Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 25 lutego 2014, 11:27

PlayStation 4 debiutuje w Japonii lepiej niż PlayStation 3 osiem lat temu

W sobotę na japońskim rynku zadebiutowała konsola PlayStation 4. Do tej pory produkty firmy Sony dominowały w Kraju Kwitnącej Wiśni i tak chyba pozostanie – w ciągu dwóch dni od premiery sprzedać się miało ponad 300 tys. egzemplarzy PS4. Debiut konkurencyjnego Xboksa One na tym dalekowschodnim rynku jeszcze nie został zapowiedziany.

Czy dobre wyniki sprzedaży PS4 w Japonii kogoś dziwią? - PlayStation 4 debiutuje w Japonii lepiej niż PlayStation 3 osiem lat temu - wiadomość - 2014-02-25
Czy dobre wyniki sprzedaży PS4 w Japonii kogoś dziwią?
Sprzedaż PlayStation 4:
  • 1 milion – pierwsze 24 godziny.
  • 4,2 miliona – do końca roku 2013.
  • 5,3 milionów – do 8 lutego 2014 roku.
  • Ponad 300 tys. w pierwsze dwa dni po debiucie w Japonii.

Konsola PlayStation 4 zadebiutowała pod koniec listopada ubiegłego roku, a już na początku lutego firmie Sony udało się zrealizować swoje wstępne finansowe założenia. Do tego czasu sprzedało się bowiem ponad 5 mln egzemplarzy, a taką liczbę zamierzano rozprowadzić dopiero do końca marca 2014 roku. Wygląda na to, że przewaga japońskiego sprzętu nad jego amerykańskim konkurentem będzie teraz jeszcze wyraźniejsza, ponieważ PlayStation 4 w sobotę miało premierę na rodzimym rynku. Przypomnijmy, że do końca roku 2013 Xbox One sprzedał się w liczbie ponad 3 mln egzemplarzy, zaś produkt firmy Sony w tym samym okresie znalazł ponad 4 mln nabywców.

Premiera na własnym rynku będzie dla Sony okazją do poprawienia wyników sprzedaży. Zgodnie z informacjami podanymi przez Famitsu, japoński magazyn poświęcony grom wideo, w pierwsze dwa dni sprzedały się dokładnie 322 083 egzemplarze konsoli. Famitsu (za dwa lata pismo będzie obchodzić 30-lecie!) przypomina, że w 2006 roku, podczas pierwszych dwóch dni od debiutu, PlayStation 3 rozeszło się w Kraju Kwitnącej Wiśni w liczbie 88 tys. sztuk. Warto podkreślić, że dzisiaj przedstawione zostały tylko wstępne dane, a na pewniejsze informacje trzeba jeszcze chwilkę poczekać – do czasu, gdy opracowane zostaną raporty bardziej doświadczonych firm analitycznych, takich jak np. japońskie Media Create.

Wojna konsol ósmej generacji jeszcze się nie skończyła. Po przegraniu pierwszej potyczki firma Microsoft postanowiła zareagować – cena Xboksa One na rynku brytyjskim spadła o 30 funtów, obniżając się do niecałych 400 funtów za egzemplarz. Nas szczególnie powinno to cieszyć, gdyż w momencie oficjalnej premiery konsoli w Polsce będzie ona już po pierwszych obniżkach. A może doczekamy się takowych także od Sony? Czas pokaże.

PlayStation 4 debiutuje w Japonii lepiej niż PlayStation 3 osiem lat temu - ilustracja #3Czy istnieje osoba, która nigdy nie zatknęła się ze sprzętem firmy Sony? Starsze roczniki dobrze pamiętają walkmany na kasety magnetofonowe, czy discmany, obnoszone z dumą przez właścicieli. Przypomnijmy, że Sony powstało tuż po II wojnie światowej, w maju 1946 roku. Choć firma zaczynała jako instytut badawczy, to już w latach 50. rozpoczęła przynoszącą sukcesy produkcję sprzętu elektronicznego, na początku były to m.in. magnetofony. Nazwa firmy pochodzi od łacińskiego słowa „sonus” oznaczającego dźwięk, choć miała swoje korzenie również w zapożyczonym z j. angielskiego określeniu „sonny-boy” oznaczającym w Japonii w tamtym czasie szykownych i dobrze prezentujących się młodych mężczyzn.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.