Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 12 sierpnia 2019, 13:45

autor: Aquma

Windows 10 20H1 - nowy system powiadomień i inne zmiany

Firma Microsoft zaprezentowała szereg zmian, które pojawią się w systemie operacyjnym Windows 10 wraz z kolejną dużą aktualizacją, która powinna zadebiutować w pierwszym kwartale 2020 roku.

Nowości i zmiany w kolejnej aktualizacji Windows 10. - Windows 10 20H1 - nowy system  powiadomień i inne zmiany - wiadomość - 2019-08-12
Nowości i zmiany w kolejnej aktualizacji Windows 10.

Firma Microsoft poinformowała o kolejnych nowościach i zmianach, które trafią do systemu Windows 10 wraz z kolejną dużą aktualizacją - najprawdopodobniej zadebiutuje ona w pierwszym kwartale przyszłego roku. Otrzymamy sporo nowych i przydatnych funkcji, które powinny poprawić komfort użytkowania omawianego systemu operacyjnego.

Zmiany na ekranie ustawień sieciowych

Otrzymamy m.in. poprawiony ekran ustawień sieciowych, który wyświetli zauważalnie więcej informacji na temat naszych połączeń sieciowych, a także pozwoli na bieżąco kontrolować ilość danych zużywanych przez poszczególne aplikacje oraz ustalić odgórny limit, po przekroczeniu którego utracimy połączenie z siecią. Może to być bardzo przydatne dla osób posiadających Internet objęty limitem (np. korzystających z laptopa i Internetu mobilnego).

Nowy ekran ustawień sieciowych.
Nowy ekran ustawień sieciowych.

Będziemy też mogli ograniczyć transfer dla usługi Delivery Optimization - mowa tu o funkcji, która ściąga i przesyła dane w sieci P2P (peer-to-peer), by przyspieszyć pobieranie aktualizacji systemowych lub programów ze sklepu Microsoftu. W tym przypadku otrzymamy opcję ustanowienia maksymalnej prędkości transferu, przy czym wartości mogą być różne dla plików ściąganych w tle (background downloads) oraz tych, których pobieranie inicjujemy sami (foreground downloads).

Nowy system powiadomień

Poprawek doczekał się także system powiadomień - na każdym kafelku z informacją tego typu znajdziemy teraz przycisk, który pozwoli szybko dostosować ustawienia dotyczące notyfikacji od danego programu albo całkowicie je wyłączyć. Zmieniono też sposób segregowania powiadomień w menu (na górze listy znajdują się aplikacje, które ostatnio je wysyłały) i dodano do niego przydatny przełącznik umożliwiający wyłączenie dźwięku. Dodatkowo przycisk prowadzący do tego ekranu umieszczono w Centrum Akcji.

Nowy kafelek powiadomień.
Nowy kafelek powiadomień.

To jednak nie wszystko - Microsoft wprowadzi także funkcję Focus Assist. Pozwoli ona na pewien czas całkowicie wyłączyć notyfikacje w sytuacjach, w których naprawdę musimy się skupić. Dostaniemy też możliwość odrzucania / oddalania wyświetlonego powiadomienia po kliknięciu środkowego przycisku myszy.

Lepszy kalkulator i kalendarz

Spore zmiany czekają aplikację kalkulatora - otrzyma ona diabelnie przydatny tryb zawsze na wierzchu”, który ułatwi dokonywanie obliczeń bez przerywania pracy w innym programie (aż dziw bierze, że trzeba było na to czekać tak długo...). Warto odnotować, że po aktywowaniu tej funkcji interfejs kalkulatora zostanie odpowiednio odchudzony, by zajmował on mniej miejsca na ekranie.

Nowy, mniejszy kalkulator.
Nowy, mniejszy kalkulator.

Programiści Microsoftu usprawnią także kalendarz Windowsa 10. Otrzymamy wreszcie możliwość szybkiego i prostego dodawania do niego notatek lub wydarzeń - wystarczy tylko wpisać coś w pole widoczne po kliknięciu danego dnia. Omawiana opcja istnieje już teraz, ale wymaga otwierania osobnego ekranu, co nie jest szczególnie wygodne.

Logowanie bez hasła

Ostatnią przydatną zmianą jest przełącznik bezhasłowego logowania. Opcja pojawi się w menu (Konta -> Opcje logowania). Po aktywowaniu funkcji do wszystkich kont Microsoft powiązanych z naszym komputerem będzie można się zalogować wyłącznie z wykorzystaniem alternatywnych metod, takich jak aplikacja Windows Hello, odcisk palca, rozpoznawanie twarzy lub kod PIN. Warto odnotować, że opcja logowania się bez hasła istnieje już teraz - trzeba jednak konfigurować ją z poziomu poszczególnych kont MS i stanowi tylko jedną z możliwości. Po aktualizacji będziemy mogli wymusić taki sposób logowania.

Przełącznik logowania bezhasłowego.
Przełącznik logowania bezhasłowego.
  1. Microsoft - strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.