Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 27 kwietnia 2020, 13:01

autor: Sodar

Kosmiczna broń US Space Force już gotowa

United States Space Force posiadają już swoją pierwszą ofensywną broń. Nie jest to jednak ogromny satelita z potężnym laserem, a po prostu zagłuszacz komunikacji satelitarnej.

Komiczna broń US Space Force już gotowa - ilustracja #1
Może to już nie tylko science fiction

Fanów Gwiezdnych Wojen muszę nieco zmartwić. Na orbicie nie powstaje żadna gwiazda śmierci. Nie jest to też zespół satelitów uzbrojonych w rakiety, jakie widzieliśmy w wielu filmach science fiction. Broń, która niedawno zyskała status operacyjnej, to system urządzeń zakłócających, będących w stanie zablokować komunikację satelitarną.

W SKRÓCIE:
  • wydział kosmiczny sił zbrojnych USA otrzymał pierwszą ofensywną broń, może jej użyć w celu zakłócenia przeciwnikowi komunikacji satelitarnej;
  • Counter Communications Systems (CCS) może tymczasowo unieszkodliwić obiekty na orbicie okołoziemskiej;
  • amerykański zagłuszacz komunikacji to odpowiedź na podobny system rosyjski, który prawdopodobnie był niedawno testowany.

Nowa broń posiada nazwę Counter Communications Systems (CCS) Block 10.2. Portal Interesting Engineering pisze, że została ona dostarczona czwartemu Szwadronowi Kontroli Kosmicznej (4th Space Control Squadron). Od tego momentu Space Force posiadają możliwości ofensywne. Tak naprawdę technologia istnieje już od wielu lat, jest ciągle rozwijana i modernizowana, aby osiągnąć stan gotowości bojowej. Major Seth Horner z USSF, menedżer programu CCS, udzielił informacji na temat nowej broni:

Counter Communications System to przenośny system komunikacji satelitarnej, który zapewnia naziemną zdolność do odwracalnego zablokowania komunikacji satelitarnej przeciwnika. Od początku XXI wieku CCS był stopniowo modernizowany, dzięki czemu wprowadzono nowe techniki, zakresy częstotliwości, odświeżono technologię i wyciągnięto wnioski z poprzednich aktualizacji. Ta konkretna aktualizacja obejmuje nowe możliwości oprogramowania w celu przeciwdziałania nowym celom i zagrożeniom przeciwnika.

Komiczna broń US Space Force już gotowa - ilustracja #2
Urządzenia naziemne CCS. Źródło: L3HarrisTech

Jak widać, nowa broń to głównie urządzenia naziemne, montowane na pojazdach, choć jest także możliwość montażu w samolotach. Nie wiadomo jak dokładnie system działa, gdyż są to informacje tajne. Prawdopodobnie bazuje na jakimś rodzaju emisji radiowej, zakłócającej najpopularniejsze pasma używane w wojskowej komunikacji. Jest w stanie osiągnąć pułap orbity geostacjonarnej, czyli ok 35 tys. km nad ziemią na wysokości równika. To właśnie tam umieszczonych jest wiele satelitów wojskowych i obserwacyjnych.

Jedną z najbardziej wartościowych możliwości jest zablokowanie przeciwnikowi wczesnego ostrzeżenia przed atakiem rakietowym. Działanie CCS jest przy tym tymczasowe i odwracalne, nie uszkadza trwale żadnych obiektów na orbicie. Co istotne, uruchomienie amerykańskiego systemu zakłócania to odpowiedź na podobny system rosyjski Tirada 2S. Testy polowe tego odpowiednika CCS prawdopodobnie miały już miejsce na Ukrainie. Chiny prawdopodobnie także pracują nad tego typu urządzeniem.