Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 stycznia 2019, 10:25

autor: Serek

Polska spada w globalnym rankingu prędkości internetu. Na czele Singapur i Islandia

Jesteście ciekawi, jak wypada szybkość internetu stacjonarnego oraz mobilnego w Polsce na tle całego świata? Możecie się tego dowiedzieć z raportu bazującego na pomiarach Speedtest.net, opublikowanego przez firmę Ookla. Niestety, nasza pozycja się obniża.

Pro tip: trzymając kartkę w ten sposób, nigdy nie stracicie zasięgu. - Polska spada w globalnym rankingu prędkości internetu. Na czele Singapur i Islandia - wiadomość - 2019-01-17
Pro tip: trzymając kartkę w ten sposób, nigdy nie stracicie zasięgu.

Chociaż prawdopodobnie każdemu z nas zdarzyło się niejednokrotnie narzekać na szybkość lub stabilność łącza internetowego, to według raportu z października 2018 roku prędkość przesyłu danych w ostatnich latach się zwiększyła. Polska znajdowała się w nim na 30. miejscu, jeżeli chodzi o pomiary internetu stacjonarnego i na 54. pozycji w przypadku mobilnego. Niedawno firma Ookla opublikowała ranking grudniowy, który nie wygląda już tak kolorowo.

Według raportu z grudnia 2018 roku, Polska znalazła się na 34. pozycji w kategorii połączeń stacjonarnych. Średnia prędkość łączy wyniosła 54,47 Mb/s. Mimo spadku względem poprzedniego rankingu, wciąż mamy minimalnie wyższą średnią prędkość internetu stacjonarnego od globalnej, która wynosi 54,33 Mb/s. Najlepsi pod tym względem okazali się mieszkańcy Singapuru (190,94 Mb/s), a zaraz za nimi znaleźli się użytkownicy z Hongkongu (161,39 Mb/s) oraz Islandii (156,16 Mb/s).

Polska jest na 34. miejscu, zaraz za Wielką Brytanią.
Polska jest na 34. miejscu, zaraz za Wielką Brytanią.

Standardowo, podczas pomiaru połączeń mobilnych odnotowano niższe prędkości niż przy łączach stacjonarnych. Polska wylądowała na 55. miejscu zestawienia ze średnią prędkością na poziomie 27,89 Mb/s. Podobnie jak przy okazji internetu stacjonarnego, tutaj również przekraczamy średnią globalną, która wynosi 25,08 Mb/s. Najlepsze w tym zestawieniu okazały się Islandia (72,77 Mb/s), Norwegia (65,88 Mb/s) oraz Kanada (63,06 Mb/s).

Polska znalazła się na 55. miejscu zestawienia prędkości internetu mobilnego.
Polska znalazła się na 55. miejscu zestawienia prędkości internetu mobilnego.

Nie da się ukryć, że wyniki polskiego internetu nie powalają. Patrząc zarówno na łącza stacjonarne, jak i mobilne, w najlepszej sytuacji są prawdopodobnie mieszkańcy Islandii. Zaraz za nimi plasują się Singapurczycy i Kanadyjczycy.

  1. Raport firmy Ookla na stronie Speedtest.net