzaju oferowane przez Apple w App Store czy Google w Android Market.

Windows 8 doczeka się własnego App Store - ilustracja #1

Kiedy zaczęliśmy tworzyć Windows 8 mieliśmy bardzo konkretny kierunek, w którym pragnęliśmy dążyć, więc zbudowaliśmy strukturę teamów deweloperskich, która pomaga nam w tym pomaga.” – pisze Sinofsky we wpisie na blogu MSDN. Internet huczał od spekulacji na temat własnego sklepu z aplikacjami Microsoftu od dłuższego czasu. Plany firmy potwierdzała „mapa drogowa” produkcji Windows 8, która w ubiegłym roku wyciekła do Internetu. Rozwiązania Apple, w tym właśnie App Store, były tam podawane jako przykład dobrze zaprojektowanej usługi wzbogacającej funkcjonalność systemu operacyjnego.

Tymczasem kilka dni temu do sieci przedostała się kolejna, testowa wersja Windows 8. Zawiera ona kilka nowości – między innymi nowy „niebieski ekran śmierci” czy brak programów Windows Media Center i Windows DVD Maker. To oczywiście piracki, w pełni nielegalny wyciek. System znajduje się jeszcze na wczesnym stadium rozwoju, a status beta osiągnie dopiero prawdopodobnie na przełomie września i października. Ostatecznej wersji możemy wedle zapowiedzi spodziewać się dopiero w 2012 roku.