Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 grudnia 2012, 12:25

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Valve chce wydać „zestawy PC” konkurujące z konsolami nowej generacji

Gabe Newell z firmy Valve powiedział redaktorom serwisu Kotaku, że ma w planach wydać specjalne „zestawy PC” mające konkurować z konsolami następnej generacji. To rzuca nowe światło na kwestię „nowej platformy sprzętowej” od Valve, o której spekuluje się od dłuższego czasu.

Gabe Newell (współzałożyciel firmy Valve) udzielił bardzo ciekawego wywiadu serwisowi Kotaku. Wypowiedział się w nim na temat usługi Steam wkraczającej do salonów za sprawą funkcji Steam Big Picture oraz o możliwości konkurowania z konsolami następnej generacji.

Newell powiedział redaktorowi serwisu Kotaku, że firma Valve obecnie skupia się nad doprowadzeniem do tego, by pecety spełniały lepiej swoje zadanie także w salonach. Reakcja na niedawno uruchomioną usługę Steam Big Picture (dostosowującą Steama do wyświetlania na ekranie TV) była „lepsza niż się spodziewano”. Kolejnym krokiem będzie sfinalizowanie prac nad Steamem w wersji na Linuksa (obecnie funkcjonalność znajduje się na etapie beta), by również na tym systemie uruchomić Steam Big Picture.

Valve chce wydać „zestawy PC” konkurujące z konsolami nowej generacji - ilustracja #1

Jak czytamy we wspomnianym wywiadzie, podjęcie powyższych kroków ma „dać firmie Valve większą elastyczność w tworzeniu jej własnego sprzętu komputerowego”. To z kolei budzi kolejne spekulacje na temat nowej platformy sprzętowej od Valve, którą branżowe media już jakiś czas ochrzciły mianem Steam Box.

Trudno jednak powiedzieć, czy ewentualnego Steam Boksa będzie można nazwać pełnoprawną konsolą. Newell oczekuje bowiem, że „firmy rozpoczną sprzedaż zestawów PC do salonów od przyszłego roku – z konfiguracjami komputerów zaprojektowanych do tego, by podłączyć je do TV i z miejsca uruchomić na nich Steama”. Dyrektor zarządzający firmą Valve użył nawet stwierdzenia, że takie pecety „będą konkurować z konsolami następnej generacji od koncernów Microsoft oraz Sony”.

Wszystko wskazuje więc na to, że firmie Valve chodzi bardziej o to, by w jeszcze większym stopniu dostosować pecety do działania w salonach. Newell spodziewa się, że nie tylko Valve będzie próbować wydawać wyżej wspomniane „zestawy PC”. Z jego słów wynika, że tego typu komputery osobiste byłyby mniej otwarte na wszelkie zmiany w konfiguracji sprzętowej niż tradycyjne pecety. Tak naprawdę wciąż mamy jednak do czynienia z ogólnikami i możemy się tylko domyślać, co w rzeczywistości planuje firma Valve.