Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 marca 2020, 12:29

autor: Aquma

Samsung pracuje nad nowoczesną baterią

Koncern Samsung prowadzi badania nad nowym rodzajem baterii ze stałym elektrolitem (tzw. all-solid-state). Akumulator ma umożliwiać osiągnięcie gęstości energii na poziomie 900 Wh/L. W przypadku samochodów elektrycznych pozwoliłoby to na zwiększenie zasięgu nawet do 800 kilometrów.

Samsung pracuje nad nowoczesną baterią - ilustracja #1
Samsung chce być pionierem na rynku baterii.

W SKRÓCIE:

  1. Samsung opracowuje nową baterię, opartą na związku srebra i węgla;
  2. akumulator ma być wydajniejszy, bardziej żywotny i bezpieczniejszy od obecnych rozwiązań.

Serwis Nature Energy donosi, że firma Samsung pracuje nad nowym rodzajem baterii typu all-solid-state (ze stałym elektrolitem). Zamiast litu – obecnie powszechnie używanego w podobnych ogniwach – technologia będzie wykorzystywała związek srebra i węgla. Dzięki temu ma być możliwe uzyskanie zdecydowanie większej pojemności (gęstość energii nawet do 900 Wh/L), a także wydłużenie żywotności oraz poprawienie bezpieczeństwa (co ma niemałe znaczenie – wystarczy wspomnieć problemy z samozapalającymi się / wybuchającymi Note’ami 7).

Co ciekawe, pomimo wymienionych powyżej zalet prototyp akumulatora nowego typu jest o połowę mniejszy od obecnych baterii. Otworzy to drogę do montowania w sprzęcie jeszcze większej ilości podzespołów i czujników. Alternatywnie inżynierowie będą mogli postawić na ogniowo o rozmiarze porównywalnym do obecnych, ale o zdecydowanie większej pojemności. Poza branżą urządzeń mobilnych technologia może znaleźć zastosowanie także w przemyśle motoryzacyjnym, znacząco zwiększając zasięg samochodów elektrycznych (nawet do 800 km na jednym ładowaniu, z żywotnością na poziomie tysiąca cykli).

Efekt naszych badań może być podstawą dla tworzenia bezpiecznych, wysokowydajnych akumulatorów przyszłości. Będziemy nadal rozwijać i udoskonalać materiały i technologie produkcji baterii all-solid-state, aby pomóc wynieść innowacje w dziedzinie akumulatorów do EV (ang. electric vehicles, czyli samochody elektryczne - przyp. red.) na wyższy poziom - powiedział Dongmin Im, szef laboratorium odpowiedzialnego za projekt.

  1. Samsung – strona oficjalna