futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 kwietnia 2020, 11:24

autor: Mateusz Popielak

Pracownicy NASA sterują łazikiem na Marsie z domu

NASA pokazuje, jak wygląda praca zdalna w przypadku osób kontrolujących marsjański łazik. Zespół Curiosity musiał dostosować się do warunków domowych, co było dużym wyzwaniem.

Pracownicy NASA sterują łazikiem na Marsie z domu - ilustracja #1
Pracownicy NASA wypełniają swoje obowiązki również z domu.

Wzmożone środki ostrożności sprawiły, że gdzie tylko jest to możliwe, pracownicy wypełniają swoje obowiązki z domu. Tak samo jest w przypadku NASA, która podzieliła się na swojej witrynie informacją, jak jej pracownicy kontrolują marsjański łazik z domu. Obsługa tak drogiego urządzenia na innej planecie wymaga specjalnych środków. Warunki domowe nie są tak wygodne jak praca z ludźmi w jednym miejscu. Jak twierdzi Alicia Allbaugh, szefowa zespołu:

Zazwyczaj wszyscy razem siedzimy w jednym pomieszczeniu, dzieląc się ekranami, obrazami i danymi. Ludzie rozmawiają w małych grupach, jak i ze sobą nawzajem przez całą salę.

Jet Propulsion Lab w Kalifornii, gdzie pracują również osoby kontrolujące łazik Curiosity, zawiesiło pracę i oddelegowało pracowników do domów. Łazik jednak, po wwierceniu się w jedną ze skał, przesłał informacje z pobranej próbki. Praca nie mogła ustać, więc zdecydowano się kontynuować misję w domowym zaciszu. W jakiś sposób trzeba więc było ustalić nową metodologię. Umożliwiły to rozmowy wideo i komunikatory tekstowe. Ze wszystkim jednak trzeba być na bieżąco i jak mówi Alicia Allbaugh:

Przez cały czas monitoruję prawdopodobnie około 15 kanałów z rozmowami.

Kolejnym wyzwaniem było dostosowanie słabszego sprzętu do pracy. Pracownicy nie posiadają w domach urządzeń, które równałyby się z technologią, jaką oferuje NASA. Jako przykład podano zastąpienie specjalnych gogli zwykłymi okularami 3D.

Zespół przyzwyczaja się do nowych warunków, nieprzerwanie szukając rozwiązań, które mogą w tym pomóc.

To klasyczne, podręcznikowe NASA. Mamy problem i zastanawiamy się, jak sprawić, by wszystko działało.

  1. JPL NASA - strona główna