Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 kwietnia 2016, 19:08

autor: Ender

Raport finansowy AMD wskazuje na bliską premierę trzech nowych konsol

W raporcie finansowym firmy AMD, zawierającym przewidywania co do zarobków w kolejnych kwartałach tego roku, pojawiła się informacja o tym, że spółka przygotowuje podzespoły dla trzech nowych konsol, które zadebiutują w sklepach do 2017 roku. Najprawdopodobniej chodzi więc o ulepszone wersje Xboksa One i PlayStation 4 oraz nową platformę Nintendo.

AMD dostarcza podzespoły graficzne dla PlayStation 4, Xboksa One, a także Wii U - Raport finansowy AMD wskazuje na premierę aż trzech nowych konsol - wiadomość - 2016-04-22
AMD dostarcza podzespoły graficzne dla PlayStation 4, Xboksa One, a także Wii U

Od kilku tygodni branżę gier rozgrzewają plotki o nadchodzącej nowej i wydajniejszej wersji PlayStation 4, której towarzyszyć może premiera ulepszonego Xboksa One. W tym samym czasie co niepotwierdzone jeszcze systemy zadebiutuje najpewniej również tajemnicza konsola Nintendo, określana kodowym przydomkiem NX, która jeżeli wierzyć pogłoskom ma zostawiać konkurentów w tyle. Oczywiście przygotowanie i wprowadzenie na rynek nowych platfrom nie odbywa się z dnia na dzień. Jeżeli Sony lub Microsoft planują w najbliższym czasie jakieś działania w tym kierunku, obie spółki powinny przygotowywać już linie produkcyjne oraz zamawiać niezbędne podzespoły. To, że tak się dzieje wydają się potwierdzać informacje płynące ze strony firmy AMD, która dostarcza czipy dla PlayStation 4 i Xboksa One.

Na spotkaniu z inwestorami, podczas którego dyrekcja AMD przedstawiła wyniki finansowe oraz prognozy na kolejne kwartały tego roku, ujawniono, że w najbliższym czasie spółka spodziewa się znaczącego wzrostu przychodów w segmencie zmodyfikowanych wersji swoich standardowych procesorów i układów graficznych, które wykonywane są na zamówienie. Firma jasno dała do zrozumienia, że chodzi o czipy, które produkowane są z myślą o zastosowaniach biznesowych jak i zupełnie nowych konsolach. Znaczący wzrost przychodów ma być odnotowany już w drugim kwartale 2016 roku, a szczyt tego trendu AMD doświadczy na przełomie 2016 i 2017 roku. Co ważne, przedstawiciele spółki dodają, że przygotowują podzespoły dla aż trzech platform do grania, które mają pojawić się w sprzedaży w przeciąg najbliższych kilkunastu miesięcy. Rozpoczęcie produkcji jednej z nich ma być już bliskie sfinalizowania.

Jeśli na rynek konsolowy nie planuje wejść w najbliższym żaden nowy producent, co jest wielce nieprawdopodobne, możemy uznać, że AMD współpracuje w tej chwili nie tylko z Sony i Microsoftem, ale również z Nintendo, które jeżeli chodzi o procesory korzystało do tej pory z rozwiązań firmy IBM. Najprawdopodobniej to właśnie Nintendo NX jako pierwsze trafi na półki sklepowe. Jeżeli wierzyć plotkom, powinno nastąpić to jeszcze jesienią lub zimą tego roku.

  1. Oficjalna strona firmy AMD