Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 października 2020, 10:13

autor: Aquma

Windows 10 ostrzeże o awarii dysku SSD

W kolejnej dużej aktualizacji Windows 10 otrzyma narzędzie, które pozwoli użytkownikom monitorować stan dysków SSD i określi przewidywany czas ich działania.

Windows 10 ostrzeże o awarii dysku SSD - ilustracja #1
Windows 10 otrzyma przydatne narzędzie.

W SKRÓCIE:

  1. Windows 10 otrzyma narzędzie monitorujące stan dysków SSD, które poinformuje użytkownika, jeśli wykryje problem;
  2. z funkcji będzie można korzystać także ręcznie – program będzie monitorował temperaturę i pokaże przewidywany czas działania nośnika.

Firma Microsoft poinformowała w notce blogowej, że system operacyjny Windows 10 otrzyma niedługo nową, przydatną funkcję – narzędzie, które będzie informowało użytkownika o stanie dysków NVMe SSD i możliwych problemach z nimi. W przypadku wykrycia komplikacji otrzymamy komunikat w obszarze powiadomień.

Windows 10 ostrzeże o awarii dysku SSD - ilustracja #2
Komunikat w obszarze powiadomień. Źródło: Microsoft.

Z narzędzia będzie można korzystać także ręcznie, wybierając w ustawieniach opcję „System”, następnie „Storage” i „Manage disks and volumes”. W menu zobaczymy przewidywany czas działania naszego dysku (wyrażony w procentach), jego temperaturę i ewentualnie komunikaty o błędach. Będzie też można skorzystać z przycisku „Back up now”, by od razu przygotować kopię zapasową.

Windows 10 ostrzeże o awarii dysku SSD - ilustracja #3
Nowe podsumowanie informacji o dysku. Źródło: Microsoft.

Nowość pojawiła się w wersji Windows 10 Insider Preview Build 20226, co oznacza, że najprawdopodobniej zostanie wprowadzona w kolejnej dużej aktualizacji. Możemy też oczekiwać kilku innych zmian – np. wyłączenia synchronizacji kompozycji pulpitu pomiędzy urządzeniami, poprawek aplikacji Twój telefon czy ponownego umożliwienia programowi Notepad zachowywania zawartości otwartego pliku po zrestartowaniu komputera.

  1. Microsoft – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.