Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 stycznia 2016, 17:56

Raport finansowy Sony - sprzedano 8,4 miliona PlayStation 4 w ciągu trzech miesięcy

Firma Sony udostępniła raport finansowy za trzeci kwartał obecnego roku fiskalnego. Według statystyk tylko w tym okresie konsola PlayStation 4 rozeszła się w 8,4 milionach egzemplarzy.

Czwarte PlayStation już dawno zostawiło konkurencję w tyle, ale jego sprzedaż nadal rośnie. - Raport finansowy Sony - sprzedano 8,4 miliona PlayStation 4 w ciągu trzech miesięcy - wiadomość - 2016-01-29
Czwarte PlayStation już dawno zostawiło konkurencję w tyle, ale jego sprzedaż nadal rośnie.

Na początku roku informowaliśmy o sprzedaży konsoli PlayStation 4 w okresie świątecznym, która wyniosła 5,7 miliona egzemplarzy. Dziś firma Sony opublikowała raport za trzeci kwartał finansowy 2015 roku, który zakończył się 31 grudnia. W całym tym okresie sprzedało się łącznie 8,4 miliona konsol (w analogicznym okresie ubiegłego roku 6,4 miliona), a łączna sprzedaż w ciągu trzech minionych kwartałów wyniosła 15,4 miliona. Oznacza to, że minionych 9 miesiącach sprzedaż czwartego PlayStation przekroczyła całoroczną sprzedaż ostatniej platformy Sony w 2014 roku (14,8 miliona urządzeń), a od debiutu konsoli do sklepów rozesłano 37,7 milionów egzemplarzy. Niewykluczone, że do końca obecnego kwartału liczba ta przekroczy 40 milionów, aczkolwiek Sony pozostało przy swojej poprzedniej prognozie, według której w ciągu obecnego roku finansowego rozejdzie się łącznie 17,5 miliona konsol PlayStation 4. Oczywiście znacząco wzrosła też sprzedaż oprogramowania przeznaczonego na czwartą generację PlayStation.

Sukces PlayStation 4 przełożył się także na bardzo dobry wynik finansowy segmentu gier. Łączna sprzedaż w kategorii „Games & Network Services” wzrosła o 10,5% w stosunku do zeszłego roku, a zysk operacyjny był większy o 12,6 miliarda jenów (ok. 335 milionów dolarów) w porównaniu z trzecim kwartałem 2014 roku finansowego (wzrost o 45%). Jednak nie przełożyło się to na znaczny wzrost przychodu, który wyniósł ponad 2,58 biliona jenów (21,5 miliarda dolarów), czyli zaledwie o 0,5% więcej niż rok temu. Wzrósł natomiast dochód netto o 33,5%.