futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 18 czerwca 2021, 13:00

Starlink się przegrzewa i wyłącza Internet nawet na 7 godzin

Okazuje się, że w pewnych warunkach urządzenia Starlink mogą mieć problem z przegrzewaniem się. Doświadczył tego jeden z testerów – upał pozbawił go Internetu na 7 godzin.

W SKRÓCIE:
  • terminal Starlink może raportować przegrzanie się już przy osiągnięciu 50 stopni Celsjusza i odłączyć użytkownika od Internetu.

Jeden z użytkowników (testerów) satelitarnego dostępu do Internetu Starlink donosi o poważnych problemach związanych z przegrzewaniem się urządzeń nadawczo-odbiorczych. Oprogramowanie poinformowało go o zbyt wysokiej temperaturze i przerwało działanie anteny. Początkowo pomogło potraktowanie jej zraszaczem, ale po chwili znów Internet przestał działać i pozostał w takim stanie przez 7 godzin.

Warto jednak dodać, że ten użytkownik (o imieniu Martin) testuje Starlink w stanie Arizona (USA) w pobliżu granicy z Kalifornią. Wtedy w jego okolicy odnotowano temperaturę ponad 48 stopni Celsjusza (źródło). Jak podaje SpaceX, urządzenia Starlink są przeznaczone do działania w zakresie temperatur pomiędzy -30 stopni, a 40 stopni. Tester skontaktował się z obsługą techniczną, gdzie otrzymał informację, że terminal wyłączy się po osiągnięciu przez antenę temperatury 50 stopni, a włączy z powrotem po obniżeniu do 40 stopni.

Biorąc pod uwagę fakt wytwarzania pewnej ilości ciepła przez obwody anteny, trudno oczekiwać, aby w takich warunkach zewnętrznych mogła wychłodzić się sama. Tester Martin wpadł na pomysł zbudowania zadaszenia, które będzie rzucać cień na antenę, gdyż stoi ona w odsłoniętym miejscu. Obawia się jednak o ewentualne pogorszenie odbioru. Trzeba przyznać, że 50 stopni nie wydaje się wysoką temperaturą wyłączenia urządzenia, przynajmniej z punktu widzenia graczy i termicznych osiągów ich kart graficznych.

Starlink się przegrzewa i wyłącza Internet nawet na 7 godzin - ilustracja #1
Oto co kryje antena Starlink w swoim wnętrzu. Źródło: The Signal Path

Istotne jednak jest, że antena otrzymywana w zestawie Starlink nie jest prostym „talerzem” znanym z telewizji satelitarnej. Stoi za nią skomplikowana technologia mająca swe źródło w radiolokacji wojskowej. Talerz Starlink to macierz niewielkich anten, w sposób elektroniczny formująca wiązkę sygnałową (tzw. szyk fazowany). Być może jednak tak zaawansowane urządzenie posiada zbyt ubogie chłodzenie?

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej