Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 kwietnia 2020, 19:25

autor: Entelarmer

Nintendo na celowniku hakerów? Plotki o wycieku danych użytkowników

Internauci donoszą o podejrzanych aktywnościach na swoich kontach Nintendo. Wielu użytkowników zauważyło nieautoryzowane próby logowania, co w niektórych przypadkach przełożyło się na wykorzystanie powiązanych kont PayPal oraz kart płatniczych.

Nintendo na celowniku hakerów? Plotki o wycieku danych użytkowników - ilustracja #1
Hakerzy nie odpuszczają nawet (zwłaszcza?) w czasach epidemii.

Epidemia koronawirusa wciąż trwa i nie zapowiada się, by szybko była za nami. Niestety, obecna sytuacja nie oznacza przerwy od innych problemów. Przekonali się o tym posiadacze kont Nintendo, którzy prawdopodobnie stali się celem ataku hakerów. Pierwszy doniósł o tym użytkownik Pixelpar na Twitterze – w nocy wielokrotnie logowano się na jego konto, o czym dowiedział się z licznych otrzymanych przez niego maili. Wkrótce pod wpisem, w serwisie Reddit oraz na forum Resetera zaczęły pojawiać się komentarze kolejnych osób dotkniętych tym problemem w ostatnich tygodniach,. Na nieszczęście część z nich miała powiązane konta z usługą PayPal lub karty płatnicze, a hakerzy wykorzystali okazję do zakupów wirtualnej waluty w grze Fortnite.

Nintendo nie wydało oświadczenia w tej sprawie, ale niedawno przypomniało użytkownikom o możliwości włączenia dwustopniowego logowania. Nieco wcześniej japoński oddział firmy ostrzegł przed rosnącą liczbą oszustw z wykorzystaniem kart kredytowych. Należy zaznaczyć, że wielu użytkowników donoszących o włamaniu deklaruje, że miało losowe i zupełnie unikatowe hasła (tj. nieużywane nigdzie indziej). Dowodziłoby to, że hakerzy rzeczywiście dobrali się do bazy danych Nintendo, a nie korzystali z listy haseł, które trafiły do sieci po jednym z dawnych przecieków.

Nintendo na celowniku hakerów? Plotki o wycieku danych użytkowników - ilustracja #2
Czyżby hakerzy podejrzeli skrzętnie skrywane hasła kont Nintendo?

Na razie to tylko spekulacje i nie otrzymaliśmy potwierdzenia ani od firmy, ani od insiderów. Niemniej dla bezpieczeństwa lepiej zastosować się do rady Nintendo i włączyć dwustopniową weryfikację logowania. Możecie to zrobić w ustawieniach bezpieczeństwa (Sign-in and security settings). W sekcji „2-Step Verification” wybierzcie opcję edytowania (Edit), a po potwierdzeniu maila skorzystajcie z darmowej aplikacji Google Authenticator do zeskanowania podanego kodu QR. Po wpisaniu uzyskanego kodu otrzymacie listę zapasowych kluczy na wypadek, gdybyście nie mogli skorzystać z Google Authenticator. Zalecamy też rzucić okiem na historię logowania w sekcji zabezpieczeń, by potwierdzić, czy ktoś nie logował się na konto bez Waszej wiedzy.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach