Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 listopada 2013, 12:55

autor: Sarge

Sony nie traci na produkcji konsol PlayStation 4

Kilka dni temu miała miejsce amerykańska premiera PlayStation 4. Redaktorzy serwisu AllThingsD oszacowali koszt wyprodukowania jednej konsoli i na tej podstawie wyliczyli, ile firma Sony mogłaby zarabiać na każdym egzemplarzu. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wzięto pod uwagę kosztów dystrybucji PlayStation 4.

Redaktorzy serwisu AllThingsD wyliczyli, że ogólny koszt wyprodukowania jednej konsoli PlayStation 4 wynosi 381 dolarów. Biorąc pod uwagę cenę 399 dolarów za tę platformę sprzętową w Stanach Zjednoczonych, Sony nie traci na jej produkcji.

Dla porównania, PlayStation 3 w momencie debiutu w 2006 roku kosztowało 599 dolarów w Stanach Zjednoczonych. Wówczas koszt wyprodukowania jednej konsoli szacowano na 805 dolarów, przez co japoński koncern tracił na każdym egzemplarzu 206 dolarów. Sony przez długi czas notowało straty, odbijając sobie na sprzedaży gier i akcesoriów. Wystarczy przypomnieć, że pod koniec 2009 roku, gdy PlayStation 3 było sprzedawane w sklepach za 299 dolarów, koszt wyprodukowania konsoli wynosił 336 dolarów. Dopiero po kilku latach od premiery firmie Sony udało się notować zyski na sprzedaży konsoli.

Zawartość konsoli PlayStation 4 / źródło: AllThingsD.com - Sony nie traci na produkcji konsol PlayStation 4 - wiadomość - 2013-11-21
Zawartość konsoli PlayStation 4 / źródło: AllThingsD.com

Wobec powyższych informacji, nawet stosunkowo niewielki zarobek w postaci 18 dolarów na każdej PlayStation 4 jest dużym sukcesem. Sony od początku życia nowej platformy sprzętowej nie będzie bowiem na niej tracić, a profity czerpane ze sprzedaży gier i akcesoriów będą w stanie dodatkowo podreperować budżet. Należy pamiętać, że przy swoich wyliczeniach serwis AllThingsD nie wziął pod uwagę kosztów dystrybucji. Trudno więc oszacować dokładne zyski lub ewentualne straty na każdej konsoli.

Według danych przedstawionych przez serwis AllThingsD, niemal połowa kosztów produkcji PlayStation 4 przypada na procesor (ok. 100 dolarów) i pamięć (88 dolarów). Oprócz tego wymieniono m.in. dysk twardy od firmy Seagate (37 dolarów) oraz napęd optyczny (28 dolarów). Z kolei koszt wyprodukowania pada (jeden kontroler jest dołączany do konsoli) to 18 dolarów. Kwoty nie zostały potwierdzone przez firmę Sony, ale prawdopodobnie są bardzo bliskie prawdy.

PlayStation 4 to konsola nowej generacji od Sony, która na amerykańskim rynku zadebiutowała 15 listopada. W Polsce i większości krajów Europy platforma sprzętowa ukaże się 29 listopada. W naszym kraju sugerowana cena podstawowego zestawu (konsola, kontroler DualShock 4 i niezbędne okablowanie) została ustalona na poziomie 1790 złotych.