Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 października 2021, 18:00

autor: Maycuzai

Marka Xbox notuje najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w swojej historii

Marka Xbox odnotowała najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w całej historii swojego istnienia. Zawdzięcza to m.in. wzrostowi popularności konsol oraz usług. Dodatkowo Microsoft ujawnił swój plan inwestycyjny.

W SKRÓCIE:
  • Xbox odnotował wzrost przychodów wynoszący 16% w stosunku do poprzedniego pierwszego kwartału fiskalnego.
  • Tym samym pierwszy kwartał roku podatkowego 2022 okazał się rekordowy dla marki.
  • Firma zawdzięcza to głównie ogromnemu wzrostowi sprzedaży jej konsol.

„Phil Spencer zastał Xboxa drewnianego, a zostawił murowanego” – tak można podsumować obecny stan gamingowego segmentu Microsoftu, który nareszcie jest w stanie dumnie stanąć w szranki z konkurencją (przy czym Spencer raczej nigdzie się na razie nie wybiera). Nowy raport przychodów z Xboxa tylko potwierdza to sformułowanie. Pierwszy kwartał roku podatkowego 2022 (trwający od 1 lipca do 30 września) okazał się rekordowy w historii tej marki. Wszystko za sprawą ogromnego wzrostu sprzedaży konsol.

Rok podatkowy, rok obrotowy [rok fiskalny – dop. red.] – w prawie podatkowym okres rozliczeniowy składający się zwykle z dwunastu kolejno następujących po sobie miesięcy, najczęściej pokrywających się z rokiem kalendarzowym. Przykładowo jednak w Wielkiej Brytanii rok podatkowy zaczyna się 6 kwietnia, zaś w Stanach Zjednoczonych 1 października. Źródło: Wikipedia.

Marka Xbox notuje najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w swojej historii - ilustracja #1
Przychody Xboxa z pierwszego kwartału. Źródło: TweakTown.

Od czasu transformacji Xboxa z terminu odnoszącego się wyłącznie do konsoli na międzyplatformowy usługowy ekosystem Microsoft cieszy się corocznym wzrostem przychodów (widocznym na powyższym wykresie). Ogromne zasługi tutaj mają abonament Xbox Game Pass oraz usługa Xbox Cloud Gaming, pozwalająca na grę w chmurze.

Przychody z Xboxa wyniosły 3,593 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 16% (501 milionów dolarów) w stosunku do pierwszego kwartału poprzedniego roku i nowy rekord w historii „zielonych” za ten kwartał. Microsoft twierdzi, że zawdzięcza to głównie ogromnemu wzrostowi – wynoszącemu aż 166% – sprzedaży swoich konsol za sprawą rosnącej popularności Xboxów Series X/S. Nic więc dziwnego, że firma może mieć już w planach kolejny sprzęt z tej rodziny.

Marka Xbox notuje najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w swojej historii - ilustracja #2
Roczne przychody Xboxa z gamingu. Źródło: TweakTown.

Przychody z usług i treści wzrosły o 2% dzięki zwiększającej się liczbie subskrybentów Xbox Game Passa oraz tytułom first-party (wydanym przez podmioty należące do giganta z Redmond), co zrównoważyło częściowo spadek sprzedaży gier third-party (wydanych przez zewnętrzne firmy) – który był podyktowany zakończeniem „kwarantanny” związanej z epidemią koronawirusa.

Dodatkowo Microsoft zwiększył swoje inwestycje w badania i rozwój o 14% (673 miliony dolarów), co jest rezultatem rosnącego zainteresowania usługami na bazie chmury – w tym Xbox Cloud Gaming. Wzrost przychodów z gamingu i rozwiązań z wykorzystaniem chmury Microsoftu, pomógł podnieść przychód firmy o 24% w okresie lipiec-wrzesień.

Marka Xbox notuje najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w swojej historii - ilustracja #3
Kwartalne przychody Xboxa z gamingu. Źródło: TweakTown.

Warto także wspomnieć o (również) rekordowym roku podatkowym 2021, w którym to Xbox zarobił niebagatelne 15,37 miliarda dolarów – najwięcej w historii marki. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć „zielonym” dalszych sukcesów.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Marka Xbox notuje najlepszy pierwszy kwartał fiskalny w swojej historii - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.