Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 24 lutego 2018, 10:22

autor: Góral

Nvidia - karty graficzne będą dalej drożeć

Firma Nvidia zdradziła przedstawicielowi platformy Massdrop, że nie spodziewa się, aby w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku kart graficznych miała ulec zmianie. Niestety musimy liczyć się z kolejnymi podwyżkami cen GPU i problemami z ich dostępnością.

Nvidia - karty graficzne będą dalej drożeć - ilustracja #1

Na platformie Massdrop, która – pisząc w skrócie – służy do dokonywania zakupów grupowych po cenach niższych niż w normalnych sklepach, pojawiły się informacje związane z cenami kart graficznych firmy Nvidia. Według B.Hutcha, menadżera zakupów, „zieloni” dali znać Massdrop, że sytuacja cenowa na rynku GPU nie zmieni się w najbliższych miesiącach i potrwa zapewne aż do trzeciego kwartału bieżącego roku. Oznacza to, że „najgorsze jeszcze przed nami”.

Sytuacja związana jest oczywiście z „górnikami” kryptowalut, masowo wykupującymi karty grafiki. Sprzętu jest za mało, by sprostać zapotrzebowaniu, więc ceny od dłuższego czasu ciągle rosną, o czym informowaliśmy przed kilkoma tygodniami. Sprawy mają się tak źle, że sama Nvidia zwróciła się do swoich partnerów biznesowych, by ci pamiętali nie tylko o osobach kopiących kryptowaluty, ale i o graczach, którzy są głównym targetem firmy.

Wypowiedź B.Hutcha w serwisie Massdrop. - Nvidia - karty graficzne będą dalej drożeć - wiadomość - 2018-02-25
Wypowiedź B.Hutcha w serwisie Massdrop.

To jednak nie jedyny problem, gdyż, jak poinformował B.Hutch, producenci kart borykają się też z niewystarczającą ilością pamięci VRAM do swoich układów. Firmy Apple i Samsung są skore do uiszczania wyższych opłat za pamięć do urządzeń mobilnych. Jest ona produkowana na tych samych liniach, co ta przeznaczona do kart graficznych, więc MSI, Gigabyte czy Asus mają problemy z zaopatrzeniem.

Jak widać jest źle i jeśli wierzyć informacjom z Massdrop, lepiej nie będzie. Warto też wspomnieć, że część osób liczyła, iż po premierze nowych kart Nvidii będzie można kupić tanio egzemplarze używane wcześniej przez „górników”. Niestety na to też nie ma na razie co liczyć, gdyż według plotek premiera układów miała się odbyć w marcu, ale tak się nie stanie. Krótko pisząc, trzeba czekać.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.